Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 kwietnia 202513:08

Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia w Raciborzu-Brzeziu [FOTO i WIDEO]

Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia w Raciborzu-Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Niedziela Palmowa to dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia wspomina się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Tłumy zgromadzone wówczas na drodze witały Go, rzucając płaszcze i gałązki palmowe, wołając: „Hosanna Synowi Dawida”. Inscenizacja tego wydarzeniu odbyła się w Raciborzu-Brzeziu.

Liturgia Niedzieli Palmowej składa się z dwóch elementów: radosnej procesji z palmami oraz czytania Ewangelii o Męce Pańskiej. Przez to Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są nierozerwalnie związane. Obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych, co mimo wszystko nadaje uroczystości radosny charakter, zwiastując początek drogi zbawienia.

W Raciborzu Brzeziu corocznie w procesji stawiają się dzieci w strojach ludowych.

Uroczystość Niedzieli Palmowej ma długą tradycję, sięgającą IV wieku w Jerozolimie. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku, a w Polsce palmy często zastępują gałązki wierzby.

Niedziela Palmowa, znana również jako Niedziela Kwietna, przypada na czas, gdy wiosenne kwiaty zaczynają pojawiać się na drzewach.

W środę w Brzeziu wprowadzenie do Triduum - Siedem ostatnich słów Chrystusa, początek o 18.45.

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.