Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 stycznia 202320:14

Zachwyt, wątpliwości i pytanie o datę. Radni o koncepcji rozbudowy H2Ostróg

Zachwyt, wątpliwości i pytanie o datę. Radni o koncepcji rozbudowy H2Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwszym punktem środowego posiedzenia komisji była informacja prezydenta Dariusza Polowego na temat programu funkcjonalno – użytkowego rozbudowy H2Ostróg.

- Sprawa dotyczy kompleksu zewnętrznego basenów przy H2Ostróg. O poszerzeniu aquaparku można było usłyszeć już miesiąc po jego otwarciu w 2014 roku. Rzeczą naturalną jest, że tego typu obiekty posiadają również atrakcje na zewnątrz – rozpoczął swą prezentację D. Polowy.

Wszystko o koncepcji rozbudowy H2Ostróg

Prezydent przedstawił także rys historyczny dotyczący przedsięwzięcia. - Całość rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy była dyskusja o boisku ze sztuczną nawierzchnią. Złożony został wniosek o środki z Polskiego Ładu i w maju poprzedniego roku otrzymaliśmy informacje o ich przyznaniu. Dofinansowanie z tego programu będzie stanowiło 90% całej kwoty. Postawiliśmy na sprawdzoną firmę projektową, jaką jest Archiprojekt z Lubina, który wykonał projekty w takich miejscowościach jak Pawłowice czy Żory – kontynuował włodarz miasta.

Dariusz Polowy zwrócił także uwagę, że prócz wyboru dobrego projektanta, konieczne jest zdobycie własnych doświadczeń. W związku z tym odwiedził kilkanaście takich obiektów. - Byliśmy między innymi w sąsiednim Rybniku, Ciechocinku, Ostrawie-Porubie, czy niemieckiej Kolonii. To wszystko zgromadziliśmy po to, by w sposób sensowny wykorzystać możliwości projektanta – mówił.

- To co przekazaliśmy projektantowi, to to, by wykorzystać walor tego miejsca. Każdy kto kiedyś tam był na zapleczu H2Ostróg, to wie, że teren ma ukształtowanie w rodzaju amfiteatru. Inwestycja obejmie obszar 15 tys m2. Planując ją staraliśmy się, by było jak najwięcej atrakcji. Główną jest duża dwuczęściowa zjeżdżalnia pontonowa. Ale projekt zakłada atrakcje dla praktycznie wszystkich, od 0 do 100 lat. Zaplanowano: wodny plac zabaw, brodzik z ciepłą wodą, zespół trzech zjeżdżalni, zjeżdżalnie pontonowe, basen wypływowy, basen sportowo-rekreacyjny oraz basen rekreacyjny. Planowana jest także strefa gastronomiczna. Na ten moment planujemy, by zapełnić ją food truckami. Będzie to spore ułatwienie dla miasta – referował D. Polowy.

Prezydent wskazał także, że woda we wszystkich basenach będzie podgrzewana. - Wskazano nam uwagę na to we wszystkich miejscach, które odwiedziliśmy, a miały choć jeden taki basen – mówił.

- Zewnętrzny kompleks basenów będzie w stanie przyciągnąć nie tylko raciborzan, ale i mieszkańców ościennych miejscowości. Szacujemy, że jesteśmy w stanie ściągnąć ludzi w promieniu około 40 km. Ważna jest też strona marketingowa przedsięwzięcia, a jej częścią będzie konkurs na nazwę obiektu – dodał włodarz.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Paweł Rycka. - Trochę mnie pan zaskoczył, ale pan potrafi robić dobre prezentacje i konferencje. Czy strefa zielona będzie oddzielona jakimś ogrodzeniem od rzutni? - dociekał. - Tak jak teraz jest to ogrodzone, tak będzie i potem. Dotychczasowe doświadczenia z wykorzystaniem rzutni pokazuje, że nie będzie kolizji, a przynajmniej niezbyt często – odparł D. Polowy.

- Nie jestem zadowolony z odpowiedzi. Jeśli to dojdzie do skutku, to rozumiem, że lekkoatleci będą musieli z wyprzedzeniem zgłaszać, że chcą skorzystać. Widzę, że dla pana nie stanowi to problemu – odparł P. Rycka.

Rajca z Płoni pytał także o korty przy Zamkowej. - Jak pan powiedział, dwa zostaną zlikwidowane, ale odtworzone przy Rafako. Czy one zostaną odtworzone przed, czy po inwestycji? - pytał. - Najbliższy sezon będzie można jeszcze korzystać, a nowe korty powstaną w trakcie inwestycji, najprawdopodobniej za halą przy Łąkowej – odparł sternik Raciborza.

- Czy jest tam tyle miejsca przy Łąkowej, by stworzyć tam kompleks kortów? - pytała radna Ludmiła Nowacka. - Środowisko tenisowe twierdzi, że można tam spokojnie wygospodarować co najmniej dwa korty. Dodatkowo być może pomyślimy o pozyskaniu kortu, które obecnie jest własnością Rafako – powiedział D. Polowy.

Radna L. Nowacka zwróciła także uwagę na to, czy byłaby możliwość, by choć jeden basen zewnętrzny spełniał minimalne kryteria związku pływackiego, do odbywania treningów i rozgrywania zawodów. - Mamy w Raciborzu klasy pływackie, proszę o tym pamiętać – mówiła.

- Nigdzie, gdzie byliśmy, nie rozważali takiej opcji, a jeśli mieli, to już po krótkim czasie użytkowania stwierdzali, że był to pomysł chybiony – odparł prezydent.

Głos zabrała także radna Justyna Henek-Wypior. - Podkreślono dotację z Polskiego Ładu na 35 mln złotych, a ja bym chciała wiedzieć, ile w tej inwestycji jest udziału gminy? - dociekała. - Jest udział jeden do dziewięciu, czyli gmina ze swoich środków musi wygospodarować 3,5 mln – odparł prezydent.

- Kiedy obiekt byłby gotowy? - dociekała radna z Markowic. - Trzeba myśleć o roku 2025 – stwierdził D. Polowy.

Do dyskusji włączył się także radny Dawid Łomnicki. - Jestem trochę zrażony swoimi doświadczeniami ze street workoutu, zastanawiam się, czy założono jakieś elementy bezpieczeństwa przy skoczniach i zjeżdżalniach? - pytał rajca. - Mówimy tutaj o miejscach do skakania ze słupka, nie z wysokiej wieży, w końcu będzie tam głębokość 1,8 metra.

Swą opinię wyraził także radny Leon Fiołka. - Jestem zachwycony tym, co pokazano. Jeśli to będzie na tyle atrakcyjne, to z pewnością przyciągnie ludzi. Obawiam się jednak o miejsca parkingowe, gdyż już teraz bywają problemy z zaparkowaniem. Być może w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o zlikwidowaniu kortu z balonem i budowie parkingu piętrowego – mówił rajca z Brzezia.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202309:13

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.