Strategiczna decyzja dla Raciborza. Prezydent Wojciechowicz dziękuje Donaldowi

- Wreszcie mamy dobrą wiadomość dotyczącą przyszłości RAFAKO, ale też sytuacji gospodarczej Raciborza - tak prezydent Jacek Wojciechowicz komentuje rządową koncepcję powołania Rafako 2.0. - Racibórz jest wdzięczny za tę decyzję Donaldzie..! - napisał na swoim FB. Z premierem Wojciechowicz jest po imieniu.
- Po miesiącach rozmów, negocjacji udało się wypracować przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych koncepcję powołania na bazie RAFAKO nowego podmiotu gospodarczego z udziałem Skarbu Państwa. To oczywiście wstępna decyzja wymagająca dalszych prac. Wszystko wskazuje na to, że będzie to podmiot związany z obronnością kraju, na co są pieniądze europejskie. Wszystko to jest efektem starań, pracy bardzo wielu osób. Między innymi związków zawodowych samorządowców, parlamentarzystów. Decydujące było bezpośrednie zaangażowanie Pana Premiera Donalda Tuska. Bez jego determinacji nie byłoby tej decyzji. Dziękujemy Panie Premierze..! Racibórz jest wdzięczny za tę decyzję Donaldzie..! - to tekst z FB prezydenta Raciborza.
Strategiczna decyzja dla Raciborza – Nowy rozdział RAFAKO - to tytuł tekstu na oficjalnej stronie Urzędu Miasta.
- Racibórz staje przed historyczną szansą powrotu na mapę strategicznych ośrodków przemysłowych w Polsce. Dzięki zdecydowanym i konsekwentnym działaniom prezydenta Jacka Wojciechowicza, upadłe RAFAKO – niegdyś filar lokalnej gospodarki – zyskuje nowe życie. Firma, która przez dekady specjalizowała się w produkcji kotłów energetycznych, ma zostać przekształcona w nowoczesny zakład produkujący amunicję na potrzeby polskiej i europejskiej obronności.
To ogromna zmiana i szansa, która nie wydarzyłaby się bez silnego zaangażowania władz samorządowych. Wizja odbudowy RAFAKO to między innymi efekt wytrwałości i konsekwentnie prowadzonych rozmów prezydenta Jacka Wojciechowicza z kluczowymi partnerami na szczeblu krajowym i lokalnym. Jego działania – prowadzone we współpracy z rządem oraz przedstawicielami załogi – doprowadziły do przełomu, który dziś napawa mieszkańców Raciborza nadzieją.
W styczniu 2025 roku prezydent Wojciechowicz, wspólnie ze związkowcami i władzami powiatowymi, podpisał list otwarty do premiera Donalda Tuska z apelem o pilną interwencję. Głos lokalnej społeczności został usłyszany.
Premier ogłosił, że RAFAKO zostanie przekształcone w zakład zbrojeniowy, a planowana inwestycja będzie finansowana zarówno ze środków krajowych, jak i z funduszy europejskich przeznaczonych na rozwój sektora obronnego.
– Rafako, Racibórz, Śląsk – to może być miejsce, gdzie produkcja na rzecz obrony Polski czy Europy może osiągnąć wielką skalę. Będziemy szukać uproszczonych procedur, tak jak miało to miejsce w przypadku Huty Częstochowa – zapowiedział premier Donald Tusk.
Choć – jak zaznaczył premier – kontynuacja dotychczasowej produkcji przez RAFAKO jest niemożliwa, to przyszłość firmy rysuje się dziś w jasnych barwach. Transformacja w kierunku przemysłu zbrojeniowego to nie tylko ratunek dla spółki, ale także ogromna szansa dla całego regionu.
Reakcja rynku była błyskawiczna. Wartość akcji RAFAKO na warszawskiej giełdzie wzrosła aż o 45%, a inwestorzy – podobnie jak mieszkańcy – odzyskali wiarę w przyszłość przedsiębiorstwa.
Jeszcze niedawno widmo upadłości firmy oznaczało zwolnienia dla około 700 osób. Dziś przed Raciborzem otwiera się perspektywa nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnych kompetencji i powrotu do grona liderów polskiego przemysłu. Co więcej, wzmacnia się pozycja miasta jako ważnego partnera w budowie krajowego bezpieczeństwa - czytamy w urzędowym komunikacie.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz