Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 marca 201610:15

Program Rodzina 500+ w ZUS

Program Rodzina 500+ w ZUS  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, tzw. wniosku "Rodzina 500+". Wniosek elektroniczny będzie dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS od 1 kwietnia 2016 r. Osoba, która posiada profil na PUE ZUS - po zalogowaniu - będzie miała możliwość wypełnienia i wysłania wniosku - bez wychodzenia z domu - przez Internet.

Dla osób, które nie zdecydują się na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego drogą elektroniczną, w sekcji Wzory dokumentów zamieszczony został wniosek do wypełnienia i wydruku. Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze może wypełnić i wydrukować wniosek, a następnie samodzielnie złożyć go we właściwym urzędzie. 

Należy pamiętać, że papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego powinny być przekazywane do urzędów, które będą zajmować się ustalaniem prawa do świadczenia wychowawczego, tj. do urzędów gminy, miasta albo ośrodków pomocy społecznej. 

Wnioski papierowe nie powinny być składane w ZUS.

Złóż wniosek Rodzina 500+ przez PUE ZUS

Jeśli chcesz złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS, musisz mieć profil na PUE ZUS. Jeśli jeszcze nie masz profilu na PUE ZUS - sprawdź, jak to zrobić

Krok 1 - przygotuj się do złożenia wniosku
1. Jeżeli chcesz otrzymywać świadczenie wychowawcze na rachunek bankowy - przygotuj nr tego rachunku. 
2. Sprawdź, czy powinieneś przygotować załączniki do wniosku. W zależności od Twojej sytuacji może to być: 
- skan dokumentów, które dotyczą adopcji dziecka - jeśli jesteś rodzicem adoptowanego dziecka,
- skan prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie albo separacji - jeśli jesteś po rozwodzie albo separacji,
- skan orzeczenia sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka - jeśli jesteś opiekunem prawnym dziecka,
- skan karty pobytu - jeśli jesteś cudzoziemcem,
- skan zezwolenia na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji - jeśli jesteś cudzoziemcem i nie jesteś obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii.

Jeśli składasz wniosek o pieniądze również na pierwsze dziecko - urząd gminy, miasta albo ośrodek pomocy społecznej może uzyskać podstawowe dane o dochodach Twojej rodziny od urzędu skarbowego. Może jednak poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Wyśle Ci w tej sprawie list. Jeśli jednak chcesz od razu dołączyć do wniosku dodatkowe dokumenty, przygotuj na przykład:
• skan oświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego - jeśli członek Twojej rodziny jest rolnikiem. Jeśli Ty jesteś rolnikiem, wypełnisz elektronicznie odpowiednie oświadczenie razem z wnioskiem,
• skan zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodu, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - jeśli członek Twojej rodziny ma taki dochód. Na przykład dostaje alimenty, stypendium szkolne lub socjalne. Jeśli Ty masz taki dochód, wypełnisz elektronicznie odpowiednie oświadczenie razem z wnioskiem,
• skan oświadczenia o dochodach - jeśli członek Twojej rodziny podlega przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jeśli Ty prowadzisz działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego, wypełnisz elektronicznie odpowiednie oświadczenie razem z wnioskiem,
• skan oświadczenia albo innego dokumentu, który potwierdza utratę albo uzyskanie dochodu - jeśli sytuacja dochodowa Twojej rodziny się zmieniła.

Pamiętaj, że jeśli tylko Ty osiągasz takie dochody - będziesz mógł uzupełnić odpowiednie oświadczenia w trakcie wypełniania elektronicznego wniosku na PUE. Jeśli takie dochody osiąga ktoś z Twojej rodziny - poproś taką osobę o wypełnienie oświadczenia, wydrukuj i daj jej do podpisania. Wzory oświadczeń możesz pobrać TUTAJ.

Uzupełnione danymi dot. członków rodziny i przez nich podpisane oświadczenia możesz dołączyć do elektronicznego wniosku na PUE jako załączniki w formie skanów lub zdjęć. 

UWAGA
Przygotuj załączniki zgodnie z poniższymi wskazówkami:
• Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku załącznika do wniosku nie może przekroczyć 1MB.
• Maksymalny łączny rozmiar pliku wniosku i wszystkich plików załączników do wniosku nie może przekroczyć 3,5 MB. 
• Nazwy plików nie mogą zawierać polskich znaków diakrytycznych, białych znaków i znaków specjalnych. Nazwy plików muszą być unikalne w ramach pojedynczego wniosku.
• Format plików - .png, .jpg, .pdf.
Jeśli masz wątpliwości, czy w Twojej sytuacji masz przygotować dodatkowe dokumenty - skontaktuj się z urzędem miasta, gminy albo ośrodkiem pomocy społecznej.

Krok 2 - logowanie na PUE ZUS
Aby złożyć wniosek, zaloguj się na swoim profilu na PUE. Aby zalogować się na swój profil na PUE, na stronie internetowej http://www.zus.pl/ w części strony dot. logowania do PUE wybierz przycisk "Zaloguj", a następnie wybierz sposób logowania. Na PUE można logować się za pomocą loginu i hasła. Można również logować się przy użyciu profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego.

Krok 3 - wypełnienie wniosku na PUE ZUS
Wniosek możesz wypełnić w sekcji Ubezpieczonego lub Świadczeniobiorcy. Znajdziesz go w zakładce "Rodzina 500+" w MENU po lewej stronie lub po prawej stronie w Panelu Ogólnym. 

Wniosek możesz też wyszukać w zakładce Usługi lub w Dokumentach roboczych w skrzynce Dokumenty i wiadomości. Wniosek będzie uzupełniony Twoimi danymi osobowymi i adresowymi. Część raz wypełnionych przez Ciebie informacji będzie automatycznie przenoszona do kolejnych sekcji wniosku.

Wniosek zawiera liczne podpowiedzi dotyczące sposobu jego wypełnienia oraz słowniki ułatwiające poprawne uzupełnienie treści (słownik organów właściwych, słownik pokrewieństwa, stanów cywilnych, urzędów skarbowych). Jest też sprawdzany przez system pod kątem poprawności wypełnienia poszczególnych pól.

Jeśli składasz wniosek o pieniądze również na pierwsze dziecko i osiągasz dochody, które wymagają złożenia stosownego oświadczenia - wypełnij odpowiednie sekcje elektronicznego wniosku. Jeśli oświadczenia dotyczą członków Twojej rodziny, nie należy uzupełniać ich bezpośrednio we wniosku. Dołącz je jako odrębne załączniki.

Po wypełnieniu wniosku zapisz go, a następnie wyślij. Jeżeli chcesz zachować możliwość dostępu do treści wniosku, przed jego wysłaniem, zapisz wniosek w swoim komputerze poprzez zastosowanie opcji "Eksportuj". 

Krok 4 - podpisanie i wysłanie wniosku na PUE ZUS
Wniosek na PUE można podpisać jednym z trzech sposobów: 
• bezpiecznym podpisem elektronicznym, 
• profilem zaufanym ePUAP, 
• profilem PUE. 

Aby podpisać wniosek profilem PUE, wystarczy kliknąć "podpisz profilem PUE". Podpisu profilem PUE nie trzeba odrębnie pozyskiwać. 

Po wysłaniu wniosku na swoje konto na PUE dostaniesz Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia, czyli informację o przyjęciu przez ZUS przesłanego dokumentu elektronicznego. Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia jest automatycznie tworzone i udostępniane w menu Dokumenty i wiadomości w portalu PUE. 

Po wysłaniu wniosku podgląd dokumentu oraz jego wydruk z poziomu PUE ZUS nie będzie już możliwy. Dane dotyczące wniosku i załączników zostaną usunięte niezwłocznie po wystawieniu potwierdzenia złożenia wniosku. 

Wniosek wysłany za pośrednictwem PUE ZUS zostanie przekazany za pośrednictwem systemu Emp@tia do urzędu, który zajmie się Twoją sprawą. 

W ciągu kilku dni na adres e-mail, który podałeś we wniosku dostaniesz potwierdzenie, że Twój wniosek został przyjęty przez urząd, który zajmie się Twoją sprawą. Potwierdzenie zostanie do Ciebie wysłane z adresu [email protected], a wiadomość będzie miała tytuł "Urzędowe poświadczenie odbioru wniosku o świadczenie 500+". 

Dalsze postępowanie będzie realizowane w formie pisemnej przez urząd, który zajmie się Twoją sprawą, co oznacza, że ewentualny kontakt z Tobą w sprawie wniosku nie będzie odbywał się za pośrednictwem PUE ZUS.

W związku z tym decyzję w sprawie świadczenia otrzymasz listem. Jeśli nie dostaniesz decyzji w odpowiednim czasie - skontaktuj się z urzędem, który zajmuje się Twoją sprawą.

Jak rozpocząć korzystanie z PUE?

Krok 1 - rejestracja
Aby założyć profil na PUE, należy się zarejestrować. Podczas rejestracji otrzymuje się login i wybiera hasło do swojego profilu PUE. 

Aby się zarejestrować, wystarczy wejść na stronę http://www.zus.pl/ i w części strony dot. logowania do PUE wybrać przycisk "Zarejestruj profil" i przejść przez kolejne etapy, których efektem będzie utworzenie profilu. 

Krok 2 - potwierdzenie tożsamości
Ze względu na bezpieczeństwo danych osobowych, które są dostępne na PUE, w ciągu 7 dni od dnia rejestracji należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić: 
• osobiście w jednostce ZUS - wystarczy jedna krótka wizyta z dokumentem stwierdzającym tożsamość,
albo
• elektronicznie - osoby, które posiadają profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, mogą dokonać potwierdzenia tożsamości już podczas rejestracji i w tym wypadku wizyta w placówce ZUS nie jest potrzebna.

