Co zrobić w razie kolizji?

Kiedy dojdzie do kolizji w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała nie ma konieczności wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości lub gdy sprawca zdarzenia nie posiada dokumentów lub nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. W celu uniknięcia problemów z ubezpieczycielem zaleca się też wezwać Policję, gdy sprawca nie poczuwa się do winy lub gdy nie mamy świadków kolizji, a okoliczności sprawy są niejednoznaczne. Wezwanie Policji upraszcza proces przed ubezpieczycielem ponieważ to Policjanci określą winnego zdarzenia drogowego, a ubezpieczyciel zgłosi się do danej jednostki po notatkę, jednak pamiętajmy, iż sprawca pozostanie z uszkodzonym samochodem oraz dodatkowo otrzyma mandat karny.
Bez względu na to, czy wzywamy Policję, czy nie, mamy obowiązek usunąć uszkodzone pojazdy z jezdni, jednak dobrze jest zrobić zdjęcia telefonem położenie samochodów zaraz po kolizji oraz zebrać dane świadków, ponieważ może się okazać że sprawca zacznie opowiadać całkiem inną historię na temat zdarzenia. Jedynym przypadkiem kiedy nie powinniśmy ruszać samochodu to wypadek z osobami rannymi. Należy zabezpieczyć miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym - 100 m od uszkodzonych pojazdów na autostradzie lub drodze ekspresowej, a 30-50 m na innych drogach poza obszarem zabudowanym.
W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się nie wzywać Policji należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Najlepiej jest wozić w samochodzie gotowy wzór oświadczenia, które akceptują wszystkie ubezpieczalnie. Jeśli jednak tego nie mamy w odręcznym oświadczeniu powinno być zawarte:
- dokładny opis miejsca zdarzenia (np. ulica i nr domu, skrzyżowanie),
- dane identyfikujące auta (numery rejestracyjne i numery VIN),
- dokładne dane kierowcy (imię, nazwisko, adres, PESEL),
- data, numer i organ wydający prawo jazdy,
- numer polisy i nazwę ubezpieczyciela,
- opis uszkodzeń samochodu/ów,
- wskazanie w oświadczeniu, kto ponosi winę za zdarzenie
- szkic sytuacyjny, z zaznaczonymi pasami ruchu, znakami drogowymi, ustawieniem pojazdów przed i po kolizji (uwaga - niedokładny szkic może zostać wykorzystany przez ubezpieczyciela jako dowód stwierdzający, że "sprawca" jednak nie jest winny),
- spisać dane świadków.
Pamiętajmy, iż oświadczenia zawsze można odwołać lub zmienić, dlatego też należy się zabezpieczyć przed tą okolicznością. Jeżeli zrobimy zdjęcia zaraz po kolizji to po ułożeniu samochodów oraz po uszkodzeniach pojazdów rzeczoznawca spokojnie potwierdzi prawdziwą wersję wydarzeń, nawet gdy sprawca się wyprze swoich początkowych twierdzeń. Gdy zostaniemy z samym oświadczeniem, bez zdjęć i świadków, będziemy postawieni w sytuacji kiedy będziemy mieć słowo przeciwko słowu, dlatego pamiętajmy o tym, w pierwszej chwili gdy wyjdziemy z auta po kolizji.
W razie kolizji nie wolno nam dokonywać jakichkolwiek zmian w pojeździe. Jedynym wyjątkiem może być konieczność dokonania zmian w celu kontynuowania dalszej bezpiecznej jazdy. Jeśli samochód nie nadaje się do dalszej jazdy (np. ma zbity reflektor) poszkodowanego przysługuje holowanie z miejsca kolizji na koszt ubezpieczyciela oraz samochód zastępczy na czas likwidacji szkody. Z AutoZaFree.pl otrzymamy te dwie usługi bezpłatnie, z gwarancją iż poszkodowany nie zapłaci za nie ani złotówki.
O kolizji lub wypadku należy poinformować ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu wystarczy zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i poinformować o zdarzeniu, podając odpowiednie dane, a także krótki opis zdarzenia. Po przyjęciu zgłoszenia zakład ubezpieczeniowy wyśle rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu poszkodowanego, celem dokonania oględzin i wyceny szkody.
Podstawowy termin na wypłatę odszkodowania to 30 dni, jednak gdy w tym terminie wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczyciela okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
Pamiętajmy, jeżeli na miejscu kolizji mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wzywania Policji, spisania oświadczenia lub w późniejszym czasie co do przebiegu likwidacji szkody, zawsze możemy zasięgnąć bezpłatnie pomocy prawnej pod numerem 537-531-534 - czynny 24h na dobę.
Telefon czynny całą dobę! 537 531 534
AutoZaFree.pl
[email protected]
ul. Katowicka 9/ 33
47-400 Racibórz
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.