Większość radnych chce likwidacji piłkarskiej spółki Unia Racibórz. Podjęto uchwałę

Ta większość to radni rządzących klubów Razem dla Raciborza i Radni Niezależni Michała Fity. Zastrzegli, że ich wola dotyczy likwidacji spółki, a nie klubu, który powinien działać dalej w ramach stowarzyszenia, a pieniądze zamiast dla prezesa czy rady nadzorczej trafić na szkolenie dzieci i młodzieży.
Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie spółki Unia Racibórz sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu wprowadzono wczoraj, 29.03., do porządku sesji. ZA zagłosowało trzynastu radnych. Uchwała ma charakter intencyjny, czyli dalsze kroki zależą od prezydenta Dariusza Polowego, inicjatora utworzenia miejskiej spółki piłkarskiej. Głowy miasta nie było na sali obrad, kiedy procedowano projekt. Radna Anna Szukalska nie była zdzwiona. - Temat Unii Racibórz działa na prezydenta jak woda święcona na diabła - skwitowała. - Rada daje sygnał właścicielowi, czyli prezydentowi miasta - uzasadniał radny Mirosław Lenk. - Ona nie ma racji bytu, to jest spółka prawa handlowego i ma określone obowiązki, a właściciel powinien sprawować nadzór - dodał były prezydent, odnosząc się do prezentowanego wcześniej stanowiska Polowego, że Unia to spółka społeczna, co oznacza, że najważniejszy jest cel. Pojęcie takie nie funkcjonuje na gruncie prawa o spółkach.
Radni wskazali, że wyniki sportowe są kiepskie, pieniądze przejadane, baza przychodowa słaba, majątku brak, a utrzymanie zależy od wsparcia miasta. Uznali, że należy wrócić do poprzedniej formy stowarzyszenia, a środki z budżetu gminy przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży, a nie wynagrodzenie zarządu czy rady nadzorczej. Sporo środków trafia też do zawodników IV-ligowej drużyny.
Radni przypomnieli też, że od prezydenta trudno wyegzekwować dokumenty dotyczące działania spółki. Członkowie komisji rewizyjnej mają zastrzeżenia do prezesa Unii, który ich zdaniem nie jest w stanie “ogarniać bycia jednocześnie administratorem i sekretarką”.
Uchwałę poparli: Białuska Irena, Czerner Marian, Fica Marcin, Henek-Wypior Justyna, Klima Piotr, Kuliga Michał, Lenk Mirosław, Mainusz Henryk, Nowacka Ludmiła, Poznakowska Justyna, Szukalska Anna, Szukalski Michał i Wyglenda Eugeniusz.
Przeciw zagłosowali: Fiołka Leon, Kusy Magdalena, Łęski Jarosław, Ronin Anna i Wacławczyk Anna. Wstrzymał się Rycka Paweł
Uzasadnienie z treści uchwały
Unia Racibórz sp. z o.o. powstała na mocy Uchwały Nr XIX/267/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność sportową.
Akt założycielski spółki został podpisany 1 O lipca 2020 r. przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego działającego w imieniu Gminy Racibórz. Spółka nie posiada żadnych aktywów trwałych. Spółka już po pół roku działalności odnotowała stratę netto za 2020 r. w wysokości 211.945,50 zł. W kolejnych latach strata spółki rosła. Na stratę największy wpływ mają wydatki związane z wynagrodzeniami zarządu, rady nadzorczej umowami zlecenia oraz zakupem usług obcych. Strata spółki przewyższa połowę kapitału zakładowego (brak kapitału zapasowego i rezerwowego). Spółka Unia Racibórz sp. z o.o nie jest rentowna i nie posiada płynności finansowej.
Sytuacja finansowa spółki, brak racjonalnego wykorzystywania środków przekazywanych z budżetu miasta oraz brak realnych perspektyw na poprawę sytuacji finansowej zagrażają funkcjonowaniu klubu sportowego oraz zdolności do kształcenia dzieci i młodzieży. Po likwidacji spółki działalność klubu sportowego oraz szkolenie dzieci i młodzieży będzie mogło być kontynuowane w innej formie bez bagażu długów obecnej spółki.
Mając na uwadze powyższe podjęcie przez Radę Miasta Racibórz przedmiotowej uchwały jest konieczne i zasadne.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany