Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 marca 202323:52

Raport raciborskiego OPS. 500+ wyciąga z biedy

Raport raciborskiego OPS. 500+ wyciąga z biedy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W opinii nowej szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej, program 500+ czy wzrost pensji minimalnej znacząco poprawił sytuację jej podopiecznych. Problemem pozostaje bezdomność wśród młodych, narkomania i alkoholizm.

Podczas XLVIII posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej radni pochylili się nad ważnymi uchwałami dotyczącymi między innymi Korpusu Wsparcia Seniorów oraz pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego. Dyskusja toczyła się także nad stanem przygotowań do realizacji obozu w Pleśnej w ramach Akcji Lato 2023.

Pierwszym punktem porządku obrad było sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2022 r. i bieżące działania w 2023 r. Zagadnienie przedstawiła dyrektor placówki z Sienkiewicza, Danuta Rassek (na zdj.).

- Sprawozdanie jest dosyć obszerne i szczegółowe. Ośrodek realizuje zadania w oparciu na wielu aktach prawnych. W OSP dodatkowo realizujemy również programy rządowe, jak posiłek w szkole i w domu, który umożliwia opłacanie dzieciom posiłków w szkołach. Posiłki przygotowane przed jadłodajnie dowożone są także do osób dorosłych, które z różnych powodów nie opuszczają miejsca zamieszkania. Realizujemy także program operacyjny Pomoc Żywnościowa. W zeszłym roku skorzystało z niego ponad 500 osób. Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje także programy we współpracy z innymi jednostkami. Jednym z nich jest program Drugi Brzeg, w którym współpracujemy ze stowarzyszeniem Persona. W ubiegłym roku Ośrodek brał udział w pomocy dla repatriantów. Z naszej strony wyposażyliśmy mieszkanie dla rodziny z Kazachstanu. Jak co roku zrealizowana była wigilia dla osób samotnych, wzięło w niej udział 39 osób. OPS świadczył także usługi pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Dużo działań jest wspieranych przez organizacje pozarządowe – referowała sterniczka OPS.

Przedstawiła także prace na obecny rok. - Planowana jest kontynuacja projektu Drugi Brzeg. Przystąpiliśmy do programu Opieka Wytchnieniowa, zajmujemy się także pomocą finansową przy zwrocie VAT za paliwo gazowe. Dodatkowo, jeśli państwo wyrażą zgodę chcielibyśmy przystąpić do programu Korpus Wsparcia Seniora – dodała D. Rassek.

Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się radna Ludmiła Nowacka. - Proszę powiedzieć, co dla państwa jest obecnie największym problemem? - pytała. - Biorąc pod uwagę to, że zostało wprowadzone 500+, czy co roku wzrasta minimalne wynagrodzenie, sytuacja naszych podopiecznych znacząco się poprawiła. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych problemów. Szczególnie dotykają one osób młodych. Są to problemy takie jak narkomania, alkoholizm. Wiele z nich w młodym wieku staje się bezdomnymi, przez co nasz ośrodek wkracza do akcji i poszukuje miejsca zamieszkania i kieruje stosowną pomoc – odparła dyrektor OPS.

- Jak układa się współpraca ze Stowarzyszeniem Strefa? Czy liczba asystentów rodziny jest na chwilę obecną wystarczająca? - dopytywała była wiceprezydent Raciborza. - Na ten moment nie mam informacji, by potrzebna była dodatkowa pomoc w kwestii asystentów rodziny. Mamy bezpośredni kontakt z pedagogami w poszczególnych szkołach, co pozwala na posiadanie informacji na bieżąco – odparła Danuta Rassek.

Radna Krystyna Klimaszewska pytała o Dzienny Dom Pobytu. - Byliśmy tam swego czasu z komisją. Jak wygląda realizacja programu unijnego? Od kilku kadencji zabiegam, by takich domów było więcej. Nie każdy jest w stanie zająć się osobą starszą. To takie przedszkole dla dorosłych. Czy będzie pani zabiegała o utworzenie takich placówek w innych dzielnicach? - dociekała. - Pracuję tutaj od siedmiu miesięcy. Jest taki dom na placu Wolności i wiem, że osoby z niego korzystające są bardzo zadowolone. Temat jest z pewnością rozwojowy. Trzeba jednak zrobić rozeznanie, by uzyskać informacje odnośnie do zainteresowania w poszczególnych dzielnicach. Co do realizacji programu zakończył się on 31 grudnia 2022 roku, obecnie jesteśmy na etapie jego trwałości – powiedziała dyrektor instytucji z Sienkiewicza.

Do dyskusji dołączyła radna Justyna Poznakowska. - W sprawozdaniu padło stwierdzenie Opieka Wytchnieniowa. Czy to jest jakiś etap wstępny, czy już bardziej zaawansowany? Zapotrzebowanie z pewnością jest. Czy jest rozważana opcja jej stworzenia, czy ona już jest? - pytała. - Jest to program, do którego przystąpiliśmy w tym roku, dostaliśmy środki i obecnie zbieramy wnioski. Realizacja jest już w toku. W naszym wypadku będzie ona polegała na zapewnieniu opieki w zastępstwie opiekuna osoby niepełnosprawnej na kilka godzin w ciągu dnia, tak by mogła ona odpocząć lub załatwić swoje ważne sprawy – stwierdziła Danuta Rassek.

Kolejnym punktem posiedzenia było sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za 2022 r. Przedstawieniem zajęła się ponownie dyrektor OPS w Raciborzu, Danuta Rassek.

- Mamy zatrudnionych pięciu asystentów rodziny. Dodatkowo bierzemy udział w programie Rodzina+. Organizowane są rożne pomoce dla dzieci przebywających w placówkach wsparcia dziennego. Wsparcie rodzin polega także na zapewnieniu miejsca w żłobku i przedszkolu na terenie miasta. W okresie sprawozdawczym asystenturą objęto 85 rodzin. W ramach działań z zakresu wsparcia rodziny OPS podjął współpracę z różnymi raciborskimi instytucjami, takimi jak Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna czy MKZ Unia Racibórz – zreferowała dyrektor OPS.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności4 czerwca 202308:39

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO]

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. mw, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202319:34

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend pełen piłkarskich emocji za nami. Jedni już teraz mogą cieszyć się z tytułów mistrzowskich, inni jeszcze walczą. Znani są już także spadkowicze do niższych lig. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 czerwca 202322:03

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO]

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 czerwca 202316:30

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO]

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jazda konna i zawody hobby horse cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Klub Jeździecki Aqua Brax w Szymocicach przeżywał dziś oblężenie.

red.
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności4 czerwca 202311:41

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO]

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 04.06., drugi dzień międzynarodowych piłkarskich zmagań przy Zamkowej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.