Raciborski Gminny Program Rewitalizacji pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa Śląskiego
- Raciborski GPR spotkał się z pozytywnym odbiorem Zarządu Województwa Śląskiego jako pierwszy na Śląsku (uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 703/494/VI/2024 z dnia 20 marca 2024 r.). Jest to niewątpliwy sukces władz Raciborza, zwłaszcza że jest to dokument stworzony przez mieszkańców dla mieszkańców - informuje magistrat.
Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 (GPR) był opracowywany w wyjątkowo partycypacyjny sposób. Bardzo aktywny udział raciborzan, w tym interesariuszy rewitalizacji, przedstawicieli nauki, biznesu i organizacji pozarządowych pozwolił na opracowanie dokumentu odpowiadającego rzeczywistym potrzebom mieszkańców.
Najważniejsze z 57 zadań wpisanych w GPR to:
1. Zagospodarowanie powierzchni dworca PKP w Raciborzu - Urban Lab i Stacja Młodych
2. Rewitalizacja Parku im. Miasta Roth
3. Nowe Ogrody Jordanowskie, w tym park przy ul. Jana Pawła II – ROREK oraz Zielone Płuca Ostroga
4. Odnowa Arboretum Bramy Morawskiej
5. Budowa Centrum Przesiadkowego
Uzyskanie pozytywnej opinii daje możliwość ubiegania się o wsparcie projektów rewitalizacyjnych ze środków programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 nie tylko Miastu Racibórz, ale wszystkim podmiotom i organizacjom, zwłaszcza tym działającym na obszarze zdegradowanym i obszarze rewitalizacji. Bez tego dokumentu ani Miasto, ani inne podmioty nie mogłyby ubiegać się o dofinansowanie projektów w naborach na rewitalizację. Dodatkowo w innych naborach często premiowane są projekty wynikające z programu rewitalizacji.
Oprócz pakietu konkretnych zadań, w dokumencie przewidziana została także charakterystyka pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć, która otwiera furtkę na pozyskiwanie funduszy pod szeroki wachlarz działań.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany