Raciborscy radni przyjęli uchwałę w sprawie stypendiów sportowych

To już trzecie w ostatnim czasie podejście do tematu. Przy dwóch poprzednich wojewoda uznał, że przedstawione przez prezydenta wersje naruszają prawo.
W grudniu wojewoda śląski dopatrzył się istotnego naruszenia prawa w części uchwały Rady Miasta w Raciborzu w sprawie stypendiów sportowych. - Wynik sportowy ma być jedyną przesłanką przesądzającą o przyznaniu stypendium sportowego - napisał. W styczniu prezydent przedstawił projekt nowej uchwały, przyjętej przez radnych. Służby prawne znów dopatrzyły się naruszenia przepisów. "Wysokość przedmiotowego stypendium powinna zostać określona w taki sposób, by mogła być możliwa do ustalenia przez każdego adresata tej uchwały. Zatem, wysokość stypendium powinna zostać określona precyzyjnie w uchwale przez wskazanie kwoty, jaką otrzyma osoba uprawniona (zawodnik) za swoje osiągnięcia (wynik sportowy), bądź przez określenie sposobu jej wyliczenia. Jednakże wartości, które posłużą temu wyliczeniu muszą być możliwe do ustalenia przez adresata tej uchwały na każdym etapie jej obowiązywania i stosowania. Wskazać należy, że nieprawidłowe unormowanie w powyższym zakresie, subdelegujące w istocie kompetencję rady na organ wykonawczy miasta (który będzie przyznawał i ustalał wysokość stypendium), pozbawia uchwałę jej elementu obligatoryjnego, co stanowi podstawę do stwierdzenia jej nieważności w całości" - czytamy w uzasadnieniu.
Na środowej sesji przyjęto nową uchwałę. - Stypendium przyznaje się zawodnikowi jako wyraz uznania dla prezentowanego poziomu i osiągniętych wyników sportowych, a także potencjału dalszego rozwoju - czytamy na wstępie.
Może je otrzymać sportowiec, który realizuje swoją aktywność sportową będąc mieszkańcem Gminy Racibórz i w roku poprzedzającym rok przyznania stypendium w sporcie indywidualnym objętym programem igrzysk olimpijskich lub igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych lub młodzieżowych igrzysk olimpijskich, zwanych dalej „sportem olimpijskim", osiągnął jeden z poniższych wyników sportowych:
1) zdobył medal igrzysk olimpijskich,
2) zdobył medal igrzysk paraolimpijskich,
3) zdobył medal igrzysk głuchych,
4) zdobył medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich,
5) zdobył medal Mistrzostw Świata w kategorii wiekowej: senior albo młodzieżowiec, albo junior, albo junior młodszy albo kadet, albo młodzik,
6) zdobył medal Mistrzostw Europy w kategorii wiekowej: senior albo młodzieżowiec, albo junior, albo junior młodszy albo kadet, albo młodzik,
7) zdobył medal Mistrzostw Polski w kategorii wiekowej: senior albo młodzieżowiec, albo junior, albo junior młodszy albo kadet, albo młodzik.
Stypendium jest przyznawane na okres do 12 miesięcy i jest wypłacane w transzach miesięcznych na rachunek bankowy wskazany przez zawodnika, któremu stypendium zostało przyznane. Wprowadzono stypendia:
1) pierwszego stopnia – za wynik sportowy osiągnięty w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym w sportach olimpijskich,
2) drugiego stopnia – za wynik sportowy osiągnięty w krajowym współzawodnictwie sportowym w sportach olimpijskich.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany