Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 maja 202413:19

Biskup opolski przyjechał do Raciborza-Brzezia z osobistą intencją. Modlił się przy grobie s. M. Dulcissimy

Biskup opolski przyjechał do Raciborza-Brzezia z osobistą intencją. Modlił się przy grobie s. M. Dulcissimy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, przyjechał dziś do Raciborza-Brzezia, by odprawić uroczystą sumę, wieńcząca tegoroczne III Dni Dulcissimiańskie. W chwili choroby, kiedy jego życie wisiało na włosku, modlił się o zdrowie i wstawiennictwo Sługi Bożej Heleny Hoffmann, kandydatki na ołtarze z brzeskiego klasztoru.

Sługa Boża Helena Hoffmanna (s. M. Dulcissima) to niezwykła postać. Rodowita Górnoślązaczka ze świętochłowickiej Zgody (ur. 07.02.1910) do domu zakonnego w wiosce nad Odrą pod Raciborzem przybyła 18 stycznia 1933 r. Na miejscu dała się poznać jako miłosierna samarytanka, która przyjmowała na siebie prośby i cierpienia ludzi, ofiarowując je Bogu. Jej ulubioną modlitwą stały się słowa: „Dusze daj mi Jezu dusze! (…). Tak, chce ratować dusze, nie po to, by o tym ktoś wiedział, ale tylko ty, mój Aniele Stróżu i św. Teresa”. W Wielkim Poście 1935 r jej całkowite oddanie się tajemnicy krzyża Pan Jezus wynagrodził s.M. Dulcissimie przywilejem i odczuwanym charyzmatem stygmatów na rękach i nogach, a wkrótce i na sercu. Św. Teresa towarzyszyła i podpowiadała jej wtedy: „Musisz odtworzyć całkowicie Jezusa w sobie”. Sprawy Kościoła i Zgromadzenia były bardzo bliskie jej sercu. Modliła się gorliwie za Ojca świętego, kapłanów, zakonników, swoje zgromadzenie, chorych, zmarłych. Obdarzona darami: modlitwy wstawienniczej i przewidywania ofiarowywała swoje cierpienia w aktualnych potrzebach Kościoła świętego. Przez całe życie przeżywała ekstatyczne wizje i doświadczała ataków diabła. Wizje, te między innymi dotyczyły prześladowania Kościoła w Niemczech czy Czechach. Oblubienica Krzyża przepowiadała wojnę, zamieszki, klęskę głodu, czy też zapowiadała nadchodzące zarazy, choroby na ludzi i bydło. Mistyczne doświadczenia naturalnie prowadziły ją do gotowości przyjęcia pokuty za grzechy ludzkie (także kapłanów i zakonników). Słaba fizycznie godzinami modliła się i ofiarowywała cierpienie jako zadośćuczynienie za grzechy. 18 kwietnia 1935 r. złożyła śluby wieczyste w kaplicy brzeskiego klasztoru. S. M. Dulcissima Hoffmann zaufała miłosierdziu Bożemu do końca. Pogodzona z wolą Bożą, zmarła 18 maja 1936 r w Brzeziu nad Odrą, gdzie też została pochowana na starym, przykościelnym cmentarzu. Zaraz po jej śmierci została otoczona spontanicznym kultem. Pogrzeb Oblubienicy Krzyża stał się manifestacją wiary. Mieszkańcy Brzezia, w dniu pogrzebu ubrani na biało z przekonaniem, że zmarła święta zakonnica, od razu zabierali z grobu ziemię, wierząc, że ta „relikwia” uchroni ich domy i rodziny przed wszelkim złem.

Wielu wiernych za jej wstawiennictwem wyprasza łask. Uczynił to także w czasie choroby biskup opolski ks. Andrzej Czaja. Ordynariusz przeszedł przeszczep wątroby. - Jestem biskupem z odzysku - mówił dziś, 19.05., podczas Mszy św. w brzeskim kościele. Dziękował za powrót do zdrowia, wierząc, że przyczyniło się do tego wstawiennictwo świątobliwej zakonnicy z Brzezia.

Po Mszy siotry marianki i mieszkańcy Brzezia zaprosili wszystkich, w tym gości, m.in. krewnych s. M. Dulcissimy, do klasztornego ogrodu na poczęstunek. o 15.00 odbędzie się koncert muzyki sakralnej.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.