Zielony Rynek, parking podziemny na pl. Długosza i podświetlone drzewa. Prezydent zapowiada zmiany w centrum Raciborza

Podczas debaty nad stanem miasta, która towarzyszy sesji z 25 czerwca, prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz przedstawił radnym plany dotyczące zagospodarowania najważniejszych przestrzeni w centrum miasta. Wśród zapowiedzi pojawiły się nowe nasadzenia drzew, inwestycje w oświetlenie oraz budowa dwupoziomowego parkingu podziemnego.
Na raciborskim Rynku ma pojawić się 18 drzew. Jak zaznaczył prezydent, nie jest to pomysł nowy, ponieważ zadrzewienia w tym miejscu istniały już przed wojną. Nasadzenia planowane są na jesień. Pojawią się nowe meble. Kwestia oświetlenia Rynku zostanie zrealizowana z opóźnieniem, ponieważ obecna infrastruktura znajduje się jeszcze w tzw. okresie trwałości projektowej.
Znaczące zmiany planowane są również na placu Długosza. Prezydent zapowiedział przywrócenie tej przestrzeni do stanu sprzed 1945 r., kiedy miasto zajęli i spalili Sowieci. Teren ten, który dawniej obejmował dwa historyczne place – Nowy Targ i plac św. Marcelego – był zabudowany. W tym kierunku zdaje się ma zostać przekształcony po 80 latach od zakończenia wojny, a w jego obrębie powstanie dwupoziomowy parking podziemny.
W parku im. Miasta Roth zamontowano już pierwsze podświetlenia drzew, a kolejne – według zapowiedzi – pojawią się w rejonie dworca PKP. Przetarg został rozstrzygnięty, a wykonawca wkrótce przystąpi do realizacji zadania.
W planach miasta znajduje się również budowa centrum przesiadkowego w rejonie dworca, od strony dworca PKS. To kolejne przedsięwzięcie mające na celu poprawę funkcjonalności i estetyki śródmieścia. Podczas sesji Rady Miasta zaprezentowano wizualizacje i projekty planowanych zmian.
Działania te prezydent nazwał doszlifowaniem ładnego Raciborza, stworzeniem miejsc, które będą zachwycać przyjezdnych i sprawiać, że sami raciborzanie będą się tu dobrze czuli.
Radny Dominik Konieczny, były wiceprezydent, przypomniał w dyskusji, że prezydent Wojciechowicz zrezygnował z pozyskanych 15 mln zł z Polskiego Ładu na parking wielopoziomowy przy ul. Kowalskiej. - To wszystko miało sens. Po to chcieliśmy budować ten parking, żeby zapewnić miejsca dla samochodów po zabudowie pl. Długosza - skomentował Konieczny. - Skandaliczną niegospodarnością było planowanie kolejnych inwestycji przy tak ogromnym deficycie budżetowym. Nie byliśmy w stanie dołożyć 9 mln zł, których po prostu nie było - skomentował prezydent Wojciechowicz.

















![Zderzenie dwóch samochodów na DK 45 w Raciborzu Sudole [FOTO] Zderzenie dwóch samochodów na DK 45 w Raciborzu Sudole [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770475503631021649-122120989347079676-7477121162547670929-n-.jpg)
![Ekonomik w Rudym Lesie kończy sezon studniówek w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Ekonomik w Rudym Lesie kończy sezon studniówek w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177054800217704994084j0a6553-.jpg)


![Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770517031626117226-1510462404414120-3352975014340135653-n-.jpg)







![Zamkowy wieczór dla koneserów wina [ZAPROSZENIE] Zamkowy wieczór dla koneserów wina [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770464656zrzut-ekranu-2026-02-7-o-12-43-31-.png)






![Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770577537gre04737-.jpg)







![Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO] Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770503343gre04621-.jpg)






















Komentarze (0)
Dodaj komentarz