Wielkie koszenie na Łężczoku. To konieczne dla ekosystemu

- Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Czy aby zachować walory przyrodnicze rezerwatów przyrody należy je ogrodzić i pozostawić same sobie? Czy konieczne jest prowadzanie na ich obszarach zabiegów ochronnych?
W województwie śląskim znajduje się 65 rezerwatów przyrody i wiele z nich wymaga podejmowania ciągłych, okresowych bądź jednorazowych zabiegów ochronnych, dzięki czemu można zachować lub odtworzyć walory przyrodnicze, dla których ochrony zostały utworzone.
Tzw. zabiegi ochrony czynnej przyrodnicy z katowickiej RDOŚ w 2022 roku przeprowadzili w 7 rezerwatach: Łężczok (gm. Nędza i Racibórz), Cisy Przybynowskie (gm. Żarki), Cisy nad Liswartą (gm. Herby), Cisy koło Sierakowa (gm. Ciasna), Góra Chełm (gm. Łazy), Dziobaki (gm. Ujsoły), Sokole Góry (gm. Olsztyn).
Mozaika siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z podstawowych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania. Zabieg ten został przeprowadzony również w 2022 roku. Przyczyni się on do utrzymania zbiorowisk łąkowych, tym samym nie zajdzie proces ich degeneracji poprzez sukcesję w kierunku lasu.
- Wszystkie rezerwaty w naszym województwie mają już tablice! W 2022 roku zakończyliśmy kilkuletnią wymianę i uzupełnienie oznakowania rezerwatów. Ostatnie 10 tablic – informujących o nazwie rezerwatu i zakazach - zostało ustawionych w rezerwatach Lipowska (gm. Węgierska Górka i Ujsoły), Pilsko (gm. Jeleśnia) i Romanka (gm. Jeleśnia i Węgierska Górka) - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Działania zabiegów ochronny czynnej i oznakowania rezerwatów zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz