Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 201312:46

Komunikat w sprawie zmiany przepisów odnośnie praw jazdy

Komunikat w sprawie zmiany przepisów odnośnie praw jazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu uprzejmie informuje, że 19 stycznia wchodzi w życie Ustawa o kierujących pojazdami. Osoby chcące uzyskać prawo jazdy będą musiały składać w starostwie określone dokumenty.

W związku z tym osoby ubiegające się o uzyskanie prawa jazdy po 19 stycznia 2013r., przed przystąpieniem do szkolenia, składają w wydziale komunikacji (wg miejsca zamieszkania) następujące dokumenty:

1) wniosek;
2) orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
3) wyraźną, aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiającą osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem że fotografia taka jest zamieszczona w dokumencie potwierdzającym tożsamość tej osoby;
4) pisemną zgodę rodzica lub opiekuna w przypadku, jeżeli osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T nie ukończyła 18 lat;
5) kserokopię posiadanego prawa jazdy - jeżeli posiada.

Na podstawie w/w dokumentów właściwy organ w terminie nieprzekraczającym 2 dni roboczych generuje w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę.

Profil Kandydata na kierowcę jest to elektroniczny dokument, generowany w systemie "Kierowca", zawierający dane i informacje identyfikujące i opisujące osobę ubiegającą się o wydanie prawa jazdy. Dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu.

Informację o wygenerowaniu profilu kandydata na kierowcę z podaniem unikalnego numeru identyfikującego profil, przekazuje się osobie, której profil ten dotyczy. Profil należy następnie przedstawić w wybranym ośrodku szkolenia kierowców.

Profil kandydata na kierowcę generuje się także w przypadku:
- osoby ubiegającej się o rozszerzenie uprawnień;
- osoby ubiegającej się o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą (z wymaganym egzaminem teoretycznym);
- osoby podlegającej sprawdzeniu kwalifikacji (po dostarczeniu orzeczenia lekarskiego i/lub psychologicznego):
- przywrócenie uprawnień cofniętych powyżej 1 toku,
- przywrócenie uprawnień cofniętych w związku z utratą kwalifikacji,
- zwrot prawa jazdy zatrzymanego na co najmniej 1 rok;
- osoby posiadającej prawo jazdy z ograniczeniem do kierowania pojazdami z automatyczną skrzynią biegów, a ubiegającej się o prawo jazdy bez ograniczenia;
- osoby ubiegającej się ponownie o prawo jazdy po rocznej przerwie (dokumenty przesłane przez WORD po niezdanym egzaminie).

W związku z powyższymi zmianami informujemy, że Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu od dnia 21 stycznia 2013 r. będzie przyjmował wnioski o wydanie prawa jazdy na nowych zasadach.

Szczegółowe informacje uzyskać można w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu pod numerami telefonów 32 45 97 316 oraz 32 45 97 317 lub kierując zapytania na adres mailowy: [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202610:21

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.