W ratuszu obradował Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz
W piątek, 26.05.2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz, któremu przewodniczył wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
Podczas spotkania omówione zostały cele powołanego Zespołu wynikające z krajowych i międzynarodowych dokumentów strategicznych, które przedstawione zostały w trakcie prezentacji. W perspektywie finansowej na lata 2021-2027, dofinansowanie skierowane zostanie w zrównoważone przedsięwzięcia przyczyniające się do osiągania celów Krajowej Polityki Miejskiej 2030, Europejskiego Zielonego Ładu oraz Agendy ONZ 2030.
W trakcie spotkania Zespół omówił potrzebne działania, które umożliwią spełnienie wymogów dla projektów, strategii i programów przyjmowanych i wdrażanych przez Miasto Racibórz. W publikowanych obecnie kryteriach oceny projektów do dofinansowania w latach 2021-2027, zakres zrównoważonego rozwoju stanowi jeden z obszarów oceny kluczowej. Stąd niezbędne staje się projektowanie działań Miasta z uwzględnieniem wytycznych i wyzwań wskazanych w krajowych i międzynarodowych dokumentach strategicznych.
Określone globalnie i lokalnie zjawiska oraz problemy na obszarach miejskich o charakterze m.in. gospodarczym, społecznym, środowiskowym, w tym klimatycznym, kulturowym, przestrzennym, przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego należy odejść od sektorowego prowadzenia polityk publicznych. Oznacza to na przykład, że dana inwestycja musi być planowana z uwzględnieniem oddziaływania m.in. na ład przestrzenny, środowisko, adaptację do zmian klimatu, ludzi.
AGENDA ONZ 2030
W 2015 roku, 193 państwa członkowskie ONZ przyjęły Agendę 2030. To program działań o bezprecedensowym zakresie i znaczeniu, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym.
EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD
W listopadzie 2019 Parlament Europejski ogłosił kryzys klimatyczny, wzywając Komisję Europejską do tego, by wszystkie jej wnioski legislacyjne były zgodne z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i z celem znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Komisja Europejska przygotowała więc Europejski Zielony Ład — plan działania dla Europy, aby mogła stać się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku. Wszystkie 27 państw członkowskich zobowiązało się do przekształcenia UE w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu do 2050 r.
NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS
W roku 2020 Komisja Europejska przyjęła inicjatywę Nowy Europejski Bauhaus. Celem jest wsparcie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu poprzez przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki dla poprawy jakości życia w kierunku wysokiej jakości projektowania dla zrównoważonego rozwoju, w tym dla zmniejszenia emisyjności, wprowadzenia gospodarki cyrkularnej oszczędzania zasobów naturalnych.
KRAJOWA POLITYKA MIEJSKA 2030
Polityka miejska w Polsce koncentruje się na działaniach i instrumentach zorientowanych terytorialnie, które odpowiadają aktualnym wyzwaniom stojącym przed miastami, w tym m.in. demograficznym i klimatycznym. Oznacza to, że poszczególne polityki realizowane przez różne resorty i instytucje rządowe powinny umożliwiać jak najlepsze wykorzystanie unikalnych potencjałów i przewag konkurencyjnych polskich miast i ich obszarów funkcjonalnych dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Szczególną uwagę poświęca się małym i średnim ośrodkom.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz