Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 kwietnia 202412:38

Koalicja 15 Października nie zgodzi się na likwidację SP 15

Koalicja 15 Października nie zgodzi się na likwidację SP 15 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kandydaci na radnych z koalicji PO, Ruchu Polsk 2050 Sz. Hołowni, PSL i Lewicy zapewnili dziś, 02.04., że nie zgodzą się na likwidację SP 15.

Jesienią 2019 r. doszło do burzliwej dyskusji dotyczącej likwidacji jednej z raciborskich szkół. Temat wysunął prezydent D. Polowy, wskazując na rosnące koszty utrzymania oświaty i spadek liczby uczniów. Zostało to odebrane jako zamiar likwidacji SP 15. Sprzeciwili się rodzice, nauczyciele oraz większość radnych.

Od tamtego czasu temat docelowej struktury oświaty nie został podjęty. - Od dwóch lat nie mamy strategii oświatowej - mówiła dziś radna Ludmiła Nowacka, była wiceprezydent odpowiedzialna za szkoły. Jej zdaniem, należy jak najszybciej usiąść nad opracowaniem dokumentu.

Koalicja 15 Października - jak podkreślono - sprzeciwia się likwidacji SP 15.

Konferencja odbyła się przed gmachem byłego G5, a wcześniej SP 11. Obiekt stoi pusty. Jak ma być wykorzystany?

Lider miejskiej listy Koalicji 15 Października przypomniał, że popiera ona kandydaturę na prezydenta Jacka Wojciechowicza, ten zaś - jak dodano - nie mnoży pomysłów, lecz zdaje się na opinie fachowców. Takie konsultacje mają być przeprowadzone nie tylko w kwestii oświaty, ale też zagospodarowania takich obiektów jak ten przy Opawskiej.

Na dziś miejsc w raciborskich szkołach mamy ponad 4400, a uczniów o 1200 mniej. Z roku na rok będzie coraz gorzej. W budżecie miasta oświata to ponad 83 mln zł wydatków rocznie i 630 nauczycieli, którzy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy będzie dla nich praca. Subwencja ze stolicy to 51,6 mln zł. Ponad 30 mln zł raciborzanie muszą dołożyć z własnej kieszeni. To tyle, ile kosztuje wybudowanie 1,5 bloku przy Łąkowej.

Z radykalnym spadkiem narodzin z 314 w 2022 do 226 w 2023 r. już za trzy lata zmierzą się raciborskie przedszkola – miejskie i prywatne. Za cztery kolejne lata szkoły. Liczba oddziałów będzie topnieć, a wraz z nią liczba etatów.

Komunikat Koalicji 15 Października

Raciborska oświata na szóstkę! To propozycja na rozwiązanie problemów oświatowych zaprezentowana przez Koalicję 15 października.

1. Wprowadzimy realną politykę oświatową, poprzedzoną szeroką dyskusją z udziałem Rodziców, Związków Zawodowych, Nauczycieli, Samorządowców, zawierająca realną sieć oświatową oraz bogatą ofertę edukacyjną.
2. Kupowanie młodzieży obietnicą półdarmowych kursów na prawo jazdy to nie rozwiązanie. Młodzież kończąca szkołę podstawową jest bardzo świadoma i wie co chciałaby w życiu robić. Zamiast "kupować" młodzież musimy odpowiedzieć na ich oczekiwania i bogatą, odpowiadającą ich oczekiwaniom ofertą edukacyjną, aby zachęcić ich do nauki w Raciborzu.
3. Należy doinwestować szkoły, stworzyć atrakcyjne laboratoria i przestrzenie, aby oferta edukacyjna połączona była z dobrą bazą i infrastrukturą szkolną.
4. Należy wsłuchać się w głos przedsiębiorców, którzy bardzo często narzekają na brak specjalistów i również do ich potrzeb. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu są funkcjonujące kiedyś
na poziomie szkolnictwa wyższego - kierunki zamawiane. Podobne rozwiązanie można zaimplementować do szkół średnich.
5. Dobra komunikacja międzymiastowa. Rozkład jazdy autobusów powinien być dostosowany do planu lekcji uczniów i ich zajęć, tak aby dojazd do Raciborza był dla nich jak najbardziej komfortowy.
6. Należy zadbać o stosowne wynagrodzenie dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego na zasadach zbliżonych do propozycji rządowych.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.