Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 grudnia 202208:55

Idą ciężkie czasy - wiceprezydent na spotkaniu z raciborskimi społecznikami

Idą ciężkie czasy - wiceprezydent na spotkaniu z raciborskimi społecznikami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Przedwczoraj odbyło się spotkanie dla raciborskich fundacji i stowarzyszeń. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o planach na nowy rok z zastępcą prezydenta Dawidem Wacławczykiem oraz przedstawicielami Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS – podał ratusz.

Jako że komunikat magistratu oraz prowadzonego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych profilu Przedsiębiorczy Racibórz nie zawiera więcej informacji, o wrażenia ze spotkania zapytaliśmy uczestników. Ci – jak słyszymy – wynieśli z rozmów jasny przekaz – czasy idą ciężkie, trzeba zaciskać pasa.

Mijający rok był dobry, ale najprawdopodobniej kolejny już taki nie będzie. Społecznicy usłyszeli, że będzie mniej pieniędzy, mniej małych grantów (bo uważnie przyglądają im się radni) i jedynym jak na razie wyjściem jest szukanie sponsorów. Jeśli sytuacja finansowa miasta się polepszy, niewykluczone, że baza finansowa zostanie zwiększona.

Wiceprezydent - jak słyszymy - nie zaspokoił zainteresowania wszystkich uczestników, dość szybko wyszedł.

Od wczoraj próbowaliśmy uzyskać stanowisko wiceprezydenta. Dostaliśmy je dziś, przed południem.

- Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie. W czasie długich rozmów podsumowałem mijający rok, który był rekordowy nie tylko pod względem wysokości środków przeznaczonych na zadania konkursowe dla NGO, ale i współpracy pozakonkursowej. Zrealizowaliśmy wspólnymi siłami urzędu i organizacji kilkanaście nowych imprez i działań kulturalnych, sportowych, turystycznych i promocyjnych, stowarzyszenia stały się solidnym filarem imprez miejskich, udało się nam pozytywnie zareagować na wszystkie inicjatywy, które trafiły ze środowiska pozarządowego do Wydziału Promocji i do Prezydenta. Informowałem także o tym, że niestety przyszły rok będzie trudniejszy pod względem finansowym, na co wpływ ma między innymi to, że rada miasta pod raz drugi z rzędu nie podwyższyła podatku od nieruchomości w wysokości zaproponowanej przez służby finansowe urzędu. Tłumaczyłem zebranym, że działalność sektora NGO to wydatki bieżące, które mogą być finansowane tylko z przychodów bieżących, czyli udziału w PIT i CIT oraz z podatków lokalnych. Wzrost płacy minimalnej i niewystarczające przychody z podatku od nieruchomości tworzą kilku milionową dziurę, która dotknie sport, kulturę, turystykę i promocję. Naszą odpowiedzią będzie jeszcze ściślejsza współpraca z organizacjami i łączenie sił, ale nie obejdzie się bez poszukiwania przez nie środków poza budżetem UM oraz podwyższenia czy wprowadzenia odpłatności za zajęcia lub imprezy. Kryzys przestaje być medialny a staje się namacalny. Zapewniałem także o tym, że będziemy także szukać środków w czasie roku budżetowego, licząc na to, że realizacja podatków będzie lepsza niż prognozy ministerstwa. Umówiliśmy się także na to, że wzmocnimy razem z Inkubatorem działania integrujące środowisko działaczy NGO i zrealizujemy oczekiwane szkolenia m.in. z Inicjatywy Lokalnej. Razem z zespołem pracowników Wydziału Rozwoju spędziłem na spotkaniu 2,5 godziny i odpowiedziałem na wszystkie zadane pytania. Następnie powiedziałem żartem, że jeśli nie ma więcej pytań to robię to, co najlepiej wpłynie na integrację sektora NGO, czyli zostawiam salę bez obecności przedstawiciela urzędu by działacze mogli sobie swobodnie poplotkować. Zapewniałem też o swojej stałej dostępności dla każdej organizacji w moim gabinecie. To spotkanie było potrzebne i na pewno w przyszłym roku organizowane będą kolejne. Pierwsze, wiosną, zorganizujemy na grodzie średniowiecznym w Oborze – powiedział wiceprezydent Raciborza, Dawid Wacławczyk.

 

 

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.