Profil zaufany ePUAP jest bezpłatny. Aby go uzyskać, wystarczy założyć konto na stronie epuap.gov.pl, złożyć wniosek o profil zaufany i potwierdzić tożsamość, np. w jednostce ZUS albo w urzędzie miasta lub gminy. 

Podpis kwalifikowany wydają uprawnione centra certyfikacji. Jest to usługa płatna. Jej koszt zależy m.in. od okresu ważności, na jaki certyfikat zostaje wydany. Każde z centrów prowadzi własna politykę cenową i dysponuje odmienną ofertą handlową.

Wzory dokumentów do wypełnienia i wydruku

Tutaj znajdziesz wzory wniosku i załączników. Wzory wniosku i załączników zostały przygotowane w formie edytowalnych plików pdf. Możesz je wypełnić na stronie i wydrukować lub wypełnić i zapisać na dysku z możliwością edycji i wydrukować. W pliku LISTA ORGANÓW WŁAŚCIWYCH RODZINA 500+ znajdziesz wykaz urzędów realizujących postępowania z zakresu Programu Rodzina 500+. Skorzystaj z niej, jeśli masz wątpliwości, do którego urzędu złożyć wniosek. 

WNIOSEK RODZINA 500+
Wniosek w polach wymagających wypełnienia posiada komunikaty ułatwiające ich wypełnienie.

Wniosek został przygotowany w dwóch wersjach - dla mniejszej i większej rodziny. Wniosek dla mniejszej rodziny pozwala na wypełnienie danych dotyczących maksymalnie 6 dzieci i maksymalnie 7 członków rodziny. Wniosek dla większej rodziny pozwala na wypełnienie danych dotyczących maksymalnie 15 dzieci i maksymalnie 19 członków rodziny.

Pamiętaj, że papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego powinny być przekazywane do urzędów, które będą zajmować się ustalaniem prawa do świadczenia wychowawczego, tj. do urzędów gminy, miasta albo ośrodków pomocy społecznej. 

Wnioski papierowe nie powinny być składane w ZUS.
• wniosek dla mniejszej rodziny
• wniosek dla większej rodziny

ZAŁĄCZNIKI DO WNIOSKU
• Oświadczenie o wysokości dochodu, który nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (załącznik nr 2 do wniosku).
• Oświadczenie o dochodach z działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego (załącznik nr 3 do wniosku).
• Oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego (załącznik nr 4 do wniosku).

LISTA ORGANÓW WŁAŚCIWYCH "RODZINA 500+"
Lista organów właściwych została opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy muszę mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS aby złożyć wniosek Rodzina 500+ przez PUE? 

Tak, aby móc skorzystać z możliwości wysłania wniosku elektronicznego przez portal PUE ZUS musisz posiadać konto na PUE. Jego założenie jest bardzo proste i nie zabiera wiele czasu. Sprawdź, jak to zrobić.

Gdzie jeszcze mogę złożyć wniosek Rodzina 500+? 

Wniosek elektroniczny "Rodzina 500+" możesz także złożyć: 
• za pośrednictwem ePUAP,
• w serwisie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Emp@tia,
• w serwisach bankowości internetowej wybranych banków w Polsce.

Wniosek Rodzina 500+ możesz również złożyć pocztą lub bezpośrednio w urzędach wskazanych w Twojej gminie lub mieście (urzędach gminy, miasta albo ośrodkach pomocy społecznej). 

Skąd mam wiedzieć do jakiego organu właściwego skierować wniosek?

Wniosek powinieneś skierować do urzędu wskazanego dla gminy lub miasta, w których mieszkasz. Nazwy organów właściwych wraz z ich danymi adresowymi znajdziesz w pliku LISTA ORGANÓW WŁAŚCIWYCH RODZINA 500+. 

Czy po wysłaniu wniosku przez PUE ZUS będzie można go modyfikować?

Nie. Po wysłaniu wniosku przez PUE ZUS, Twój wniosek zostanie przekazany do urzędu, który zajmie się Twoją sprawą. Jeśli chcesz np. poprawić dane zawarte we wniosku, dołączyć dodatkowe dokumenty lub wycofać wniosek, musisz udać się do urzędu, który wskazałeś we wniosku. 

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje dotyczące świadczenia wychowawczego Rodzina 500+?

Nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozpatruje wniosków "Rodzina 500+". ZUS zapewnia jedynie możliwość złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (Rodzina 500+) za pośrednictwem portalu PUE. Dlatego po wysłaniu wniosku Rodzina 500+ przez PUE ZUS, wszelką korespondencję, w tym decyzję, otrzymasz od urzędu, który wskazałeś we wniosku. 

fot. archiwum portalu

Autor: Beata Kopczyńska,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.