Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 202313:14

Szanowny Panie, gdzie Pan był... Prezydent Polowy odpowiada byłemu prezydentowi Markowiakowi

Szanowny Panie, gdzie Pan był... Prezydent Polowy odpowiada byłemu prezydentowi Markowiakowi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprawa dotyczy listu, jaki były prezydent, poseł i wiceminister środowiska wystosował w kwestii odpadów na składowisku w Brzeziu.

Dotyczy: Odpowiedź na pismo w sprawie raciborskiego składowiska odpadów (czytaj: Markowiak do Polowego: przejaw skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności!)

Szanowny Panie.

Odpowiadając na Pana list z dnia 24.08.2023 jestem zmuszony wskazać na kilka ważnych aspektów i zadać Panu kilka ważnych pytań.

Jestem zdumiony, że jako były Prezydent Miasta, były poseł, a także przez miesiąc i 6 dni podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska dziwnie nie dostrzega Pan istotnych elementów całego zagadnienia, jakim jest gospodarka odpadami w Raciborzu i problemy związane z odorami generowanymi przez prywatną firmę Empol, prowadzącą Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w sąsiedztwie miejskiego składowiska odpadów. Do współpracy z firmą Empol Miasto Racibórz jest zobligowane na postawie umowy Partnerstwa Publiczno Prywatnego, zawartej 8 lat temu przez ówczesnego Prezydenta Miasta Mirosława Lenka na okres 20 lat. Oznacza to, że w wyniku tamtej decyzji jeszcze przez 12 lat będziemy związani niezmienną umową z warunkami i zapisami, jakie przyjął Mirosław Lenk 8 lat temu.

W czwartym akapicie swego listu wyraził Pan wyjątkową egzaltację poruszenie tematem. W mojej ocenie wiele tłumaczy Pana przynależność partyjna (Platforma Obywatelska) i kontekst trwającej kampanii wyborczej do parlamentu.

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjny kolega Mirosław Lenk podpisywał 20 -letnią niezmienną umowę z firmą Empol?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjny kolega Mirosław Lenk próbował sprzedać w 2016 roku miejskie składowisko odpadów firmie Empol?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy firma Empol nie wywiązała się z zawartej na 20 lat przez Pana partyjnego kolegę Mirosława Lenka umowy i nie uruchomiła RIPOK w dniu 1 stycznia 2016 roku?

Szanowny Panie, gdzie Pan był, gdy Pana partyjna koleżanka Gabriela Lenartowicz upolityczniła sprawę uciążliwych smrodów z firmy Empol dziwnie zapominając, że umowę na 20 lat podpisał Pana i Jej partyjny kolega Mirosław Lenk?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy w latach 1997-2001 (to ostatnie 5 lat Pana prezydentury w Raciborzu} na miejskie wysypisko wjechało bez żadnego sortowania i przetworzenia 170.000 ton śmieci?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa nigdy nie pobierała opłat w takiej wysokości, aby zbilansować swoje koszty i do śmieci dopłacano z budżetu miasta naruszając elementarną zasadę „zanieczyszczający płaci"?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa nie tworzyła tzw. "funduszu rekultywacyjnego", przerzucając koszty zamknięcia, rekultywacji i obsługi poeksploatacyjnej na przyszły budżet miasta i jego mieszkańców, naruszając zasadę „zanieczyszczający płaci"?

Szanowny Panie, gdzie wyraził Pan swoje poruszenie, gdy do roku 2012 Miejskie Składowisko Odpadów jako jednostka budżetowa przyjmowała odpady komunalne i odpady pochodzące z działalności gospodarczej, w tym odpady poprodukcyjne i przemysłowe?

To bardzo źle wygląda, gdy koleżeństwo partyjne wpływa na formułowanie diagnoz i ocen. Warto postarać się o rzetelny ogląd tej sprawy. Nawet wtedy, gdy nie da się tego wykorzystać w kampanii wyborczej koleżanki partyjnej.

Odnosząc się do 4 pytań z końca Pańskiego listu przekazuję poniższe informacje:

Ad. 1) Wykres stanowiący załącznik do niniejszego pisma zawiera odpowiedź na postawione pytanie.

Ad. 2) Największym partnerem naszego składowiska odpadów jest firma Empol, dostarczająca odpady na składowisko zgodnie z 20-letnią umową, zawartą 8 lat temu przez Pana partyjnego kolegę Mirosława Lenka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na składowisko prowadzone przez RCR identycznie, jak w latach poprzednich trafiają tylko te odpady, które mogą być unieszkodliwiane na tej instalacji zgodnie z decyzją udzielającą pozwolenia zintegrowanego oraz które spełniają normy jakościowe określone w przepisach wykonawczych do ustawy o odpadach (wszystkie odpady przed ich dopuszczeniem do składowania są poddawane badaniom laboratoryjnym). Składowisko nie przetwarza żadnych odpadów niebezpiecznych. W głównej mierze składowane są stabilizaty z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych;
Wszystkie odpady przyjmowane na składowisko są ujęte i ewidencjonowane w centralnej elektronicznej bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Każdy transport odpadów podlega rejestracji w BDO i na każdym etapie jego realizacji może być sprawdzony przez instytucje kontrolne do tego powołane.

Ad. 3) Niewątpliwie Pana partyjny kolega Mirosław Lenk podpisując 8 lat temu umowę na 20 lat umożliwiającą oddawanie przetworzonych odpadów przez Empol na nasze składowisko miał wiedzę o skutkach swojej decyzji, co do jego zastępców nie podejmuję się przesądzać, czy taką wiedzę posiadali.

Ad. 4) Waga samochodowa zlokalizowana na terenie RCR jest sprawna i regularnie legalizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast masa transportowanych odpadów jest każdorazowo określana zgodnie z zapisami ustawy o odpadach oraz zasadami przyjętymi w systemie BDO. Nie ma możliwości, aby jakikolwiek transport wjechał na teren RCR bez ważenia. Jeżeli posiada Pan własne doświadczenia w tym zakresie, z okresu Pana prezydentury, proszę nie przenosić ich na obecną sytuację.

Od redakcji: załącznikiem jest wykres ze strony 2 pisma do radnych w Raciborzu

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Aktualności20 lipca 202416:57

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.