Raciborskie Centrum Medyczne świętowało na zamku 5-lecie działalności w systemie publicznej ochrony zdrowia

18 tys. konsultacji specjalistycznych, 7600 hospitalizowanych pacjentów, 600 wszczepionych rozruszników serca, 4500 pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, 3770 wykonanych plastyk i 6400 koronografii - takimi wynikami po 5 latach funkcjonowania w systemie publicznej służby zdrowia może się pochwalić Raciborskie Centrum Medyczne. Dziś świętowało na zamku swoje 5-lecie.
Z tej okazji do Raciborza przyjechali z wykładami wybitni polscy kardiolodzy - prof. Lech Poloński oraz prof. Mariusz Gąsior. Obaj, wraz prof. Marianem Zembalą - byłym ministrem zdrowia, to ojcowie sukcesu RCM. Spółka, kontrolowana przez Polską Grupę Medyczną, istnieje od 2009 r. W styczniu 2011 r. weszła do systemu publicznej służby zdrowia.
RCM znajduje się na zapleczu szpitala przy Gamowskiej, w obiekcie, który miał mieścić szpitalną kuchnię. Pomieszczenia te zaadaptowano na nowoczesną, prywatną placówkę służby zdrowia, która dzięki kontraktowi z NFZ świadczy usługi głównie dla mieszkańców ziemi raciborskiej i wodzisławskiej. Wielu raciborzan zna ją doskonale, bo dzięki RCM tysiącom osób udało się ujść z życiem po zawale i wdrożyć skuteczne leczenie. - Było ciężko, dużo przed nami - mówił dziś na zamku prezes spółki, Roman Gnot, wspominając jak z profesorami Polońskim i Gąsiorem planowali rozkład pomieszczeń. Mówił też o wykonanej na początku działalności, wspólnie ze specjalistami z Niemiec, ablacji serca. Podkreślił, że sukces RCM to zasługa zespołu lekarzy i pozostałego personelu.
Przez 24 h w RCM dostępny jest kardiolog zabiegowy i niezabiegowy. To dzięki temu pacjenci z powiatu raciborskiego w przypadku zawału otrzymują bardzo szybko profesjonalną pomoc, a potem, podczas leczenia, mogą korzystać z klinik w Katowicach oraz Zabrzu. - Możemy się czuć bezpieczni - mówił starosta Ryszard Winiarski. Jak podkreślali goście, centrum wpisało się w potrzeby regionu i identyfikuje je nadal, planując rozwinąć działalność w kierunku chirurgii naczyniowej. Kolejne plany to onkologia interwencyjna oraz rozwijanie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.
Spółka widzi duże perspektywy rozwoju w związku z wejściem do grupy Scanmed, której prezes - Joanna Szyman, również gościła dziś w Raciborzu. Grupa Scanmed od prawie 15 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Należy do niej również znana raciborzanom Klinika Chirurgii Endoskopowej Sp. z o.o. w Żorach.
(waw)
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.