Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 201512:06

Mieszkańcy Nędzy przed kamerą opowiadali o pierwszej pracy

Mieszkańcy Nędzy przed kamerą opowiadali o pierwszej pracy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

I nie tylko o pierwszej pracy, ale też o swoim balu maturalnym, a także emocjach, jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku. - Chcieliśmy pokazać, że lata 70. i 80. to nie tylko absurdy, z których śmiejemy się na filmach Barei, ale zmaganie się z rzeczywistością, która nie była łatwa - mówi Joanna Dwornik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, które realizuje projekt "Na deskach historii". 

Ten bardzo interesujący projekt ma jedno główne założenie - ma budować właściwą komunikację międzypokoleniową. GCK zaprosiło do jego realizacji zarówno osoby powyżej 55. roku życia, jak i młodzież. 

Właśnie dobiegł końca pierwszy, bardzo ważny etap, w którym starsi uczestnicy projektu opowiedzieli przed kamerą o epizodach ze swojego życia: balu maturalnym, pierwszej pracy, a także emocjach, jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku. 

Swoje historie opowiedzieli mieszkańcy gminy Nędza chętnie angażujący się w życie społeczne gminy: Eleonora Czekała, Edyta Szajt, Krystian Okręt, Jan Baron, Zygmunt Borecki i Adam Grzybowski. Ich relacje zostały nagrane i wkrótce obejrzy je młodzież. - Wszyscy, pomimo tremy, poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze i wszystko przebiegło sprawnie. W tej chwili czekamy na efekt pracy filmowca, który montuje nagrane materiały - relacjonuje Joanna Dwornik.

Jeden z uczestników projektu, Krystian Okręt, podkreśla, że niezwykle cenne jest to, że biorą w nim udział osoby z różnych środowisk i w różnym wieku. - Bo każdy na temat wydarzeń, które miały miejsce, ma do powiedzenia co innego. To bardzo ciekawe - twierdzi Krystian Okręt. W swoim wystąpieniu wspominał głównie wybory w czerwcu 1989 roku. - Pamiętam, że jeździł taki wóz propagandowy, który mówił: "chcesz mieć posła dobrego, głosuj na... ", nazwiska nie wspomnę - przypomina. 

Z opowieści wyłania się obraz lat 60., 70. i 80. - To opowieści i zabawne, i dramatyczne, a wszystkie bardzo osobiste. Jeden z uczestników naszego projektu wspomina np. o samobójstwie współpracownika, do którego doszło pierwszego dnia jego pracy! - opowiada dyrektor GCK. 

W kolejnym etapie projektu pod kierownictwem reżyserki teatralnej młodzi aktorzy stworzą spektakl inscenizujący wysłuchane historie. Podczas finału projektu publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na żywo. To już 27 lutego najprawdopodobniej w auli Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy. 

- Projekt będzie dla młodzieży cennym doświadczeniem. Spotkanie z ludźmi, którzy nie zajmowali jakichś eksponowanych stanowisk, ale byli zwykłymi ludźmi, zwykłymi pracownikami, da im rzeczywisty obraz tamtych czasów - podsumowuje Krystian Okręt. 

Na realizację projektu GCK w Nędzy udało się uzyskać dofinansowanie z programu "Działaj Lokalnie". 

Autor: Sabina Mostek, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Posłuchaj

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.