Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 marca 202317:06

Liga Obrony Kraju: Strzelnica proponowana przez Polowego ma liczne wady

Liga Obrony Kraju: Strzelnica proponowana przez Polowego ma liczne wady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
Reklama
Racibórz:

Prezydent, przewodniczący Rady Miasta i radni otrzymali pismo z LOK - Miejskiego Klubu Strzeleckiego w Raciborzu. Pismo wymienia wady, jakie zdaniem autorów ma proponowane przez prezydenta Dariusza Polowego rozwiązanie dotyczącej nowej strzelnicy przy Łąkowej. - Trudno jest to skomentować. To tak jakby wybudować ścieżkę rowerową i wykluczyć z niej poruszające się rowery - napisano.

Liga Obrony Kraju - proponowane rozwiązanie ma liczne wady!

- Jesteśmy za rozwojem strzelectwa sportowego w Raciborzu, czego wydaje się nie dostrzegać Pan Prezydent (określony w mediach jako pasjonat strzelania), który nie znalazł sposobności, by kwestię rozbudowy strzelnicy Rafako przy współfinansowaniu przez MON w aspekcie szans, zagrożeń, możliwości i planów rozwoju strzelectwa w Raciborzu, skonsultować ze środowiskiem strzeleckim - najbardziej zainteresowanym rozwojem strzelectwa, merytorycznie przygotowanym i otwartym do wspierania miasta w tym obszarze - czytamy w piśmie. Działacze LOK uważają, że proponowana strzelnica ograniczy im dostęp do strzelania, głównym beneficjentem obiektu, który musi dofinansować miasto będzie wojsko, a regulamin wyklucza strzelanie z broni sportowej. 

- Nowy regulamin strzelnicy według wytycznych projektu MON me uwzględnia możliwości używania na obiekcie broni sportowej w najbardziej powszechnym kalibrze 5.6 mm. Trudno jest to skomentować. To tak jakby wybudować ścieżkę rowerową i wykluczyć z niej poruszające się rowery. Większość konkurencji w zawodach sportowych, strzelań na imprezach otwartych, szkoleniach odbywa się właśnie z broni sportowej w kalibrze 5.6 mm (popularne kbks-y i pistolety sportowe) - czytamy w piśmie. PDF korespondencji z listą - w opinii LOK - wad a także uzasadnieniem można pobrać [TUTAJ]

Dokumentacja droższa niż planowano, miasto musi wyłożyć 1/5 kosztów

157 440 zł - na tyle pracownia Archiplan z Chałupek wyceniła opracowanie dokumentacji projektowej budowy strzelnicy w Raciborzu przy ul. Łąkowej. Była jedyną, która złożyła ofertę. Urząd Miasta miał na to 80 tys. zł. Nie ma jeszcze decyzji co do rozstrzygnięcia postępowania.

Miasto Racibórz, przypomnijmy, pozyskało 4 miliony złotych w konkursie ofert „Strzelnica w powiecie 2022”. - Tym samym jesteśmy jednym z sześciu samorządów, które spełniając wymogi formalne otrzymały dofinansowanie w ramach tego konkursu - informuje ratusz.

Konkurs Ofert „Strzelnica w powiecie 2022” zorganizowany został w celu dofinansowania zadań związanych z budową strzelnic umożliwiających prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych i żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład tych Sił.

4 mln zł dotyczy budowy strzelnicy modułowej. Dotacja może pokryć 80 proc. kosztów zadania. 20 proc. musi wyłożyć miasto. Z dotacji nie można również zakupić broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych i noktowizorów.

- Założeniem podstawowym strzelnicy sportowej jest funkcjonowanie jako obiekt szkoleniowy oraz rekreacyjny. Dodatkowym założeniem jest możliwość wykonywania strzelań z broni małokalibrowej i broni osobistej z wykorzystaniem amunicji o kalibrze nie większym niż 7.62 mm i amunicji pistoletowej o kalibrze nie większym niż 9 mm wystrzeliwanej z prędkością nie większą niż 2500 [J] z wyłączeniem amunicji z pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, zapalającymi oraz z pociskami przeciwpancernymi. Obiekt będzie użytkowany przez jednostki Wojska Polskiego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej - czytamy w projekcie koncepcyjnym, dołączonym do dokumentów przetargowych.

strzelnica16022023p2

Na strzelnicy podczas strzelań będą stosowane następujące rodzaje broni:
1) 7,62 karabinek kbk AKMS,
2) 5,56 karabinek BERYL
3) 5,56 karabinek MSBS GROT
4) 9 mm pistolet wojskowy: P-83, WIST – 94, VIS 100, Glock 19
5) 9 mm pistolet maszynowy PM – 98.

- Projektowaną technologię strzelnicy dostosowano do wymogów strzelnicy garnizonowej dla strzelnicy: typ SC-W o energii początkowej pocisku nie większą niż 2.500 [J], zgodnie z wymaganiami Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w zakresie spełniania minimalnych wymagań warunków technicznych zapewniających bezpieczeństwo użytkowania strzelnicy cywilnej przez Wojsko - dodano.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (33)

Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202300:06
Gwoli formalności to strzelnicę sportową zbudowali pracownicy Rafako w czynie społecznym w latach 1981-1983 na potrzeby działającego Klubu Strzelectwa Sportowego LOK "Rafako". Wcześniej LOK strzelał na strzelnicy koło dawnych warsztatów poprawczaka w parku zamkowym za OSiRem lub prawdopodobnie też na strzelnicy przy ul. Głubczyckiej.
Gość (IP: 5.184.*.172) 17 marca 202310:30
Na zdjęciu Pan Prezydent ogląda podarek od braci Ukraińców....może jednak wezwać saperów(?
Gość (IP: 178.43.*.167) 17 marca 202310:39
To dlaczego nie można wykorzystać byłej strzelnicy na Głubczyckiej,tam chyba kiedyś ćwiczyła jednostka wojskowa lub pozostałości strzelnicy za zamkiem i tam wybudować nowy obiekt.Moze te tereny zostały sprzedane jakiemuś deweloperowi ?
Gość (IP: 94.254.*.227) 17 marca 202311:13
Najpierw przez nieudolność w zarządzaniu Liga Obrony Kraju straciła strzelnicę na rzecz IPA a teraz robią wielkie halo bo po latach zaniedbań ktoś chce wreszcie wyremontować obiekt... a po remoncie wreszcie będą mogły strzelać instytucie inne niż towarzysko wzajemnej adoracji... Może wreszcie nadszedł czas na rozwój strzelectwa?
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202313:27
Strzelectwo rozwija się przez ilość stanowisk strzeleckich, a nie przez wyremontowany buďynek. Wystarczy zaglądnąć do dokumentacji, porównać ze stanem obecnym i widać ograniczenie przepustowości osi strzeleckiej o 50%. Strzelnica nigdy nie była LOKu, to był teren Rafako. Dzięki IPIe przetrwał, a dzisiejszy LOK tworzył się od podstaw do stanu obecnego, klubu sportowego mającego licencję PZSS.
Reklama
Gość (IP: 94.254.*.227) 17 marca 202313:49
Gdybyś strzelał w tym klubie wiedziałbyś ile stanowisk na raz pracuje na długiej osi... W zimie maks 4 na raz, w lecie zawsze jest coś wolnego na podeście więc nie pisz bzdur. Gdyby klubowi zależało na rozwoju to by obniżyli składkę. A korzystając z pozycji prawie monoplisty podnieśli wpisowe z 240zł do 300 zł i składkę również z 240 do 300 zł na rok. W sumie 600 zł dla nowego klubowicza na start. To jest działanie mające na celu wyhamowanie ilości klubowiczów a nie rozwój. Argumenty typu "elitarny sport" nie do każdego przemawiają. Przebudowa strzelnicy to bardzo dobry pomysł bo wreszcie będzie porządny obiekt otwarty nie tylko na bractwo i lok ale i inne kluby czy stowarzyszenia. I tu jest pies pogrzebany... Bo otwarcie strzelnicy oznacza konkurencję, której lok może nie przerywać z tak wygórowanymi składkami.
Gość (IP: 78.31.*.41) 18 marca 202311:40
Niestety mała liczba stanowisk strzeleckich dostępna z budynku jest zależna od ilości okien, a ta została zmniejszona podczas remontu przeprowadzonego bez uwzględnienia przepisów sportowych. Przed remontem stanowisk było więcej. Propozycja przebudowy strzelnicy podana przez Prezydenta miałaby podobne konsekwencje. Wpisowe jest jednorazowe, klub nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za przygotowanie do egzaminu do patentu strzeleckiego, udostępnia broń, wiedzę i doświadczenie. Składka 300 zł jest opłatą roczną, co daje 25zł miesięcznie, a treningi są organizowane we wtorki, czwartki i w co drugą niedzielę... W marcu wypada 11 treningów, co daje 2,27zł za każdy? Czy to dużo czy mało... Niech każdy sam oceni.
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202314:04
Z tego co slyszałem to nikt sie jeszcze nie wypisał, a nawet się jeszcze chętni zapisują więc oferta jest widocznie interesująca dla chcących uprawiać sport strzelecki a nie strzelanie - mają sprzęt, siedzibę, wiedzę więc ucz się lub pokaż co potrafisz. Hobby jak każde kosztuje, kwestia akceptacji bądź nie oferty. Pozostaw mieszkańcom wybór, klub się nikomu nie narzuca.
