Konsekwentne działania Śląskiej Straży Granicznej we współpracy z ZK

- Dzięki bardzo dobrej współpracy z Zakładami Karnymi na terenie Śląska i Opolszczyzny, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy zakończyli odbywanie kary pozbawienia wolności za popełnione przestępstwa. Obaj opuścili już Polskę. Kolejny cudzoziemiec poczeka w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców na przymusowe doprowadzenie do granicy swojego kraju - informuje komenda ŚOSG z Raciborza.
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech cudzoziemców, w tym dwóch po tym, jak opuścili Zakład Karny, w którym odbywali karę pozbawienia wolności za popełnione przestępstwa. Mundurowi skontrolowali legalność ich pobytu na terytorium naszego kraju. Wszyscy przebywali w Polsce bez ważnych dokumentów, które by ich do tego uprawniały.
42-letni obywatel Ukrainy opuścił Zakład Karny w Strzelcach Opolskich. Mężczyzna wielokrotnie naruszał porządek prawny obowiązujący w naszym kraju. Został skazany w Polsce prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z art. 178a § 4 KK. Ukrainiec pomimo dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wielokrotnie prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Niedopuszczalne jest tolerowanie podobnych zachowań wskazujących na lekceważący stosunek do obowiązujących na terytorium RP przepisów prawa. Komendant Placówki SG w Opolu wydał cudzoziemcowi decyzję zobowiązującą go powrotu, zakazując jednocześnie ponownego wjazdu na terytorium strefy Schengen na okres 10 lat. Ponadto w związku z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego obywatel Ukrainy został doprowadzony do granicy państwa i przekazany władzom swojego kraju.
Obywatel Gruzji opuścił Zakład Karny w Gliwicach, gdzie odbywał wyrok pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowanie innym osobom nielegalnego przekraczania granicy. Zgodnie z postanowieniem sądu, Gruzin został pod konwojem doprowadzony do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców, gdzie będzie przebywał do czasu przymusowego doprowadzenia go do jego kraju.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu zatrzymali także cudzoziemca, który nie opuścił dobrowolnie Polski i przebywał na terytorium RP nielegalnie. Jak się okazało, 24-letni obywatel Turcji w październiku 2022 roku otrzymał decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia w określonym czasie terytorium RP i innych krajów obszaru Schengen. Jednakże mężczyzna jej nie zrealizował i odwołał się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. Następnie w październiku 2023 roku Turek wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie organu II instancji. Przedmiotowa skarga została oddalona. W związku z niewykonaniem otrzymanej w 2022 roku decyzji o dobrowolnym opuszczeniu terytorium RP i innych krajów obszaru Schengen cudzoziemiec pod konwojem został doprowadzony do Lotniczego Przejścia Granicznego Warszawa-Okęcie, skąd odleciał do swojego kraju.
![Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176656572882ad1b7a-75e1-4847-a05c-fc803d3aa018-2-.jpg)

![Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17665706173eeca7a5-b018-48f2-be99-860b7c1d1a95-.jpg)
![Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766685665img-2917-.jpg)


![Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766650097dsc-6342-.jpg)

![Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766567714zrzut-ekranu-2025-12-24-o-10-14-44-.png)


![Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766686993img-2947-.jpg)


![Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17666564631707559924dsc-5535-2-.jpg)




















Komentarze (0)
Dodaj komentarz