CBA w raciborskim szpitalu? Funkcjonariusze wyprowadzili jednego z pracowników

Sprawa zatrzymania informatyka z Działu Metodyczno-Organizacyjnego Szpitala Rejonowego w Raciborzu stała się źródłem różnych, nieraz sensacyjnych domysłów. Szczegółów rzekomego działania CBA nikt jednak nie zna. Mowa tylko o wejściu funkcjonariuszy do administracji i wyprowadzeniu informatyka razem z komputerem, przy którym pracował. Mężczyzna próbował ponoć uciekać, ale został szybko obezwładniony. - Od tego czasu nikt go nie widział - mówi nasz rozmówca.
- Wrócimy do tego w poniedziałek, po moim powrocie z urlopu - zapowiedział nam dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, którego pytaliśmy o sprawę w zeszły piątek. Z zapytaniem zwróciliśmy się również do CBA. - Wiem, że do czegoś doszło, ale nie rozmawiałem jeszcze z dyrektorem. Czekam na jego raport - powiedział nam starosta Ryszard Winiarski. O sprawie nic nie wiedziała również Katarzyna Dutkiewicz, radna PiS, członkini rady społecznej szpitala. - Zapytam o to wprost na wtorkowym posiedzeniu komisji zdrowia - dodała w rozmowie z nami. W środę zbiera się wspomniana rada społeczna szpitala. Temat na pewno wypłynie.
Dziś znane są już pierwsze okoliczności. - Nie potwierdzamy informacji na temat zatrzymania - poinformował nas Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego w odpowiedzi na nasze zapytanie prasowe. CBA nie ma więc ze sprawą nic wspólnego. Informacje - poza tymi, które dotyczą toczącego się postępowania i nie można ich na tym etapie upubliczniać - ujawnia natomiast dyrektor lecznicy, Ryszard Rudnik. - Nie mogę zdradzać szczegółów z toczącego się dochodzenia - zastrzega. To z jego zawiadomienia wszczęto postępowanie, a prowadzi je Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą raciborskiej Komendy Powiatowej Policji. To jej funkcjonariusze zatrzymali pracownika szpitala. Dalszych szczegółów KPP na razie nie ujawnia.
Jak się dowiadujemy w dyrekcji szpitala, dochodzenie wszczęto 24 marca w związku z art. 267 par. 1 kodeksu karnego. Ten mówi: - Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Funkcjonariusze wyprowadzili pracownika w czwartek 7 kwietnia. Nie ma go w pracy, bo przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Ma za sobą długoletni staż pracy w szpitalu. Co dokładnie ma zarzucono? - Chodzi o uzyskanie bez uprawnienia dostępu do informacji nieprzeznaczonej dla ewentualnego sprawcy poprzez przełamanie informatycznych zabezpieczeń - mówi dyrektor Rudnik. Jakie informacje i dla kogo oraz w jakim czasie gromadził szpitalny informatyk, jak powzięto podejrzenia o jego możliwej przestępczej działalności? - Więcej nie mogę ujawnić, bo naraziłoby mnie to na odpowiedzialność - kończy dyrektor.
(waw)
Kodeks karny
Art. 267 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w 1-3 ujawnia innej osobie.
5. Ściganie przestępstwa określonego w 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Przestępstwa polegające na uzyskaniu przez osobę nieuprawnioną dostępu do informacji przechowywanej lub przetwarzanej w systemach informatycznych, a także nieuprawnionego dostępu do sieci informatycznej, wskazane w art. 267 kk, obejmują następujące stany przestępne: naruszenie tajemnicy korespondencji ujęte w 1 (to jest przedmiotem zawiadomienia raciborskiego szpitala), naruszenie dostępu do systemu informatycznego ujęte w 2 oraz uzyskanie informacji przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia lub oprogramowania ujęte w 3.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany