Język migowy w praktyce

11 urzędników raciborskiego magistratu zakończyło szkolenie w zakresie języka migowego - II stopnia. Przez kilka miesięcy doskonalili wiedzę zdobytą na I poziomie, wzbogacali znajomość znaków ukierunkowanych na służby cywilne oraz poznawali kulturę języka migowego. Wszystko po to, aby skuteczniej komunikować się z niesłyszącymi klientami urzędu.
Kurs, tak jak w przypadku I poziomu, został przeprowadzony przez Opolski Oddział Polskiego Związku Głuchych. System językowo-migowy jest to połączenie znaków migowych, zaczerpniętych z klasycznego języka migowego i gramatyki języka ojczystego.
Znaków migowych używa się w szyku gramatycznym języka ojczystego, dodające fakultatywnie lub obowiązkowo końcówki fleksyjne za pomocą alfabetu palcowego. W ten sposób powstaje migana odmiana ojczystego języka fonicznego, zwana językiem miganym.
Urzędnicy, którzy przeszli kurs zatrudnieni są m.in. w Biurze Obsługi Interesantów raciborskiego Urzędu Miasta, gdzie odwiedzający placówkę załatwiają podstawowe sprawy urzędowe.
UM Racibórz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany