OSP Racibórz-Markowice świętuje 120-lecie [FOTO i WIDEO]
![OSP Racibórz-Markowice świętuje 120-lecie [FOTO i WIDEO] OSP Racibórz-Markowice świętuje 120-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Oficjalne uroczystości rozpoczęła dziś, 05.08., Msza św. w intencji zmarłych i żyjących markowickich strażaków i strażaczek. Potem członkowie jednostki i goście przeszli na apel przy remizie.
- W historii każdej jednostki są wydarzenia, które można nazwać „kamieniami milowymi”. Są one odnośnikami do określania w czasie tego co się działo wcześniej i później. Dla tutejszej społeczności z pewnością tym „kamieniem milowym”, punktem odniesienia było powstanie 120 lat temu Ochotniczej Straży Pożarnej. Pielęgnując pamięć historyczną przygotowaliśmy dzisiejszą uroczystość. Tym uroczystym apelem chcemy oddać hołd założycielom i naszym poprzednikom. Chcemy dziś cieszyć się stu dwudziestoma latami funkcjonowania naszej OSP, pokazać jak dumni jesteśmy z tego dziedzictwa. Pragniemy najmłodszym – naszym następcą – wskazać jak należy pielęgnować historię i pamięć o poprzednikach. Powód do uzasadnionej satysfakcji mają również wszyscy, którzy wspierają naszą społeczną działalność. Uważam, że wyrazem uznania dla naszej strażackiej służby i stu dwudziestu lat działalności jest Państwa udział w obchodach tego jubileuszu. Serdecznie witam wszystkich w Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciborzu-Markowicach – mówił prezes Daniel Tumula.
Dzięki staraniom wiceministra Michała Wosia, gościa uroczystości, Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek z okazji jubileuszu. Jednocześnie wiceszef resortu sprawiedliwości wręczyły przedstawicielom czterech raciborskich jednostek (Markowice, Brzezie, Sudół, Miedonia) 36 nomexów wartych około 100 tys. zł, zakupionych z środków Funduszu Sprawiedliwości.
Gościem uroczystości był także prezydent Dariusz Polowy, a także Gerd Kortschlag, przedstawiciel strażaków z Leverkusen.
Medale i odznaki
120. urodziny to również okazja do wręczenia medali i odznak. Uchwałą nr 2/1/2022 z dnia 16 marca 2022 roku oraz Uchwałą nr 1/2/2023 z dnia 24 kwietnia 2023 roku Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Katowicach nadał medale „Za zasługi dla pożarnictwa” druhom:
Złoty medal:
• Kolonko Sandra
• Białas Amadeusz
• Witeczek Piotr
• Kłosek Marcin
Srebrny medal:
• Pieruszka Małgorzata
• Kolonko Arkadiusz
• Malcz Rafał
Brązowy medal:
• Krętosz Krzysztof
• Seidler Robert
Uchwałą nr 3/2023 z dnia 28 stycznia 2023 roku Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Raciborzu nadał odznaki „Strażak wzorowy” druhom:
• Kargul Łukasz
• Magdewicz Rafał
• Pendziałek Julia
• Przybyla Adam
• Czepelka Sebastian
Rys historyczny OSP Markowice Główną przyczyną powstania 120 lat temu jednostki OSP była znaczna liczba pożarów. Zwarta zabudowa oraz pokryte słomą budynki mieszkalne i gospodarcze stwarzały warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Do dużego pożaru doszło w pierwszym roku XX wieku. To zdarzenie oraz ponoszone znaczne straty materialne zmobilizowały mieszkańców Markowic do utworzenia w roku 1903 Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zapał ludności był duży i dlatego też przystąpiono też do gromadzenia sprzętu do likwidacji pożarów oraz do budowy remizy strażackiej przy obecnej ul. Powstańców Śląskich. Pierwszym komendantem nowo powstałej OSP został wybrany dh Koch, który kierował jednostką do roku 1920. W roku 1925 komendantem zostaje wybrany dh Ignacy Gacka-mistrz kowalski. Nowy komendant w dalszym ciągu kompletował sprzętu. W roku 1928 zostaje zakupiona pierwsza motopompa typu
„Magirus”, a w roku 1938 pierwszy samochód, który dostosowano dla potrzeb pożarnictwa. W 1939 roku do służby wszedł drugi samochód – Wanderer. W przededniu II wojny światowej markowicka straż dysponowała dwoma samochodami pożarniczymi, przyczepą wężową z motopompą, przewoźną drabiną na przyczepie, pełnym uzbrojeniem osobistym strażaków i armaturą pożarniczą. Zawierucha wojenna znacznie zredukowała wyposażenie naszej jednostki. W celu uzyskania środków pieniężnych na zakup umundurowania w latach pięćdziesiątych zorganizowany został zespół teatralny przy OSP prowadzony przez ówczesnego mieszkańca naszej wsi pana Bajera. Zespół ten występował wielokrotnie przed własną publicznością oraz w okolicznych miejscowościach.
Na kolejny samochód strażacy musieli czekać 31 lat. W dniu 20 kwietnia 1970 roku jednostka OSP w Markowicach otrzymuje pierwszy po wojnie samochód marki Lublin, który po adaptacji zostaje przystosowany do celów pożarniczych. Wyeliminował on z pracy w straży pożarnej zaprzęgi konne oraz ciągniki, którymi do tej pory transportowano sprzęt. Otrzymanie samochodu podniosło gotowość bojową jednostki oraz sprawność działania straży.
W kolejnych latach w markowickiej jednostce służyły samochody: rok 1982 Star-20(GM-8); rok 1989 Star-25(GBAM-2/16+8); rok 1995 Żuk(GLM-8); w 2001 roku zakupiono Star 244(GBA 2,5/16), a w 2005 roku Zawodowa Straż Pożarna i miasto partnerskie Leverkusen przekazały Mercedesa 1019 (GBA 1,6/16). W roku 2007 do służby wszedł samochód Lada Niva wykorzystywany do roku 2012, kiedy to zastąpiony został przez Land Rovera Defengera przekazanego do OSP przez Straż Graniczną w roku 2011. W roku 2013 nasza OSP otrzymała kolejny samochód przekazany przez Zawodową Straż Pożarna i miasto partnerskie Leverkusen. Tym samochodem był Mercedes Unimog (GBA 2/8), który zastąpił Stara 244. Kolejnym samochodem jest zakupione w 2017 roku Volvo (GBA-Rt 3/30), które zastąpiło Mercedesa 1019 podarowanego jednostce OSP Racibórz-Miedonia.
W latach 70 przebudowano remizę. Dzięki zaangażowaniu członków straży podjęte przedsięwzięcia zostały zakończone w roku 1979. W następnych latach prowadzono szereg prac zmierzających do jak najlepszego wykorzystania obiektu.
W roku 2012 opracowano dokumentację projektową nowej remizy a 2013 rozpoczęła się budowa. I tak po 111 latach we wrześniu 2014 zmieniła się siedziba markowickich strażaków. Dzisiejsza remiza mieści się przy ul. Arki Bożka. Ważną datą w funkcjonowaniu jednostki jest 4 października 2001 roku, kiedy to nasza OSP włączona została do Krajowego Systemu ratowniczo-Gaśniczego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany