Uczcili pamięć pomordowanych

- Ta uroczystość musi być lekcją postaw obywatelskich, tak jak wtedy w 1940 roku. Patriotyzm nie polega na okrzykach, głośnych hasłach, tupaniu. Polega na trosce nad rozwojem osobistym – powiedział Wojciech Gdesz. W Kuźni Raciborskiej, uczczono pamięci pomordowanych w lesie katyńskim.
W tym roku mija 72 rocznica zbrodni katyńskiej. Niegdyś przez długie lata prawda przemilczana, dzisiaj, w świetle katastrofy smoleńskiej, łączona i wykorzystywana do celów politycznych. Dzisiejsza uroczystość uczczenia pamięci pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie pokazała, że potrafimy razem, bez względu na swoje przekonania, stanąć w jednym miejscu i podziękować za złożoną Polsce ofiarę.
O 21.30 przy Dębie Katyńskim w Kuźni Raciborskiej spotkali się parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatu, gminy, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych. Przebieg uroczystości przebiegł zgodnie z ceremoniałem wojska polskiego: uroczyste zaciągnięcie warty, złożenie meldunku, odegranie hymnu państwowego, modlitwa, apel poległych, złożenie wiązanki i zniczy oraz odegranie sygnału cisza.
Wiązankę i znicze złożyli m.in. poseł Henryk Siedlaczek, starosta Adam Hajduk, burmistrz Rita Serafin, zastępca burmistrza Bogusław Wojtanowicz, wiceprzewodniczący rady powiatu Władysław Gumieniak, radny Artur Wierzbicki, przedstawiciele KPP w Raciborzu: starszy sierżant Ewa Szymura, aspirant Tomasz Marek, młodszy aspirant Piotr Wydra. W uroczystości udział wzięli również radni gminy Kuźnia Raciborska, a także duszpasterze tamtejszej parafii, delegacje służb mundurowych: Śląski Oddział Straży Granicznej reprezentowała delegacja w składzie: ppłk SG Aleksander Kiełt, chor. sztab. Wiesław Pikuła. Służbę Więzienną reprezentował zastępca dyr. ZK w Raciborzu major Władysław Sroka. Przybyli również przedstawiciele Komendanta Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego: Komendant Hufca Zabrze druh phm Marcin Grzybowski, Komendant Hufca Czerwionka-Leszczyny druhna phm Agnieszka Warzecha. Na wstępie powitano również druhów z OSP w Kuźni Raciborskiej, Beno Benczewa z Instytutu Pamięci Narodowej, honorowego prezesa TMZR Zbigniewa Ciszka, delegację TMZR koła w Kuźni Raciborskiej, poczty sztandarowe oraz dyrekcję szkół z terenu gminy.
Organizatorami dzisiejszej uroczystości byli: komendant hufca ZHP Ziemi Raciborskiej, hm Marek Rybicki oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, Kinga Apollo. - Dwa lata temu nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji, gdzie ideą było uczenie wszystkich ofiar, które zginęły w Katyniu, Miednoje i Charkowie. W całej Polsce posadzono dęby ku pamięci jednego zamordowanego. Mamy zaszczyt i honor dbania o dąb, który jest poświęcony płk. Hugonowi Mijakowskiemu. Zobowiązaliśmy się, że będziemy dbać o niego i przekazywać pamięć tamtych czasów dzieciom i młodzieży. Staramy się żeby dzieci uczyły się patriotyzmu nie przez gry komputerowe, ale poprzez takie uroczystości. Patriotyzm budujemy każdego dnia – wyjaśniła dyrektor szkoły.
BaFu
Fot. Sisi, BaFu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany