Nowy cennik za odpady z poślizgiem. Wojewoda dopatrzył się naruszenia prawa

Kolejna uchwała Rady Miasta zakwestionowana przez wojewodę, tym razem w sprawie ustalenia cennika usług za przyjęcia odpadów biodegradowalnych na Kompostownię Odpadów w Raciborzu na lata 2023 - 2025.
30 grudnia wojewoda śląski, organ nadzoru nad tworzeniem prawa miejscowego przez samorządy, stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia cennika usług za przyjęcia odpadów biodegradowalnych na Kompostownię Odpadów w Raciborzu na lata 2023 - 2025. To kolejna w ostatnim czasie uchwała z Raciborza zakwestionowana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Projekty uchwał przygotowują prawnicy urzędu, a przedstawia radnym prezydent Dariusz Polowy. Radni w głosowaniu na sesji 23.11.2022 przyjęli uchwałę. Nowe stawki miały obowiązywać od 1 stycznia. Tak się nie stanie.
W § 4. napisano, że "uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.". Wojewoda uznał, że to akt prawa miejscowego, a zatem § 4 powinien mieć brzmienie "Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie z dniem...". Prawnicy ratusza nie kwestionują rozstrzygnięcia, a prezydent przygotował na sesję nowy projekt. Przesuwa to jednak podwyżkę w czasie z 1 stycznia na 1 marca.
W uchwale, przypomnijmy, chodzi m.in. o następujące odpady:
- Odpady ulegające biodegradacji
- Odpadowa masa roślinna
- Odpady z gospodarki leśnej
- Odpady kory i korka
- Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa, fornir i inne
- Odpady z kory i drewna
- Opakowania z drewna
- Drewno
- Odpady z targowisk
Proponowane stawki netto mają wynieść:
- od 1 marca 2023 r. 234,88 zł/Mg
- od 1 stycznia 2024 r. 243,94 zł/Mg
- od 1 stycznia 2025 r. 248,82 zł/Mg
- Dotychczas obowiązująca cena – 170,00 zł/Mg netto, ustalona została na podstawie wyliczeń uwzględniających średni poziom kosztów związanych z eksploatacją kompostowni z początkowego okresu jej eksploatacji (Uchwała Nr X/163/2019 Rady Miasta Racibórz z dnia 25 września 2019 r. w sprawie cennika usług za przyjęcie odpadów biodegradowalnych na Kompostownię Odpadów w Raciborzu). Przyjęta wówczas kalkulacja kosztów operacyjnych znacząco odbiega od obecnego poziomu kosztów ponoszonych w związku z przetwarzaniem odpadów. Aktualna sytuacja gospodarcza, w tym wysoki wskaźnik inflacji, wysokie ceny paliwa, energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych oraz stale rosnące koszty zatrudnienia, a także konieczność odnowienia wyeksploatowanego już parku maszynowego kompostowni, to okoliczności, które determinują potrzebę urealnienia ceny w sposób gwarantujący pokrycie bieżących kosztów operacyjnych tej instalacji. Nowy cennik uwzględniający progresywną zmianę ceny w latach 2023-2025, zaproponowany został na podstawie wyliczeń ujętych w prognozie rekompensaty, która sporządzona została w związku z umową o świadczenie usług publicznych w Gminie Racibórz w postaci prowadzenia (tj. obsługi i eksploatacji) kompostowni odpadów przez spółkę gminną Zakład Zagospodarowania Odpadów. Skorygowana cena nie przekracza poziomu cen obowiązujących na innych instalacjach tego typu - napisano w uzasadnieniu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz