Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 grudnia 202317:25

Ceremonia z oficjalną prezentacją tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski przy ulicy Głubczyckiej

Ceremonia z oficjalną prezentacją tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski przy ulicy Głubczyckiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś (19.12) w południe odbyła się uroczysta ceremonia z prezentacją tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski przy ulicy Głubczyckiej-Fojcika, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Miasta i Muzeum w Raciborzu. 

Uroczystość miała także religijny charakter. Piotr Kowalik, główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN oraz członek warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, odmówił modlitwę za zmarłych. Przy ulicy Głubczyckiej-Fojcika, na terenie kirkutu z początku XIX w., spoczywają raciborscy Żydzi. Do czasu wejścia w życie ustaw norymberskich tworzyli blisko dziesięcioprocentową społeczność miasta. Dziś pozostały po niej nieliczne ślady – przy Szewskiej działka po synagodze, przy wylocie w stronę Kietrza cmentarz. Nekropolia o powierzchni ponad dwóch hektarów przetrwała nazizm i II wojnę światową. Nagrobki usunięto dopiero w latach 60. i 70. XX w. Zachowało się ich raptem kilka. Dokumentacja fotograficzna, wykonana przez cenionego badacza raciborskich nekropolii Kazimierza Świtlińskiego, znajduje się w Muzeum.

Podczas dzisiejszej uroczystości - w imieniu dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunta Stępińskiego - odczytano list przybliżający ideę projektu upamiętniania miejsc pochówków Żydów. Tablica zawisła na murze przy bramie wjazdowej. Głos zabrali włodarze miasta, prezydent Dariusz Polowy i wiceprezydent Dawid Wacławczyk oraz dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz. Wszyscy zgromadzeni udali się na teren cmentarza. Przy jednej z ocalałych macew złożono kamienie - w judaizmie symbol pamięci o zmarłych.

Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z lokalnymi partnerami zorganizowały już trzecią edycję uroczystych prezentacji oznakowań cmentarzy żydowskich w siedmiu województwach: małopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim.

Tegoroczne uroczystości zamyka prezentacja tablicy na terenie cmentarza żydowskiego w Raciborzu w województwie śląskim. Kolejne, w pierwszym kwartale 2024 roku, odbędą się w województwach: dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

- Dla społeczności żydowskiej cmentarze mają ogromne znaczenie. Nekropolia żydowska stanowiła kamień węgielny każdej gminy. Uzyskanie zgód na urządzenie cmentarza było definitywnym ugruntowaniem jej istnienia. To akt o większej sile niż przywilej osiedleńczy czy nawet budowa synagogi – podkreśla wspomniany Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nowe oznakowanie cmentarza żydowskiego w Raciborzu łączy tradycję z nowoczesną formą upamiętnienia. Tablica informacyjna w swoim kształcie nawiązuje do macewy (tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego). A zamieszczony na niej znak QR pozwala na odkrycie jej dawnej historii. Kod odsyła odwiedzających na stronę portalu zabytek.pl, gdzie znajduje się szersza charakterystyka nekropolii w Raciborzu.

Ceremonia nie jest jedynym elementem upamiętnienia. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży – działania edukacyjne dla szkół przygotowane i prowadzone przez edukatorów Muzeum POLIN, które odbyły się w raciborskim muzeum w dniach 13-14 grudnia 2023 r.

Muzeum w Raciborzu – jak wspomniano - ma w swoich zbiorach bogatą dokumentację zdjęciową cmentarza żydowskiego sprzed jego zniszczenia. Największa liczba nagrobków pochodziła z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Były wykonane z czarnego, białego i różowego marmuru, granitu lub piaskowca. Nagrobki miały postać tradycyjnych macew bądź obelisków. Do stycznia 1945 roku cmentarz przetrwał w stanie nienaruszonym. Po wojnie ulegał stopniowej degradacji, aż do roku 1973, gdy z polecenia władz miejskich zlikwidowano wszelkie elementy naziemne nekropolii.

W tradycji żydowskiej istnieje nakaz zaznaczania miejsc pochówku. Łączy się to zarówno z uczczeniem pamięci zmarłego, jak też z koniecznością zaznaczania miejsca kontaktu z umarłym. Pierwszymi formami nagrobków były przydrożne kurhany, na które każdy przechodzący miał obowiązek dołożyć kolejny kamień. Z tego wywodzi się obyczaj układania na grobach małych kamyków. Gest ten wyraża pamięć o zmarłych. Wspólne dla tradycji żydowskiej i nieżydowskiej jest zapalanie świecy.

Prezentacja tablicy oraz program edukacyjny realizowane są w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” (Komponent IV: „Sąsiedzi: przedmioty, ludzie, opowieści”, Priorytet 2: „Program opisu i oznakowania wybranych cmentarzy żydowskich”), finansowego z grantu udzielonego Muzeum POLIN przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Celem projektu jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne.

Inicjatorem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: Magdalena Wawoczny/ fot. Jan Ptak, Magdalena Wawoczny,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.