Gość (IP: 78.31.*.144) 17 marca 202314:45
Wszyscy by chcieli postrzelać wyremontować żeby było. Ale jak trzeba zapłacić, coś zrobić to już chętnych nie ma. Chcesz sobie postrzelać to jedź na strzelnicę komercyjną ( w internecie znajdziesz jeden z drugim adres i cennik ) albo zrób sobie pozwolenie na broń - zrób badania, zdaj egzaminy kup broń I se możesz postrzelać. Oczywiście na strzelnicy Rafako jak tam nie będzie wojska wot policji służby wieziennej czy innej formacji, która akurat tam strzela. I zaznaczam że wot działa w weekendy więc argument że będziesz sobie strzelać jeden z drugim w sobotę czy niedzielę z góry odpada . Do tego będziesz mógł sobie postrzelać tylko z takiej broni i kalibrów jakie dopuszcza regulamin tej strzelnicy - a są one zgodne z uzbrojeniem WP
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202315:08
He he, wiec odpada strzelanie dynamiki z taniej amunicji .22 LR. Tanio sie strzleać nie da, niestety jak widac.
Reklama
Reklama
Gość (IP: 94.254.*.227) 17 marca 202316:09
Kolega źle słyszał albo pamięć zawodzi. Całkiem sporo ludzi odeszło do Giwery czy KS Amator a jeszcze więcej ominęło LOK szerokim łukiem wybierając RSS. Panika w szeregach LOKu jest niezrozumiała. Zawsze można postrzelać w Bliszczycach, Ściborzycach, Kędzierzynie-Koźlu czy gościnnie w RSS. Strzelnica potrzebuje rewitalizacji i dobrze, że w końcu to się stanie. Argumenty o służbach są nie trafione. Strzelają w godzinach porannych kilka razy w roku. WOT strzela sporadycznie. Hobby fakt kosztuje. Wiem bo strzelam. Więc generowanie tak wysokich składek jest niepotrzebnym dodatkowym kosztem. Tym bardziej, że efektów za bardzo nie widać. No chyba, że klubowe koszulki to ten efekt...
Gość (IP: 78.31.*.41) 18 marca 202312:28
Tutaj nie chodzi o panikę w szeregach LOKu, bo LOK to nie abstrakcyjna instytucja. Klub tworzą ludzie i to nie z zewnątrz, gdzieś, skądś... Tutaj chodzi o mieszkańców Raciborza, którzy chcą, żeby coś w tym mieście jeszcze było dla jego mieszkańców. Żeby nie jeździć 150 km do Ściborzyc, 40 km do Bliszczyc, 35 km do Kędzierzyna. Czy RSS organizuje zawody sportowe? Można gościnnie wziąć w nich udział lub czy są otwarte dla wszystkich? Nie chodzi o zwykłe strzelanie, a utrzymanie licencji sportowej. Roczna składka 300zł to nie dużo, zaledwie 25zł miesięcznie, to daje symboliczne kwoty w przeliczeniu na ilość dostępnych treningów. Wejście na basen więcej kosztuje.
Gość (IP: 188.137.*.54) 17 marca 202316:21
Tak z innej beczki. Proszę przeanalizować sprawozdanie ze strzelania 11 Listopada. To był sędzią i kto zdobył pierwsze miejsce..... LOK to towarzystwo wzajemnej adoracji - i wszystko jasne.
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202316:38
Zapisz się, potrenuj, wystaruj, wygraj - powodzenia.
Gość (IP: 78.31.*.41) 18 marca 202311:25
Proszę nie szerzyć fałszywych informacji. Sędzia klasy trzeciej czyli asystent, który pomaga w organizacji zawodów, wiesza tarcze i dodatkowo czuwa nad bezpieczeństwem zawodów, bo jest dodatkową parą oczu, ma prawo startować w konkurencji. Jest to powszechnie znany zapis sportowy. Na zawodach 11-11-11 strzela się z klubowego sprzętu, który jest już rozłożony na stanowiskach, wyniki są do wglądu po konkurencji, a metryczki i tarcze są opisywane i przyporządkowywane do zawodnika przed strzelaniem i to nie po nazwisku a po stanowisku i serii, w której brał udział... Wyniki podlicza zupełnie inny sędzia klasy drugiej - sędzia biura obliczeń. Zapraszam na kolejne zawody w listopadzie. Warto zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje i nie pisać bezpodstawnych oszczerstw.
Reklama
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202316:36
To zapraszam na strzelnicę do Myszkowa i Siemianowic Śląskich by zobaczyć te kilka razy WOTu w roku. Ups Myszków prawdopodobnie zamkniety przez strzelania WOTowców. Jeśli ktoś chce niższych składek to nie musi strzelać w LOKu. KS Amator ma taniochę. Wyniki jakości wyszkolenia widać w rezultatach z zawodów zawodników z ww. Klubów poza oczywiscie nielicznymi, którzy czują sport i o dziwo startuja w zawodach organizowanych przez LOK z powodzeniem. Dla każdego znajdzie sie miejsce, sportowcy w LOKu, a chcący sobie postrzelać w pozostałych podmiotach. Rewitalizacja wg. wytycznych MONu ograniczy przepustowość osi o 50%, rywalicji sportowej wg. przepisów technicznych ISSF nie da się zrealizować-zadaszenie od 50 do 100 metra. Jeżeli mówimy o prawdziwym sporcie amatorskim, a nie postrzelaniu sobie przed siebie. Zajżyj do projektu. Zachęcam do nauki i to solidnej, a jeżeli masz Patent strzelecki PZSS to komisja egzaminacyjna sie pomyliła. Tyle w temacie. Pora na
Gość (IP: 45.151.*.169) 18 marca 202322:03
Myszków już funkcjonuje, ale z ograniczeniami z uwagi na hałas. Oczywistym i mega ważnym jest by WOT jak i pozostałe służby dużo ćwiczyły strzelanie i oby nigdy nie były zmuszone do zastosowania swoich umiejętności - jedynie na szkoleniach i zawodach w jakich uczestniczą. Z kolei niemniej ważnym dla sportowców jest również to, by zachować możliwość rozwoju strzelectwa i organizowania zawodów sportowych na najwyższym poziomie technicznym jaki jest możliwy do osiągnięcia w Raciborzu. Na strzelnicy sportowej służby moga się szkolić, ale na strzelnicy wojskowej pewne konkurencje sportowe nie są możliwe do zrealizowania.
Gość (IP: 94.254.*.227) 17 marca 202318:03
I właśnie dlatego tracicie ludzi i grunt pod nogami. Atmosfera na strzelnicy jak na pogrzebie, zamiast merytorycznych argumentów prywatne wycieczki. Po co usiłujesz kąsać? Użyj argumentu. Piszesz o przepisach ISSF... Będziesz Olimpiadę organizował? Czy strzelał dla zabawy w grupie powszechnej?
Gość (IP: 78.31.*.41) 18 marca 202312:11
Broń palna to nie zabawka. Strzela się, by doskonalić swoje umiejętności. Osoba ciągnąca za spust powinna wiedzieć, gdzie poleci wystrzelona kula. Sportowe treningi strzeleckie głównie polegają na strzelaniu do papierowej tarczy z zaznaczonymi i punktowanymi okręgami. Im bliżej centrum, tym wyższy wynik. Dzięki temu można śledzić swoje postępy. Wymaga to systematyczności, skupienia i cierpliwości. Strzela się seriami, zawsze pod nadzorem prowadzącego strzelanie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, nie ma miejsca na głupotę, nieuważność czy popisy. Bezpieczeństwo wymaga dyscypliny. Pożartować i pośmiać się można, gdy broń jest rozładowana lub poza stanowiskiem strzeleckim. Rozumiem, że nie każdy wyznaje te same wartości, co ja i nie mam nic przeciwko. Mamy w Polsce wolność zrzeszania się i ludzie z podobnymi poglądami ciągną do siebie. Jedni skaczą ze spadochronem, inni grają w szachy lub wchodzą na ring. W sporcie mamy wiele dyscyplin
Gość (IP: 217.146.*.90) 17 marca 202319:22
laryngolog wypowiedział się na temat strzelnicy... lepiej idźcie na kremówki do cukierni wisienka.
Reklama
Reklama
Gość (IP: 45.151.*.155) 17 marca 202320:27
Niech LOK przypomi sobie kto wyremontował strzelnicę i doprowadził do obecnego stanu....
Gość (IP: 5.173.*.212) 17 marca 202321:05
Nie musi sobie przypominac bo doskonale to wie, oczywiście IPA i jest to napisane wcześniej dzięki komu obiekt przetrwał. Olimpiada oczywiście odpada, niemniej pewne minimalne warunki trzeba spełnić organizując zawody sportowe dla zawodników z licencją - jeśli sport to sport a nie zabawa. Strzelanie dla zabawy proponuję z zabawek na wodę. W siatkówkę też nie grasz na korcie i odwrotnie, a w olimpiadzie tez nie uczestniczysz.
Gość (IP: 5.173.*.204) 18 marca 202309:41
Zacytuj proszę przepis uniemożliwiający zorganizowanie zawodów na 5 stanowiskowej strzelnicy z częściowym zadaszeniem. Jakoś nie potrafię znaleźć
Gość (IP: 5.173.*.212) 18 marca 202310:02
Szukaj, jak sam znajdziesz to lepiej zapamiętasz. Miłego weekendu.
Gość (IP: 5.173.*.204) 18 marca 202311:56
Czyli brak takiego przepisu. Typowe dla LOKu. Namieszać i schować głowę w piasek.

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.