Nowoczesna gmina SMS-em ostrzega

Gminy w Polsce coraz chętniej udostępniają mieszkańcom systemy powiadamiania SMS. Urzędnicy mogą w szybki sposób przekazać SMS-em informację o nadciągającej nawałnicy, poinformować o terminach odbioru dokumentów z urzędu, wydarzeniach kulturalnych. W Raciborzu korzysta z tego ponad 430 osób.
Krótka wiadomość tekstowa przypomni również o zapłacie podatku, zbiórce odpadów biodegradowalnych, przerwie w dostawie prądu czy badaniach mammograficznych. Zapytaliśmy przedstawicieli śląskich Pawłowic i Raciborza, wielkopolskiej gminy Krobia oraz położonego w województwie łódzkim Uniejowa, w jaki sposób wykorzystują system powiadamiania SMS.
Mieszkańcy Raciborza system powiadamiania SMS mają do dyspozycji od kilku lat. W ciągu ostatniego roku wysłano z systemu 20754 SMS-y, co daje średnią 1729 krótkich wiadomości tekstowych na miesiąc. Chęć otrzymywania powiadomień SMS zadeklarowało 434 mieszkańców Raciborza, którzy otrzymują m.in. informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście oraz ostrzeżenia meteorologiczne np. o stanach wód w przypadku przekroczenia stanu alarmowego na Odrze. SMS-em przesyłane są również inne istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Wpisanie do grupy kontaktów następuje za pośrednictwem usługi NDI (Numer Dostępowy Indywidualny) poprzez wysłanie SMS-a o treści „bzk” na numer 661 004 504. Dodatkowo mieszkańcy Raciborza mogą skorzystać z usługi powiadamiania SMS o możliwości odbioru dokumentu. Jest to zwykle informacja jednorazowa. Wystarczy, że osoba zainteresowana otrzymaniem takiej informacji poda swój numer telefonu podczas wizyty w Urzędzie Miasta. Następnie pracownik za pośrednictwem panelu klienta SerwerSMS.pl wysyła informację zwrotną o możliwości odbioru dokumentu.
Dzięki wykorzystaniu systemu powiadamiania SMS możemy znacznie usprawnić komunikację pomiędzy naszym urzędem a mieszkańcami Raciborza. Szczególnie ważna z puntu widzenia zarządzania kryzysowego jest możliwość przekazywania bezpośrednio mieszkańcom informacji o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą wystąpić na terenie miasta - powiedziała Anita Tyszkiewicz-Zimałka, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz.
Marcin Dulnik
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany