Leśne ludki przy Mysłowickiej - trzecie podejście

4 stycznia dowiemy się, czy Przedszkole nr 23 przy Mysłowickiej będzie wreszcie miało wymarzony ekologiczny ogród zabaw Leśne Ludki. Sprawa inwestycji z budżetu obywatelskiego ciągnie się od czerwca. Dwa poprzednie przetargi unieważniono, bo w pierwszym nie było ani jednego oferenta, a w drugim jedyny wykonawca zażądał więcej niż 253 tys. zł, które planował przeznaczyć na to ratusz.
"Ekologiczny ogród zabaw Leśne Ludki" - ten projekt Przedszkola nr 23 z ul. Mysłowickiej zdobył 917 głosów w VI edycji raciborskiego budżetu obywatelskiego i - bagatela - 255 tys. zł. Starali się rodzice i kadra.
- Zaproponowany do realizacji projekt - jak czytamy w opisie - ma za zadanie służyć dzieciom uczęszczającym do przedszkola. Natomiast w godzinach popołudniowych będzie ogólnodostępnym obiektem, z jakiego korzystać mogą rodziny, które w trosce o swoje dzieci chcą, aby aktywnie i bezpiecznie bawiły się na świeżym powietrzu. Obecny wygląd tego miejsca nie jest zadowalający i w ocenie rodziców wymaga zmian. Zaplanowana przestrzeń stanie się ekologicznym ogrodem zabaw. Nie będzie zawierała urządzeń z tworzyw sztucznych w krzykliwych kolorach. Ścieżki wykonane będą z nawierzchni przepuszczalnej, bezpiecznej z zrębów drewna i mat przerostowych. Urządzenia wykonane zostaną z drewna w naturalnym kolorze, a ogród zostanie wzbogacony o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Na jego terenie znajdzie się też warzywnik, domki dla owadów. Realizacja zadania wymagać będzie zdemontowania wszystkich zniszczonych elementów placu i zastąpienie ich nowymi. Proponowane urządzenia ekologicznego ogrodu to: kuchnia błotna z tablicą do pisania i ścianką manipulacyjną, ścieżka sensoryczna, tunel z wierzby, słupy wielofunkcyjne, jakie można wykorzystać do prezentacji prac lub zawieszania hamaków. Obecne w tym miejscu wzniesienie wzbogacone zostanie o ślizgawkę. Ogród uzupełniony zostanie o pojemny domek z wiatą, który będzie spełniał funkcję miejsca do spożycia posiłków oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych. Wyposażony zostanie w prąd oraz dostęp do zlewu z czystą wodą. Obok domku stanie zbiornik na deszczówkę służącą do podlewania warzywnika. Ogród zostanie wyposażony w zew. monitoring zapewniający bezpieczeństwo korzystającym - to krótkie streszczenie pomysłu.
- Dzieci z Przedszkola nr 23 od kilku lat starają się dbać o ekologię i swoimi działaniami promują życie w zgodzie z naturą. Mamy w przedszkolu łąkę kwietną, ogródek z warzywami, ziołami i owocami, a także ogród kwiatowy "Cztery pory roku". To wszystko posadzone i posiane przez naszych przedszkolaków - informuje Judyta Kwaśnica, dyrektorka przedszkola. - Chcemy iść o krok dalej, spełniamy marzenia dzieci, stąd pomysł na nasz projekt "Leśne Ludki" - dodaje.
Przewidziano następujące prace:
- zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej pod nawierzchnię ze zrębków oraz zgromadzenie jej w pobliżu celem utworzenia górki nad przepustem;
- korytowanie pod nowe nawierzchnie;
- wykonanie nawierzchni mineralno-epoksydowej, przepuszczalnej wraz z podbudową;
- wykonanie nawierzchni utwardzonej kostki brukowej betonowej wraz z podbudową;
- montaż urządzeń małej architektury, urządzeń zabawowych oraz altany.
- uporządkowanie terenu.
W katalogu urządzeń znalazły się: altana drewniana, „małpi gaj” z drewna robinii akacjowej (pajęczyna, ścianka sprawnościowa, most linowy, grzybki z liną, drabinka), mini-tunel, kopuła, przepust, ławki.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz