Zakwit złotej algi w wodach Odry może się powtórzyć!

Taka jest konkluzja z raportu zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze, przedstawionego przez dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Prezentacja głównych wniosków z etapu kończącego wyjaśnianie sytuacji w rzece Odrze odbyła się w Warszawie, 31 marca.
- Intensywny zakwit złotej algi w wodach Odry miał charakter wieloczynnikowy. Na przełomie lipca i sierpnia w wodach Odry wystąpiły korzystne warunki do rozwoju P.parvum i rozwinięcia toksyczności, takie jak znacznie zwiększona przewodność, wysoka zawartość chlorków i siarczanów, podwyższona temperatura wody, znaczne wahania parametrów wody w czasie. Nie bez znaczenia jest tu także hydromorfologia wód Odry obecność wielu zbiorników wodnych, a także spowolnień przepływu przed jazami, kanałów, a więc miejsc sprzyjających zakwitom. Masowe zakwity złotych alg w wodach Odry oraz innych rzek i zbiorników wodnych mogą się powtarzać w kolejnych latach, tak jak powtarzały się w innych krajach świata - czytamy w raporcie. Przypomnijmy, że teren powiatu raciborskiego był wolny od opisanych zjawisk.
- Istnieją metody tłumienia zakwitu złotej algi oraz obniżania jej toksyczności przy zastosowaniu wybranych substancji chemicznych, substancji mineralnych, manipulacji składnikami odżywczymi, przepłukiwaniu zlewni, możliwe do zastosowania w mniejszych zbiornikach wodnych. Literatura nie wskazuje jednak możliwości tłumienia zakwitów w przypadku większych zbiorników i rzek zbliżonych wielkością do Odry.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz