Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lipca 202314:54

Presja migracyjna na szlaku bałkańskim rośnie. Śląska Straż Graniczna z Raciborza pokazała film z zatrzymania emigrantów z Syrii

Presja migracyjna na szlaku bałkańskim rośnie. Śląska Straż Graniczna z Raciborza pokazała film z zatrzymania emigrantów z Syrii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu zatrzymali kolejnego kuriera osób. Funkcjonariusze z podległej ŚOSG Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej współdziałając z żorską Policją zatrzymali też 21 obywateli Syrii, którzy usiłowali dostać się na zachód Europy w busie prowadzonym przez 23-letniego Polaka.

W czwartek (6 lipca) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Bielsku-Białej wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Żorach prowadzili pościg za busem kierowanym przez młodego obywatela Polski, mieszkańca województwa zachodniopomorskiego. W busie znajdowało się 21 obywateli Syrii, w tym 5 osób nieletnich. Byli to sami mężczyźni. Mundurowi ustalili, że wjechali oni do Polski nielegalnie przez byłe graniczne przejście drogowe Zwardoń-Skalite.

Podczas pościgu kierowca busa spowodował kolizję, w której pojazd został rozbity, a on sam uciekł z miejsca zdarzenia. Jego poszukiwania zakończyły się kilka godzin później, kiedy to funkcjonariusze zatrzymali go na jednej ze stacji paliw w Żorach. W wyniku tej kolizji na szczęście nikt nie ucierpiał.

Wobec cudzoziemców przeprowadzone zostały czynności procesowe, w trakcie których przedstawiono im zarzut, że wspólnie i w porozumieniu, nie mając wymaganych dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy państwowej, przekroczyli granicę z Republiki Słowackiej do Polski podróżując samochodem, kierowanym przez ustalonego kierowcę (art. 264 § 2 k.k). Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów składając jednocześnie stosowne wyjaśnienia w sprawie. Następnie w sobotę (8 lipca) cudzoziemcy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku 23-letniego Polaka - kuriera, który próbował nielegalnie przetransportować cudzoziemców przez terytorium Polski. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żywcu przedstawił mu zarzut o to, że w dniu 6 lipca 2023 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zorganizował przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej 21 ob. Syrii (art. 264 §3 k.k.) oraz zarzut o to że w tym samym dniu, poruszając się samochodem typu bus, pomimo wydania przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Żorach, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia do zatrzymania pojazdu, mężczyzna tego nie uczynił i podjął ucieczkę, a następnie staranował bramę wjazdową na teren ogródków działkowych, narażając tym samym na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dwudziestu jeden obywateli Syrii (art. 178b k.k., art. 160 § 1 k.k. i art. 288 §1 k.k).

Wobec kuriera Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Polak został osadzony w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej. Za popełnione czyny grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Straż Graniczna przypomina, ku przestrodze dla osób poszukujących szybkiego zarobku, iż w orzecznictwie przyjęto, że „organizowanie" innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej (art. 264 § 3 k.k.) nie musi sprowadzać się wyłącznie do starań o zapewnienie samego fizycznego przekroczenia tej granicy wbrew przepisom. Może bowiem polegać również na staraniach o zapewnienie miejsc przechowania dla osób nielegalnie przekraczających granice Rzeczypospolitej Polskiej lub środków przewozu tychże osób do określonych miejsc.” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 października 2017 r., sygn. akt II AKa 200/17).

Presja migracyjna na szlaku bałkańskim rośnie. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku 2023 r. zatrzymali już 8 kurierów. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali łącznie 84 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Czech lub Słowacji do Polski drogą lądową, natomiast tylko w I półroczu 2023 r. zatrzymano już 116 osób. W adekwatnym okresie 2022 r. było ich 26.

Cudzoziemcy usiłują także nielegalnie przekroczyć granicę z Grecji do Polski drogą lotniczą. W całym ubiegłym roku funkcjonariusze ŚlOSG zatrzymali 41 osób, które przyleciały do Polski posługując się podrobionymi lub przerobionymi dokumentami. Natomiast tylko w I półroczu 2023 r. zatrzymano już 81 osób.

Autor: ŚOSG, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202420:13

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO]

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

RCKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202415:14

Policjant spotkał się z seniorami

Policjant spotkał się z seniorami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Aktualności13 czerwca 202422:28

Nowi konsultanci wojewódzcy

Nowi konsultanci wojewódzcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport13 czerwca 202413:05

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Michał Musioł
Reklama
Sport14 czerwca 202405:24

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.