Raport raciborskiego OPS. 500+ wyciąga z biedy

W opinii nowej szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej, program 500+ czy wzrost pensji minimalnej znacząco poprawił sytuację jej podopiecznych. Problemem pozostaje bezdomność wśród młodych, narkomania i alkoholizm.
Podczas XLVIII posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej radni pochylili się nad ważnymi uchwałami dotyczącymi między innymi Korpusu Wsparcia Seniorów oraz pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego. Dyskusja toczyła się także nad stanem przygotowań do realizacji obozu w Pleśnej w ramach Akcji Lato 2023.
Pierwszym punktem porządku obrad było sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2022 r. i bieżące działania w 2023 r. Zagadnienie przedstawiła dyrektor placówki z Sienkiewicza, Danuta Rassek (na zdj.).
- Sprawozdanie jest dosyć obszerne i szczegółowe. Ośrodek realizuje zadania w oparciu na wielu aktach prawnych. W OSP dodatkowo realizujemy również programy rządowe, jak posiłek w szkole i w domu, który umożliwia opłacanie dzieciom posiłków w szkołach. Posiłki przygotowane przed jadłodajnie dowożone są także do osób dorosłych, które z różnych powodów nie opuszczają miejsca zamieszkania. Realizujemy także program operacyjny Pomoc Żywnościowa. W zeszłym roku skorzystało z niego ponad 500 osób. Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje także programy we współpracy z innymi jednostkami. Jednym z nich jest program Drugi Brzeg, w którym współpracujemy ze stowarzyszeniem Persona. W ubiegłym roku Ośrodek brał udział w pomocy dla repatriantów. Z naszej strony wyposażyliśmy mieszkanie dla rodziny z Kazachstanu. Jak co roku zrealizowana była wigilia dla osób samotnych, wzięło w niej udział 39 osób. OPS świadczył także usługi pomocowe dla uchodźców z Ukrainy. Dużo działań jest wspieranych przez organizacje pozarządowe – referowała sterniczka OPS.
Przedstawiła także prace na obecny rok. - Planowana jest kontynuacja projektu Drugi Brzeg. Przystąpiliśmy do programu Opieka Wytchnieniowa, zajmujemy się także pomocą finansową przy zwrocie VAT za paliwo gazowe. Dodatkowo, jeśli państwo wyrażą zgodę chcielibyśmy przystąpić do programu Korpus Wsparcia Seniora – dodała D. Rassek.
Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się radna Ludmiła Nowacka. - Proszę powiedzieć, co dla państwa jest obecnie największym problemem? - pytała. - Biorąc pod uwagę to, że zostało wprowadzone 500+, czy co roku wzrasta minimalne wynagrodzenie, sytuacja naszych podopiecznych znacząco się poprawiła. Nie znaczy to jednak, że nie ma innych problemów. Szczególnie dotykają one osób młodych. Są to problemy takie jak narkomania, alkoholizm. Wiele z nich w młodym wieku staje się bezdomnymi, przez co nasz ośrodek wkracza do akcji i poszukuje miejsca zamieszkania i kieruje stosowną pomoc – odparła dyrektor OPS.
- Jak układa się współpraca ze Stowarzyszeniem Strefa? Czy liczba asystentów rodziny jest na chwilę obecną wystarczająca? - dopytywała była wiceprezydent Raciborza. - Na ten moment nie mam informacji, by potrzebna była dodatkowa pomoc w kwestii asystentów rodziny. Mamy bezpośredni kontakt z pedagogami w poszczególnych szkołach, co pozwala na posiadanie informacji na bieżąco – odparła Danuta Rassek.
Radna Krystyna Klimaszewska pytała o Dzienny Dom Pobytu. - Byliśmy tam swego czasu z komisją. Jak wygląda realizacja programu unijnego? Od kilku kadencji zabiegam, by takich domów było więcej. Nie każdy jest w stanie zająć się osobą starszą. To takie przedszkole dla dorosłych. Czy będzie pani zabiegała o utworzenie takich placówek w innych dzielnicach? - dociekała. - Pracuję tutaj od siedmiu miesięcy. Jest taki dom na placu Wolności i wiem, że osoby z niego korzystające są bardzo zadowolone. Temat jest z pewnością rozwojowy. Trzeba jednak zrobić rozeznanie, by uzyskać informacje odnośnie do zainteresowania w poszczególnych dzielnicach. Co do realizacji programu zakończył się on 31 grudnia 2022 roku, obecnie jesteśmy na etapie jego trwałości – powiedziała dyrektor instytucji z Sienkiewicza.
Do dyskusji dołączyła radna Justyna Poznakowska. - W sprawozdaniu padło stwierdzenie Opieka Wytchnieniowa. Czy to jest jakiś etap wstępny, czy już bardziej zaawansowany? Zapotrzebowanie z pewnością jest. Czy jest rozważana opcja jej stworzenia, czy ona już jest? - pytała. - Jest to program, do którego przystąpiliśmy w tym roku, dostaliśmy środki i obecnie zbieramy wnioski. Realizacja jest już w toku. W naszym wypadku będzie ona polegała na zapewnieniu opieki w zastępstwie opiekuna osoby niepełnosprawnej na kilka godzin w ciągu dnia, tak by mogła ona odpocząć lub załatwić swoje ważne sprawy – stwierdziła Danuta Rassek.
Kolejnym punktem posiedzenia było sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za 2022 r. Przedstawieniem zajęła się ponownie dyrektor OPS w Raciborzu, Danuta Rassek.
- Mamy zatrudnionych pięciu asystentów rodziny. Dodatkowo bierzemy udział w programie Rodzina+. Organizowane są rożne pomoce dla dzieci przebywających w placówkach wsparcia dziennego. Wsparcie rodzin polega także na zapewnieniu miejsca w żłobku i przedszkolu na terenie miasta. W okresie sprawozdawczym asystenturą objęto 85 rodzin. W ramach działań z zakresu wsparcia rodziny OPS podjął współpracę z różnymi raciborskimi instytucjami, takimi jak Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna czy MKZ Unia Racibórz – zreferowała dyrektor OPS.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz