Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 maja 202315:31

Dni Otwarte Funduszy Europejskich z Zabytkową Kopalnią Ignacy

Dni Otwarte Funduszy Europejskich z Zabytkową Kopalnią Ignacy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zaprasza w weekend – 13-14 maja – na Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

O Zabytkowej Kopalni Ignacy

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku znajduje się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Hoym”. To jeden z najstarszych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku, którego historia sięga aż
1792 roku! Mimo że kopalnia, jako zakład wydobywczy, zakończyła działalność w 1995 roku, to dzięki zaangażowaniu byłych pracowników, miasta Rybnika oraz Funduszy Europejskich żyje teraz nowym, turystycznym życiem.

Dziś w budynkach dawnej kopalni można zwiedzić:

• wystawę „Wiek pary”, poświęconą jednemu z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości – maszynie parowej; głównym eksponatem jest uruchomiona po 14 latach postoju maszyna wyciągowa o napędzie parowym oraz druga maszyna wyciągowa, która jest jedną z najdłużej działających maszyn parowych na świecie – przepracowała 108 lat;

• małe centrum nauki SOWA, które przyjechało do nas z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – wystawa składa się z kilkunastu eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

• wieżę widokową w budynku dawnej wieży wodnej, skąd można podziwiać panoramę Krainy Górnej Odry, ale także, przy dobrej pogodzie, Tatry i Sudety.

A teraz Ignacy przygotował dla Was coś więcej z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Sobota – 13 maja

po_fajrancie_czyli_co_tu_robi_po_robocie_gra_terenowa_na_terenie_zabytkowej_kopalni_ignacy_w_rybniku_planer_prezentacja_169_1278x500_px_1200x628_px_post_na_facebooka_krajobraz

12:00 – Gra terenowa: Po fajrancie – czyli co tu robić po robocie?

Tematem przewodnim gry są tradycyjne rozrywki i aktywności, których korzenie sięgają początków XX w. i były powszechne w osadach górniczych, osiedlach robotniczych, a także na terenach wiejskich Górnego Śląska.

Prowadzący grę wystąpią w kostiumach historycznych, stylizowanych na przełom XIX i XX w. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie danego etapu zabawy, ale także wprowadzenie uczestników w tło społeczne i historyczne danego zjawiska kulturowego.

Podczas wspólnej zabawy będzie trzeba zrobić kilka zadań:

• Stanowisko startowe – koło fortuny (U nos na placu) – pytania dotyczące krajów Unii Europejskiej, malowanie i rozpoznawanie flag, mega puzzle z mapą świata do ułożenia na ziemi; tu też będzie wydawana karta gry terenowej z polem do jej zaliczenia oraz mapą miejsc, które uczestnik ma odwiedzić, a także objaśniane zasady gry dla dzieci oraz ich opiekunów – po uzyskaniu wszystkich podpisów karta staje się biletem na darmowe wejście na wieżę widokową na terenie Kopalni.

• Kapslowy szpil – zestaw gier wykorzystujących kapsle od butelek:

• Rzut kapslem – gracze rzucają kolejno kapsle w stronę ściany; czyj kapsel wyląduje bliżej ściany, ten wygrywa i zabiera innym graczom po kapslu;

• Zbijak – polega na trafianiu kapsli przeciwnika swoimi lub wybijaniu z ustalonego obszaru gry;

• Wyścig – zawodnicy pstrykają na zmianę swoje kapsle; wygrywa ten, kto pierwszy swoimi kapslami pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę;

• Piłka nożna – dwie drużyny, wyznacza się jeden kapsel jako piłkę – piłkarze pstrykają w piłkę, by ta trafiła do bramki przeciwnika (nie ma bramkarzy).

• Klapok i insze wygibasy – pod okiem profesjonalisty będzie można zatańczyć najbardziej charakterystyczne i popularne tańce śląskie; uczestnik bądź uczestnicy powinni poprawnie wykonać prostą frazę ruchowo-rytmiczną.

• Kiej trza pitnonć – konkurs skoków w workach wraz z historią o kopalni.

• Godka i jej roztomajte przipadki – quiz językowy, stanowiący przegląd najbardziej zaskakujących, dziwnych i wieloznacznych śląskich (gwarowych) słów, związków frazeologicznych i żartów językowych; zadania dla uczestników to tłumaczenie słów, wyszukiwanie synonimów oraz rozpoznawanie etymologii wyrazów lub wyrażeń.

Ponadto znajdziecie tutaj także strefę relaksu z leżakami do wypoczynku na słońcu i przestrzeń rodzinną
wraz z zamkiem do skakania.

Cały dzień – 50% tańsze bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym.

Niedziela – 14 maja

plakat_dofe

17:00 – Koncert muzyki Ludwiga van Beethovena w wykonaniu pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku oraz wykład dr Jacka Kurka na temat litografii Ernesta Knippla

W maju 2023 mija równo 200 lat od momentu, gdy Ludwig van Beethoven zaczął tworzyć IX Symfonię, której częścią jest słynna Oda do Radości. W tym czasie kształtował się już na dobre nowy świat – ruszała rewolucja przemysłowa, która pozwoliła naszemu kontynentowi zaistnieć w dziejach ludzkości ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Soliści-kameraliści:

Adam Mokrus – skrzypce
Artur Hes – fortepian

Barbara Bytner – skrzypce
Ariadna Łęcka – wiolonczela

Joanna Kania – klarnet
Paweł Szklarski – fagot

Paulina Kulej – wiolonczela
Anna Brachman – fortepian

Orkiestra kameralna pod dyr. Romany Kuczery.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać o zmieniającej się Europie, ale przede wszystkim o Górnym Śląsku, który w tym czasie zaczął lśnić na arenie dziejów. Wykład na ten temat przeprowadzi dr Jacek Kurek, który opowie o litografiach Ernesta Knippla – niemieckiego grafika i rysownika tworzącego litografie, przedstawiające górnośląskie pejzaże przemysłowe.

Bilety na koncert w cenie 10zł do nabycia w kasie oraz online na stronie bilety.kopalniaignacy.pl
Ponadto przez cały dzień bilety na wszystkie stałe atrakcje w Ignacym będą o 50% tańsze!

Autor: Zabytkowa Kopalnia Ignacy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.