Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 grudnia 202312:12

Lex zamek. Radni Oblicz i PiS krytykują zarząd powiatu

Lex zamek. Radni Oblicz i PiS krytykują zarząd powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Chodzi o adaptację zamkowej słodowni na muzeum multimedialne. Radni powiatowi klubu PiS współtworzonego przez Oblicza chcą od władz powiatu informacji, kto i jakim kosztem będzie zarządzał dawną siedzibą Piastów z nową ekspozycją oraz miejscami noclegowymi i restauracjami.

Radni Tomasz Kusy (PiS) oraz Ryszard Frączek i Romasz Wałach (Oblicza dla Ziemi Raciborskiej) oraz związany z tą drugą formacją były wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Rosół zwołali dziś, 05.12., przed Starostwem Powiatowym konferencję prasową, zastrzegając, że nie uzyskali zgody na jej organizację wewnątrz urzędu powiatowego, choć – jak dodali - rządzącą koalicja Razem dla Ziemi Raciborskiej i PO regularnie się tu spotyka.

Głównym tematem był zamek, a konkretnie adaptacja słodowni na muzeum multimedialne z ekspozycjami poświęconymi dziejom raciborskich Piastów i Przemyślidów. Niedawno temat omawiano szeroko na komisji finansów Rady Powiatu. Radni PiS i Oblicz dZR oczekują od władz powiatu biznesplanu. Poza ekspozycją będą tu bowiem także miejsca noclegowe i dwa lokale gastronomiczne. Pojawiają się - jak dodano - informację, że ta część jest szykowana dla konkretnych osób. Nazwiska nie padły, ale w rozmowie z innymi osobami radni je usłyszeli. Pytali, ilu ludzi będzie się zajmowało powiększoną bazą wystawowo-noclegową i jakie będą koszty dla powiatu.

Kolejny temat to wahadło na Bogumińskiej-Hulczyńskiej. Radni chcą zwołania powiatowej komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego, która zajęłaby się tematem korków jak i problemów, jakie z przedostaniem z Nowych Zagród i dalej Studziennej/Sudoła mają pojazdy służb, np. karetki. Wniosek w tej sprawie przygotował radny PiS, na co dzień funkcjonariusz drogówki Sebastian Mikołajczyk.

Była też mowa o powiatowym informatorze, wydawanym przez Zamek Piastowskim, w którym pojawia się polityczna polemika z prezydentem. Temat bada komisja rewizyjna.

Nawiązano do wspartego przez Polski Ład remontu organów z kaplicy zamkowej, zadając pytania, czy inwestycja jest teraz potrzebna oraz poddając pod rozwagę wyposażenie w instrument klawiszowy sali konferencyjnej w domu książęcym na zamku.

Przypomniano o możliwości składania uwag do funkcjonowania w szpitalu nowego systemu kolejkowego, zarzucając jednocześnie władzom powiatu, że niedostatecznie nagłaśniają i wyjaśniają kwestie związane z funkcjonowaniem tego rozwiązania.

Pełne wypowiedzi w poniższym materiale

Racibórz 05-12-2023r
Sebastian Mikołajczyk
Radny Rady Powiatu Raciborskiego

Pan Grzegorz Swoboda
Starosta Powiatu Raciborskiego

Szanowny Panie Starosto

W związku z zaistniałą sytuacją na Drodze Krajowej nr 45 wnoszę o natychmiastowe zwołanie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego lub innego decyzyjnego gremium, które jest w stanie wypracować skuteczne rozwiązanie kryzysowej sytuacji stanowiącej potencjalne zagrożenia życia i zdrowia naszych mieszkańców. Sytuacja taka powstała po wprowadzeniu ruchu wahadłowego na przejeździe kolejowym w dzielnicy Studzienna w Raciborzu.

Ograniczenie ruchu na przejeździe kolejowym spowodowało w określonych godzinach całkowity paraliż miasta Racibórz na wielu skrzyżowaniach, a w tym brak możliwości przejazdu służb ratowniczych co stanowi potencjalne zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców. Niezwykle niebezpieczne sytuacje powstają raz po raz na głównych skrzyżowaniach takich jak Opawska/Św. Jana Pawła II/Bogumińska lub Ocicka/Starowiejska/ Św. Jana Pawła II, jak również na remontowanym przejeździe kolejowym w Studziennej. Powstają tam zakorkowania w większości samochodami ciężarowymi w obu kierunkach, a korek w kierunku przejazdu ciągnie się aż do ul. Ganowskiej. Sytuacja taka powoduje, że służby ratownicze nie mają miejsca, aby przejechać, gdyż droga nie posiada pobocza umożliwiającego odsunięcie się samochodu ciężarowego na bok na taką odległość, aby zrobić wygodny przejazd dla karetki lub straży pożarnej. Sytuację dodatkowo pogarsza zimowa aura i zwały śniegu leżące wzdłuż drogi.

W załączeniu przekazuję zdjęcie z mapy google pokazujące sytuację na drodze DK45 o godzinie 15:55. Jak widać na mapie zasymulowano przejazd z szpitala na ul. Gamowskiej do wybranego punktu w dzielnicy Sudół w Raciborzu, który może trwać 37 minut lub konieczność przejazdu po drogach drugorzędnych co przy obecnej aurze stanowi kolejne zagrożenie. Wg posiadanych informacji podobna sytuacja była już o godzinie 13:30, a korek nie rozładował się do godziny 18:00, a jedynie zmieniał swoją długość z jednej lub z drugiej strony.

Proszę o podjęcie pilnych działań zmierzających do ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych, zorganizowania objazdów, zabezpieczenia płynności ruchu na skrzyżowaniach, zmiany wysterowania sygnalizacji świetlnej regulującej ruch wahadłowy oraz sygnalizacji sterującej ruchem na powyższych skrzyżowaniach.

Z poważaniem

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lutego 202411:54

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Aktualności22 lutego 202421:07

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
44
list do redakcji, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.