Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 marca 202312:52

Zielone płuca Ostroga. Wypracowano konsensus, powstanie duża tężnia

Zielone płuca Ostroga. Wypracowano konsensus, powstanie duża tężnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwie i pół godziny trwała wczoraj, 7.03, w SP 1 społeczna debata na temat zielonych płuc Ostroga z tężnią solankową. Zwycięski projekt budżetu obywatelskiego powstanie, ale w okrojonej wersji.

Projekt, za którym stoi radny Michał Kuliga z Razem dla Raciborza, wygrał głosowanie w VI edycji raciborskiego budżetu obywatelskiego, zdobywając 3565 głosów i milion złotych na realizację. Była to jesień 2021 r. Po półtora roku zielonych płuc wciąż nie ma, bo przygotowana przez ratusz dokumentacja, oparta na koncepcji studentów ówczesnej PWSZ, wyceniona została na ponad 6,1 mln zł. Na taki wydatek gminy nie stać.

Głosami klubów Razem dla Raciborza oraz Radnych Niezależnych M. Fity, w styczniu do tegorocznego budżetu wpisano dodatkowe 2 mln zł. 3 mln zł na zadanie pozwala już realnie myśleć o budowie tężni i zagospodarowaniu terenu wokół niej.

- To było dobre spotkanie - podsumował wczorajszą debatę w SP 1 radny Michał Kuliga. Przyszło ponad dwadzieścia osób. - To więcej niż na rozmowy z prezydentem. Temat budzi społeczne zainteresowanie - dodaje. Najważniejsza, jak podkreśla, jest decyzja, że projekt będzie realizowany w oparciu o wybraną koncepcję i powstałą dokumentację, ale w okrojonym zakresie, tak by zmieścić się w przewidzianych 3 mln zł. - Powstanie na pewno tężnia wraz z zagospodarowaniem terenu, łącznie z nasadzeniami - mówi Kuliga.

- Jako pierwsza powstanie tężnia, która zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu wyznaczonych już w budżecie miasta środków. Mieszkańcy opowiedzieli się również za tym, aby kolejne etapy prac przebiegały w następującej kolejności:
- zazielenienie terenu i nowe nasadzenia (po ukończeniu budowy tężni),
- zainstalowanie elementów rekreacyjnych (place zabaw),
- postawienie ogólnodostępnej toalety.

Prezydent zaznaczył, że miasto postara się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne dla realizacji tych etapów - podał ratusz.

- To było bardzo dobre spotkanie - nie ma również wątpliwości odpowiedzialny za realizację projektu wiceprezydent Dawid Wacławczyk. - Naszym celem było przedstawienie losów projektu „Zielone Płuca Ostroga” i zaprezentowanie wyników prac, jakie przeprowadziliśmy w urzędzie wspólnie ze studentami i wykładowcami Akademii Nauk Stosowanych oraz biurem, które sporządziło projekt. W związku z tym, że koszt przedsięwzięcia sporządzony przez projektanta jest ponad 6-krotnie większy niż oszacował to wnioskodawca, chcieliśmy zapoznać się z opinią mieszkańców na temat tego, które elementy projektu uważają za najważniejsze i najpilniejsze do realizacji. I ten cel udało się osiągnąć, za co serdecznie dziękuję uczestnikom spotkania oraz moderatorom, którymi byli urbaniści z Politechniki Śląskiej dr Agnieszka Bugno – Janik i dr Marek Janik. Dzięki spotkaniu wiemy, że dla mieszkańców najważniejszym elementem jest tężnia, potem nasadzenia roślinności, a dopiero w dalszej kolejności widzą inwestowanie w rekreację, place zabaw dla dzieci i toaletę. Dzięki wiedzy, którą uzyskaliśmy na spotkaniu możemy przystąpić do działań dokładnie w taki w sposób, którego oczekują mieszkańcy. W pierwszej kolejności, na podstawie już posiadanego projektu i pozwolenia na budowę zlecimy budowę tężni (środki na ten cel są zabezpieczone w tegorocznym budżecie), a następnie będziemy aplikować o środki zewnętrzne na nasadzenia, infrastrukturę rekreacyjną dla dzieci i młodzieży oraz toaletę. Do tego czasu istniejący placyk zabaw i siłownia zewnętrzna pozostaną na miejscu. Część nasadzeń drzew i krzewów spróbujemy też wykonać siłami społecznymi przy wsparciu sponsorów - informuje Wacławczyk.

Prezentację dotyczącą zielonych płuc Ostroga (19,3 MB) można pobrać [TUTAJ]

01teznia

Autor: red., fot. UM Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.