Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 sierpnia 202411:44

Złota alga zagraża Odrze i śląskim zbiornikom. Wojewoda zwołał sztab, naukowcy raportują sukces

Złota alga zagraża Odrze i śląskim zbiornikom. Wojewoda zwołał sztab, naukowcy raportują sukces - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prymnesium parvum, czyli zlota alga wydzielająca śmiertelne dla ryb ichtiotoksyny to zmora Odry i śląskich zbiorników. W tym roku znów pojawiła się w Kanale Gliwickim oraz w zbiorniku Dzierżno.

Złota alga ponownie atakuje

Prymnesium parvum, znana jako złota alga, ponownie pojawiła się w Kanale Gliwickim oraz w zbiorniku Dzierżno, stwarzając poważne zagrożenie dla lokalnych ekosystemów. Wydzielane przez nią ichtiotoksyny powodują masowe śnięcie ryb, co skłoniło Wojewodę Śląskiego Marka Wójcika do zwołania sztabu kryzysowego.

Posiedzenie sztabu kryzysowego

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie z udziałem Wiceminister Klimatu i Środowiska Urszuli Zielińskiej. Dyskutowano o bieżącej sytuacji i podejmowanych działaniach w celu ochrony lokalnych zbiorników wodnych. Intensywne prace nad usuwaniem śniętych ryb i instalacją aeratorów są obecnie w toku, a wojewoda zwrócił się o wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej.

Innowacyjna metoda walki z algą

Jednocześnie, interdyscyplinarny zespół naukowców z IMGW-PIB oraz firmy Ecco-Logic, pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury, ogłosił sukces w walce ze złotą algą. Opracowali oni naturalny preparat SinStop, oparty na bazie krzemu, który skutecznie hamuje rozwój algi. Eksperyment przeprowadzony na Kanale Gliwickim zakończył się sukcesem, co daje nadzieję na szersze zastosowanie tej metody w przyszłości.

– W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu (obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic).

Nadzieja na przyszłość

Polscy naukowcy uważają, że SinStop może znacząco zmniejszyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych, chroniąc zarówno ekosystemy, jak i populacje ryb. Wynaleziony preparat nie wykazuje negatywnego wpływu na organizmy zwierzęce, co czyni go przełomowym osiągnięciem na skalę światową.

Monitorowanie stanu środowiska wodnego oraz działania zapobiegawcze będą kontynuowane, by zapewnić bezpieczeństwo lokalnych zbiorników wodnych.

 

 

 

Autor: red., źródło Śl.UW, Ministerstwo Infrastruktury, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.