Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 202315:29

Prewencja przestępczości - podsumowanie programu edukacyjnego W Służbie Prawu

Prewencja przestępczości - podsumowanie programu edukacyjnego W Służbie Prawu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Sukcesem zakończył się program edukacyjny „W SŁUŻBIE PRAWU”, realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Katowicach w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 1059 uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz 779 uczniów szkół podstawowych.

- Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zajęcia w szkołach podstawowych

Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochronne. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała, jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”. Podczas rozmów z uczniami zwrócono uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej oraz problemu stalkingu i cyberprzemocy. Omówione zostały przykłady zachowań oraz nieodpowiedzialnych decyzji, które w konsekwencji mogą doprowadzić do umieszczenia w zakładzie karnym. Dużą atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces szkolenia zwierząt oraz czym zajmują się w jednostce penitencjarnej.

- Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych

Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe, świetlica oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

- Nauczyciele oraz uczniowie biorący udział w programie bardzo pozytywnie wypowiadali się o jego założeniach i deklarowali udział w programie w kolejnym roku szkolnym. Oprócz realizacji głównego celu programu jakim jest prewencja przestępstw wśród dzieci i młodzieży wpływał on na budowanie pozytywnego wizerunku Służby Więziennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa państwa - powiedział mjr Piotr Pijet, Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie.

Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.

Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie „W SŁUŻBIE PRAWU”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.sw.gov.pl w zakładce „edukacja młodzieży”. 

Autor: SW, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.