Stos projektów. Radni dowiedzieli się, skąd miasto chce pozyskać pieniądze

Informacja prezydenta dotycząca aktualnych programów pomocowych i innych źródeł pozyskiwania środków na planowane inwestycje i modernizacje była przedmiotem dyskusji na piątkowej komisji gospodarki. Jej przedstawieniem zajęła się Anna Kobierska-Mróz (na zdj. po lewej), naczelnik Wydziału Rozwoju. Dużo było o środkach unijnych.
- Miasto Racibórz interesuje się możliwością skorzystania z dziesięciu programów. Wśród nich są te dotyczące infrastruktury i środowiska, cyfryzacji oraz wiele innych. Będziemy również w dużej mierze korzystać z programów regionalnych. Fundusze europejskie dla Śląska obejmują trzynaście priorytetów, wśród nich działania związane z zielonym rozwojem, dedykowane rynkowi pracy, rewitalizacją przestrzeni. Bardzo duża pula środków przydzielona została Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym – mówiła urzędniczka.
- W ramach ZIT-u będziemy realizować poprawę efektywności energetycznej budynków. Zgłosiliśmy kilka inwestycji, wśród nich DK Strzecha, Muzeum oraz SP 18. Zgłosiliśmy również budynki mieszkalne przy ulicy Hulczyńskiej oraz Mysłowickiej. Zamierzamy również skorzystać ze środków na stworzenie centrum przesiadkowego. Chcemy także sięgnąć po środki na budowę krajowej trasy rowerowej Rudnik-Racibórz-Krzyżanowice. Realizowane będą także projekty partnerskie, m.in. z gminą Rudnik, który zakłada budowę i oznakowanie tzw. szlaku Gawliny. Wyraziliśmy również chęć budowy farmy fotowoltaicznej do mocy 2000 kW, modernizację systemu zasilania w szkołach i przedszkolach oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na nieruchomościach gminnych – wymieniała A. Kobierska-Mróz.
Szefowa Wydziału Rozwoju omówiła również zadania planowane w ramach programu FEnIKS. Wśród nich znalazły się węzły przesiadkowe poza centrum miasta oraz zakup zeroemisyjnego taboru autobusowego. Do działań w ramach tego programu zaliczono również projekty dotyczące przebudowy rynku oraz Zielonych Płuc Ostroga. W ramach programu można liczyć na 85% dofinansowania.
Naczelnik Wydziału Rozwoju wspomniała także o wnioskach, które obecnie znajdują się w ocenie. Miasto Racibórz złożyło wniosek między innymi na odnawialne źródła energii wspólnie z gminami Rudnik i Krzyżanowice, na przebudowę sali kolumnowej ratusza, budowę boisk przy ZSP 2, przebudowę ulicy Babickiej, przebudowa i budowa drogi dojazdowej wraz z rondem do terenów inwestycyjnych położonych przy ulicy Mikołowskiej, z przeznaczeniem na uzbrojenie tych terenów, poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu w Raciborzu (w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg), zatrzymanie degradacji budynku DK Strzecha, konserwacja średniowiecznego muru przy Drzymały, renowacja elewacji kościoła pw. św. Józefa (Rządowy Program Odbudowy Zabytków), Rodzinny Ogród Rekreacji tzw. Park Zachodni.
- Liczba programów, do których przystąpiliśmy jest ogromna. Ale to wyłącznie efekt waszej mrówczej pracy. Chciałam w tym miejscu podziękować za jej wykonanie – mówiła radna Magdalena Kusy. Zapytała także o centra przesiadkowe. - Gdzie to centrum miałoby się znajdować, bo widziałam informację, że gdzieś w centrum miasta – dociekała. - Miałoby to być zlokalizowanej w pobliżu dworca kolejowego. Obecnie trwają stosowne negocjacje z PKP – odparła A. Kobierska-Mróz.
Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Wszyscy życzylibyśmy sobie, by pozyskać jak najwięcej środków, bo zawsze lepiej robi się z środków pochodzących z zewnątrz. Cieszyłbym się, gdybyśmy przebili kwotę dofinansowania z poprzednich lat. Liczę, że większość zadań będzie w realizacji. Mam jednak parę zastrzeżeń. Jako rada nie zgadzaliśmy się na Park Zachodni, ale widzę, że państwo idą w zaparte i przygotowują. Jeszcze się z pewnością do tego odniosę podczas swojej komisji – mówił rajca.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz