Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 marca 202306:31

TAURON i Rafako uzgodniły założenia do warunków ugody

TAURON i Rafako uzgodniły założenia do warunków ugody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Z zastrzeżeniem uprzedniego osiągnięcia porozumienia Rafako z Gwarantami, TAURON otrzyma 240 mln zł z gwarancji bankowych z tytułu należytego wykonania przez raciborską spółkę kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Wynika to z założeń do ugody zawartych dziś przed Prokuratorią Generalną w Warszawie. W dniu wejścia w życie ugody, strony zrzekną się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te, które zostaną objęte ugodą.

- Kwota należna TAURONOWI z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu, na jaką strony przystały podczas mediacji, pozwoli na pokrycie kosztów naprawy zidentyfikowanych problemów bloku. Jesteśmy w trakcie opracowania planów docelowych rozwiązań, które pozwolą na stabilną eksploatację bloku 910 MW – wyjaśnia Trajan Szuladziński, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie. - Polubowne uregulowanie sporu z Rafako od początku było przez nas preferowane. Dotychczas wypracowane założenia pozwalają na przeprowadzenie takiego zakresu napraw, by blok pracował długoterminowo z większą efektywnością - dodaje Szuladziński.

Ugoda wejdzie w życie po spełnieniu warunków zawieszających. Należy do nich m.in. uzyskanie poprzez wszystkie strony niezbędnych zgód korporacyjnych. Dodatkowo Rafako, do 24 kwietnia, musi zawrzeć także porozumienie z gwarantami dotyczące bezzwłocznej wypłaty kwoty 240 mln zł na rzecz TAURON Wywarzanie. Po stronie zobowiązań raciborskiej spółki jest również podjęcie przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w terminie do 24 kwietnia 2023 r. uchwały w o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz osiągnięcie ugody w zakresie litewskiej inwestycji realizowanej przez raciborską spółkę. Po zawarciu ugody – na okres przeznaczony na spełnienie warunków zawieszających – gwarancje należytego wykonania kontraktu mają zostać przedłużone co najmniej do 28 kwietnia 2023 r.

Na mocy ugody, TAURON Wytwarzanie wypłaci Rafako m.in. 10 mln zł, za wzięcie odpowiedzialności za wszelkie roszczenia podwykonawców zaangażowanych w budowę bloku 910 MW, a także 14 mln zł przede wszystkim za pozakontaktową pulę części dodatkowych, zakup placu po biurze budowy oraz dokumentację warsztatową i obliczeniową. TAURON ureguluje także płatności za zinwentaryzowane i odebrane prace wedle poziomu ich zaawansowania których łączna wartość została określona na poziomie 32,5 mln zł i odpowiada faktycznemu zaawansowaniu tych prac.

Rafako zwolni także podwykonawców ze wszelkich zobowiązań, które utrudniają podjęcie współpracy z TAURON Wytwarzanie. Strony rozwiążą kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe, a TAURON zwolni Rafako ze zobowiązań wynikających z gwarancji technicznych.

Środki pieniężne, jakie TAURON otrzyma z tytułu nienależytego wykonania kontraktu, zapewnią zwiększenie dyspozycyjności bloku, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego oraz ekonomikę pracy bloku.

Służby ruchowe TAURON Wytwarzanie, przez ostatnie pół roku samodzielnie prowadzą jednostkę, dokładając starań, by jej praca była nie tylko stabilna, ale także coraz bardziej optymalna.

Od września, czyli od momentu przejęcia eksploatacji jednostki przez TAURON Wytwarzanie, blok 910 MW pracując stabilnie, wyprodukował 2.491 tys. MWh. W grudniu ubiegłego roku, w trudnym dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego okresie, blok 910 MW był w 100% dyspozycyjny. Wtedy padł też rekord wielkości miesięcznej produkcji jednostki – blok wygenerował ponad 455 tys. MWh.

Zgodnie z poczynionymi uzgodnieniami, na mocy przyszłej ugody:
1. TAURON Wytwarzanie ograniczy swoje roszczenia wobec Rafako i spółki zależnej E003B7 sp. z o.o. do kwoty 240.000.000 zł, która to kwota zostanie wypłacona z gwarancji należytego wykonania w zakresie realizacji kontraktu - uzgodnienie to nie oznacza uznania przez wykonawcę i spółkę zależną roszczeń TAURON Wytwarzanie;

2. TAURON Wytwarzanie zapłaci na rzecz Rafako i spółki zależnej E003B7 65.087.444,16 zł, na którą to składają się:
- 32.574.744,16 zł tytułem rozliczenia inwentaryzacyjnego;
- 8.500.000 zł tytułem udziału w odszkodowaniu należnym od ubezpieczyciela;
- 14.012.700 zł tytułem dostaw i przeniesienia praw do dokumentacji;
- 10.000.000 zł tytułem zwolnienia TAURON Wytwarzanie z odpowiedzialności za wszelkie roszczenia podwykonawców i dalszych podwykonawców Rafako i spółki zależnej E003B7 z zastrzeżeniem zwrotu, w przypadku, w którym TAURON Wytwarzanie zostałaby zobowiązana do świadczenia na rzecz tych podwykonawców i dalszych podwykonawców;

Wejście w życie przyszłej ugody zostanie uzależnione od następujących warunków zawieszających:
- uzyskania przez Rafako, Mostostal i TAURON Wytwarzanie do 20 kwietnia 2023 roku wszelkich wymaganych zgód korporacyjnych;
- zawarcia przez Rafako do 24 kwietnia 2023 roku z gwarantami, którzy wystawili gwarancje należytego wykonania w zakresie realizacji kontraktu, porozumienia w przedmiocie bezzwłocznej wypłaty przez tych gwarantów na rzecz TAURON Wytwarzanie kwoty, o której mowa w punkcie 1. powyżej;
- podjęcia przez walne zgromadzenie Rafako do 24 kwietnia 2023 roku uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Rafako;
- złożenia przez MS Galleon GmbH w terminie do 24 kwietnia 2023 roku oświadczenia o dalszym zainteresowaniu udziałem w procesie inwestorskim Rafako;
- zawarcia przez Rafako w terminie do 24 kwietnia 2023 roku ugody z Ignitis Grup AB lub podmiotem/podmiotami zależnymi tej spółki odnośnie do projektu Wilno.

Autor: inf. prasowa Tauron, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:06

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła

Ford w rowie w Zabełkowie. Kierująca źle się poczuła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.