Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 202313:14

Szanowny Panie, gdzie Pan był... Prezydent Polowy odpowiada byłemu prezydentowi Markowiakowi

Szanowny Panie, gdzie Pan był... Prezydent Polowy odpowiada byłemu prezydentowi Markowiakowi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprawa dotyczy listu, jaki były prezydent, poseł i wiceminister środowiska wystosował w kwestii odpadów na składowisku w Brzeziu.

Dotyczy: Odpowiedź na pismo w sprawie raciborskiego składowiska odpadów (czytaj: Markowiak do Polowego: przejaw skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności!)

Szanowny Panie.

Odpowiadając na Pana list z dnia 24.08.2023 jestem zmuszony wskazać na kilka ważnych aspektów i zadać Panu kilka ważnych pytań.

Jestem zdumiony, że jako były Prezydent Miasta, były poseł, a także przez miesiąc i 6 dni podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska dziwnie nie dostrzega Pan istotnych elementów całego zagadnienia, jakim jest gospodarka odpadami w Raciborzu i problemy związane z odorami generowanymi przez prywatną firmę Empol, prowadzącą Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w sąsiedztwie miejskiego składowiska odpadów. Do współpracy z firmą Empol Miasto Racibórz jest zobligowane na postawie umowy Partnerstwa Publiczno Prywatnego, zawartej 8 lat temu przez ówczesnego Prezydenta Miasta Mirosława Lenka na okres 20 lat. Oznacza to, że w wyniku tamtej decyzji jeszcze przez 12 lat będziemy związani niezmienną umową z warunkami i zapisami, jakie przyjął Mirosław Lenk 8 lat temu.

W czwartym akapicie swego listu wyraził Pan wyjątkową egzaltację poruszenie tematem. W mojej ocenie wiele tłumaczy Pana przynależność partyjna (Platforma Obywatelska) i kontekst trwającej kampanii wyborczej do parlamentu.

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjny kolega Mirosław Lenk podpisywał 20 -letnią niezmienną umowę z firmą Empol?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjny kolega Mirosław Lenk próbował sprzedać w 2016 roku miejskie składowisko odpadów firmie Empol?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy firma Empol nie wywiązała się z zawartej na 20 lat przez Pana partyjnego kolegę Mirosława Lenka umowy i nie uruchomiła RIPOK w dniu 1 stycznia 2016 roku?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjna koleżanka Gabriela Lenartowicz upolityczniła sprawę uciążliwych smrodów z firmy Empol dziwnie zapominając, że umowę na 20 lat podpisał Pana i Jej partyjny kolega Mirosław Lenk?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy w latach 1997-2001 (to ostatnie 5 lat Pana prezydentury w Raciborzu} na miejskie wysypisko wjechało bez żadnego sortowania i przetworzenia 170.000 ton śmieci?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa nigdy nie pobierała opłat w takiej wysokości, aby zbilansować swoje koszty i do śmieci dopłacano z budżetu miasta naruszając elementarną zasadę „zanieczyszczający płaci"?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa nie tworzyła tzw. "funduszu rekultywacyjnego", przerzucając koszty zamknięcia, rekultywacji i obsługi poeksploatacyjnej na przyszły budżet miasta i jego mieszkańców, naruszając zasadę „zanieczyszczający płaci"?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa przyjmowała odpady komunalne i odpady pochodzące z działalności gospodarczej, w tym odpady poprodukcyjne i przemysłowe?

To bardzo źle wygląda, gdy koleżeństwo partyjne wpływa na formułowanie diagnoz i ocen. Warto postarać się o rzetelny ogląd tej sprawy. Nawet wtedy, gdy nie da się tego wykorzystać w kampanii wyborczej koleżanki partyjnej.

Odnosząc się do 4 pytań z końca Pańskiego listu przekazuję poniższe informacje:

Ad. 1) Wykres stanowiący załącznik do niniejszego pisma zawiera odpowiedź na postawione pytanie.

Ad. 2) Największym partnerem naszego składowiska odpadów jest firma Empol, dostarczająca odpady na składowisko zgodnie z 20-letnią umową, zawartą 8 lat temu przez Pana partyjnego kolegę Mirosława Lenka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na składowisko prowadzone przez RCR identycznie, jak w latach poprzednich trafiają tylko te odpady, które mogą być unieszkodliwiane na tej instalacji zgodnie z decyzją udzielającą pozwolenia zintegrowanego oraz które spełniają normy jakościowe określone w przepisach wykonawczych do ustawy o odpadach (wszystkie odpady przed ich dopuszczeniem do składowania są poddawane badaniom laboratoryjnym). Składowisko nie przetwarza żadnych odpadów niebezpiecznych. W głównej mierze składowane są stabilizaty z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych;
Wszystkie odpady przyjmowane na składowisko są ujęte i ewidencjonowane w centralnej elektronicznej bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Każdy transport odpadów podlega rejestracji w BDO i na każdym etapie jego realizacji może być sprawdzony przez instytucje kontrolne do tego powołane.

Ad. 3) Niewątpliwie Pana partyjny kolega Mirosław Lenk podpisując 8 lat temu umowę na 20 lat umożliwiającą oddawanie przetworzonych odpadów przez Empol na nasze składowisko miał wiedzę o skutkach swojej decyzji, co do jego zastępców nie podejmuję się przesądzać, czy taką wiedzę posiadali.

Ad. 4) Waga samochodowa zlokalizowana na terenie RCR jest sprawna i regularnie legalizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast masa transportowanych odpadów jest każdorazowo określana zgodnie z zapisami ustawy o odpadach oraz zasadami przyjętymi w systemie BDO. Nie ma możliwości, aby jakikolwiek transport wjechał na teren RCR bez ważenia. Jeżeli posiada Pan własne doświadczenia w tym zakresie, z okresu Pana prezydentury, proszę nie przenosić ich na obecną sytuację.

Od redakcji: załącznikiem jest wykres ze strony 2 pisma do radnych w Raciborzu

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.