Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 czerwca 202311:29

Sytuacja na Odrze. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ wydał kolejne rekomendacje

Sytuacja na Odrze. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ wydał kolejne rekomendacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Upały, które właśnie pojawiły się w Polsce, powodują gwałtowny wzrost temperatury wody w rzekach, kanałach i zbiornikach. W wielu miejscach przekracza ona 20 °C i osiąga 26 °C. Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał najnowsze zalecenia, wskazując konkretne działania zaradcze, jakie obecnie pomogą ograniczyć rozwój i toksyczne zakwity „złotej algi”.

- Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ obecnie rekomenduje czasowe zamykanie starorzeczy, a także zamontowanie na ich dopływach specjalnych zapór z biostabilizatorem. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroskopijnego glonu i uchronić ryby przed masowym śnięciem. Ponadto rekomendowane jest czasowe wstrzymanie śluzowań na obiektach, gdzie stały monitoring GIOŚ wskaże zwiększoną liczebność „złotej algi”.

Zgodnie z przyjętą procedurą GIOŚ powiadamia służby o zagrożeniu zakwitem inwazyjnego glonu w ciągu 1 godziny. Podmiotom, które są użytkownikami wód, zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, bieżące śledzenie parametrów wody oraz aktywne zarządzanie zrzutami, w tym ich ograniczanie w sytuacji wystąpienia niskich stanów wody. Konkretne wytyczne w tym zakresie zostały wysłane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaleca pilne wdrożenie rekomendacji - podano w komunikacie.

Na bieżąco, każdego ranka, straży z komendy w Raciborzu patrolują Odrę na wysokości powiatu raciborskiego.

Autor: gov.pl, fot. Robert Ambroziewicz/arch. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.