Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 września 202313:32

Polenlagry - niemieckie obozy na Śląsku. Konferencja w Pogrzebieniu

Polenlagry - niemieckie obozy na Śląsku. Konferencja w Pogrzebieniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Pogrzebieński pałac, dziś klasztor salezjanek, a w czasie wojny miejsce więzienia polskich dzieci, gościł uczestników konferencji poświęconej Polenlagrom na Śląsku.

Mija właśnie 80 lat od tamtych wydarzeń. To okazja, by wspomnieć historię, której karty wciąż czekają na odkrycie. Gościem konferencji byli dziś pełnomocnik wojewody Czesław Sobierajski oraz dyrektor katowickiego IPN, dr Andrzej Sznajder. List do uczestników przesłał premier Mateusz Morawiecki.

Wśród gości był Józefa Posch-Kotyrba. Urodziła się 22 lutego 1938 w Jaworznie. Ojciec był pracownikiem kopalni "Kościuszko", matka krawcową. W nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 wraz z rodzeństwem i matką została aresztowana przez gestapo i uwięziona za działalność konspiracyjną ojca. W obozie śledczym w Mysłowicach jej matkę skierowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a panią Posch-Kotyrbę do Polenlagru w Pogrzebieniu. Stamtąd trafiła kolejno do obozów w Kietrzu i w Potulicach (Ostjugendbewahrlager), gdzie przebywała aż do wyzwolenia w styczniu 1945. Po powrocie z obozu wychowywała się u dziadków w Jaworznie (rodzice zginęli podczas wojny - matka w Auschwitz, ojciec został rozstrzelany w nieznanym miejscu na Śląsku). Kontynuowała naukę, ukończyła Państwowy Zakład Wychowawczo Naukowy w Krzeszowicach, potem studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Pracowała w szkole średniej w Jaworznie. Była wiceprezesem (obecnie jest członkiem) katowickiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Mieszka w Jaworznie (źródło). Jej opowieść poniżej na wideo.

Odbył się też pokaz filmu „Kinderlager Pogrzebin”. Film opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z d. Kasprzyk, Anna Szafraniec z d. Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu. Film skupia się właśnie na tym momencie historii obozu, kiedy to Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na Kinderlager, obóz dla dzieci. Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu i zostały odnalezione przypadkowo w trakcie remontu.

Scenariusz napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew. Film zrealizowała TVP 3 Katowice, a producentem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności Polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 r. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 r. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 r, przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

Autor: g.waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności20 czerwca 202508:27

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Wyjątkowo we wtorek, 17 czerwca, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Zmiana podyktowana była wypadającą w czwartek uroczystością Bożego Ciała. W trakcie zgromadzenia radni pochylili się nad uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

(greh)
Reklama
Aktualności20 czerwca 202511:05

DW 919. Mercedes zjechał do rowu i uderzył w drzewo

DW 919. Mercedes zjechał do rowu i uderzył w drzewo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 czerwca 202508:15

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

To jedne z tematów, jakie poruszono w środę, 18 czerwca, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu, gdzie odbyło się XIII posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja20 czerwca 202511:54

Magia baśni na scenie MDK. Dziecięce talenty oczarowały publiczność [FOTO]

Magia baśni na scenie MDK. Dziecięce talenty oczarowały publiczność [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowy wieczór, 18 czerwca 2025 roku, sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu wypełniła się po brzegi miłośnikami teatru. Wszystko za sprawą Grupy Teatralnej Czwarta Ściana II, która zaprezentowała dwa wyjątkowe spektakle – „Calineczkę” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena oraz „Latarenkę” inspirowaną tekstem Izabeli Degórskiej.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności20 czerwca 202522:15

Mumia z Raciborza w innym wymiarze. Muzeum szykuje atrakcję na ekspozycji

Mumia z Raciborza w innym wymiarze. Muzeum szykuje atrakcję na ekspozycji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

14 czerwca 2025 roku w Muzeum w Raciborzu odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa w ramach Europejskich Dni Archeologii. Wydarzenie było poświęcone najnowszym badaniom nad egipską mumią Dżed-Amonet-Ius-Anch, znajdującą się w zbiorach muzeum. Do tematu nawiązuje relacja TVP 3, w której Muzeum zapowiada nowość w prezentacji egipskiego zabytku.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:41

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Nasz Racibórz 30.05.2025
29 maja 202517:46

Nasz Racibórz 30.05.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.