Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 202309:14

Większość radnych chce likwidacji piłkarskiej spółki Unia Racibórz. Podjęto uchwałę

Większość radnych chce likwidacji piłkarskiej spółki Unia Racibórz. Podjęto uchwałę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ta większość to radni rządzących klubów Razem dla Raciborza i Radni Niezależni Michała Fity. Zastrzegli, że ich wola dotyczy likwidacji spółki, a nie klubu, który powinien działać dalej w ramach stowarzyszenia, a pieniądze zamiast dla prezesa czy rady nadzorczej trafić na szkolenie dzieci i młodzieży.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie spółki Unia Racibórz sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu wprowadzono wczoraj, 29.03., do porządku sesji. ZA zagłosowało trzynastu radnych. Uchwała ma charakter intencyjny, czyli dalsze kroki zależą od prezydenta Dariusza Polowego, inicjatora utworzenia miejskiej spółki piłkarskiej. Głowy miasta nie było na sali obrad, kiedy procedowano projekt. Radna Anna Szukalska nie była zdzwiona. - Temat Unii Racibórz działa na prezydenta jak woda święcona na diabła - skwitowała. - Rada daje sygnał właścicielowi, czyli prezydentowi miasta - uzasadniał radny Mirosław Lenk. - Ona nie ma racji bytu, to jest spółka prawa handlowego i ma określone obowiązki, a właściciel powinien sprawować nadzór - dodał były prezydent, odnosząc się do prezentowanego wcześniej stanowiska Polowego, że Unia to spółka społeczna, co oznacza, że najważniejszy jest cel. Pojęcie takie nie funkcjonuje na gruncie prawa o spółkach.

Radni wskazali, że wyniki sportowe są kiepskie, pieniądze przejadane, baza przychodowa słaba, majątku brak, a utrzymanie zależy od wsparcia miasta. Uznali, że należy wrócić do poprzedniej formy stowarzyszenia, a środki z budżetu gminy przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży, a nie wynagrodzenie zarządu czy rady nadzorczej. Sporo środków trafia też do zawodników IV-ligowej drużyny.

Radni przypomnieli też, że od prezydenta trudno wyegzekwować dokumenty dotyczące działania spółki. Członkowie komisji rewizyjnej mają zastrzeżenia do prezesa Unii, który ich zdaniem nie jest w stanie “ogarniać bycia jednocześnie administratorem i sekretarką”.

Uchwałę poparli: Białuska Irena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Mainusz Henryk, Nowacka Ludmiła, Poznakowska Justyna, Szukalska Anna, Szukalski Michał i Wyglenda Eugeniusz.

Przeciw zagłosowali: Fiołka Leon, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Ronin Anna i Wacławczyk Anna. Wstrzymał się Rycka Paweł

Uzasadnienie z treści uchwały

Unia Racibórz sp. z o.o. powstała na mocy Uchwały Nr XIX/267/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność sportową.
Akt założycielski spółki został podpisany 1 O lipca 2020 r. przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego działającego w imieniu Gminy Racibórz. Spółka nie posiada żadnych aktywów trwałych. Spółka już po pół roku działalności odnotowała stratę netto za 2020 r. w wysokości 211.945,50 zł. W kolejnych latach strata spółki rosła. Na stratę największy wpływ mają wydatki związane z wynagrodzeniami zarządu, rady nadzorczej umowami zlecenia oraz zakupem usług obcych. Strata spółki przewyższa połowę kapitału zakładowego (brak kapitału zapasowego i rezerwowego). Spółka Unia Racibórz sp. z o.o nie jest rentowna i nie posiada płynności finansowej.

Sytuacja finansowa spółki, brak racjonalnego wykorzystywania środków przekazywanych z budżetu miasta oraz brak realnych perspektyw na poprawę sytuacji finansowej zagrażają funkcjonowaniu klubu sportowego oraz zdolności do kształcenia dzieci i młodzieży. Po likwidacji spółki działalność klubu sportowego oraz szkolenie dzieci i młodzieży będzie mogło być kontynuowane w innej formie bez bagażu długów obecnej spółki.

Mając na uwadze powyższe podjęcie przez Radę Miasta Racibórz przedmiotowej uchwały jest konieczne i zasadne.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Reklama
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Aktualności2 czerwca 202308:36

Eko-Okna rosną w oczach. Będzie praca dla 500 osób

Eko-Okna rosną w oczach. Będzie praca dla 500 osób - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. UM Kędzierzyn-Koźle
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202308:56

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
fot. oficjalny profil D. Wacławczyka, wiceprezydenta Raciborza, arch. redakcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Strony Partnerskie31 maja 202311:52

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO]

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już po raz drugi we współpracy z magistratem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu zorganizowała Dzień Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci jak i uczniowie raciborskich szkół średnich.

red.
Aktualności1 czerwca 202308:14

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.