Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 grudnia 202208:45

Samorządowa mijanka. Lenk zasmucony podejściem Polowego

Samorządowa mijanka. Lenk zasmucony podejściem Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dariusz Polowy nie pojawia się na posiedzeniach komisji Rady Miasta. Były prezydent nie kryje zasmucenia z tego powodu. Trwa omawianie budżetu na 2023 r.

Czwartkowe popołudnie w urzędzie przy Batorego przebiegało pod znakiem kolejnego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jej członkowie zajęli się między innymi uchwałą budżetową na rok 2023 oraz innymi uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

Ostatnie korekty i koszt ozdób

Na pierwszy ogień czwartkowego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego trafiła uchwała dotycząca zmian budżetu miasta na rok 2022. Przedstawieniem zagadnienia zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

- Projekt uchwały zakłada zwiększenie dochodów o 240 tys. złotych oraz zmniejszenie wydatków o ponad 9 mln złotych. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie deficyt, który zostanie pokryty z pożyczek. W ramach tej uchwały planowane jest zwiększenie dochodów z odszkodowań, zwiększeniu subwencji oświatowej po informacji z ministerstwa. Zwiększeniu ulegnie dzięki temu uposażenie nauczycieli i pracowników obsługi w szkołach. Cała uchwała jest tzw. czyszczącą, która przenosi niewykorzystane środki na przyszły rok i zapisuje je w wieloletniej prognozie finansowej – referował urzędnik.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Marcin Fica. - Najpierw nas przekonywano, że do Bema trzeba dołożyć, do Rodziewiczówny, a teraz okazuje się, że udało się zrobić w niższych cenach. Na spotkaniu w Markowicach obiecano, że zadanie naprawy dachu zostanie w przyszłym roku wykonane, a w budżecie tego nie widać. Chciałbym także wiedzieć, ile kosztował nas zakup i montaż ozdób świątecznych? - pytał rajca.

- Jeśli chodzi o pytanie, to zostało w podobnej treści złożone w formie pisemnej. Odpowiedź została przygotowana, ale ja jej jeszcze nie mam. Z pewnością je pan otrzyma, bo już jest podpisana. W każdym razie montaż ozdób kosztował w tym roku 100 tys. złotych – odparł Piotr Glapa, naczelnik Wydziału Komunalnego. Uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny głosował za, pięciu było przeciw, a pięciu nieobecnych.

Szanse na podwyżki raczej niewielkie

Radni pochylili się także nad uchwałą budżetową na rok 2023. - Projekt ten w formie zarządzenia zawiera sporo tabel w których wyszczególnione są wydatki i wpływy. Jest także opis. Przewidywane dochody to 245 mln, z kolei wydatki 265 mln. Jest to budżet deficytowy. Różnica zostanie pokryta z wolnych środków i pożyczek. Dochody w porównaniu z rokiem bieżącym zostały zwiększone o około 25 mln złotych. Cały projekt został zaopiniowany pozytywnie przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Nie zgłoszono uwag, poproszono jedynie o uściślenie pewnych informacji, które zostały przesłane do RIO – referował Oswald Schuderla w wydziału finansowego.

Do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. - Jak dobrze rozumiem, to wydatki bieżące będziemy mogli zwiększyć dopiero wtedy, gdy wzrosną wpływy bieżące? - dociekał radny z Ocic. - Tak – odparł O. Schuderla.

- Chciałbym wiedzieć, jakie jest wykonanie w tym roku przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności? To samo dotyczy wykonania dochodów od osób prawnych i fizycznych. Dodatkowo chciałbym wiedzieć, jak zamkniemy rok w gestii podatków od środków transportowych, podatków od osób fizycznych i prawnych oraz wykonanie funduszu remontowego wspólnot mieszkaniowych, utrzymania czystości, oświetlenia dróg i placów – mówił były prezydent, dodając, że nie oczekuje odpowiedzi natychmiast. - Przekażę zapytania do stosownego wydziału i udzielę odpowiedzi mailowo – odparł O. Schuderla.

- Muszę to zauważyć, ale nie widzę, by kwota na wypłaty pracowników szła w parze z ich sytuacją budżetową. W związku z regułą, o której mówił pan Oswald, to szanse na podwyżki i wyrównanie są raczej niewielkie – stwierdził Mirosław Lenk. Były włodarz zauważył także, że projekt budżetu nie zakłada także zbyt wieli inwestycji w oświacie. - Prócz przedszkola w Markowicach nie widzę nic poważnego. Mam jednak nadzieję, że inwestycja się uda – powiedział.

Radny M. Lenk zwrócił także uwagę na naprawy na prawobrzeżnych bulwarach. - Dziękuję za poprawienie schodów, ale mym zdaniem nie zostały one należycie zakonserwowane przed zimą, a jakby nie patrzeć, jest to drewno. Wydaje mi się także, że zapisana w budżecie kwota na naprawy tej części bulwarów jest zaskakująco niska – kontynuował omawianie projektu budżetu na rok 2023 były prezydent.

- Nigdy nie byłem hojny, jeśli chodzi o ochronę zabytków, ale to, co jest zapisane na przyszły rok, to już w ogóle stawia pod znakiem zapytania to zadanie. 45,5 tys. złotych, to rozumiem, że po prostu jest już jakiś wniosek podmiotu w tej sprawie? - dociekał M. Lenk.

Były włodarz odniósł się także do Festiwalu Wiatraki i Memoriału. - Skoro stał się on częścią działalności RCK, to dlaczego jest on wpisany jako osobne zadanie? Wiemy, że strażacy mają kontynuować Memoriał, a dotacji dla nich nie ma w projekcie budżetu – kontynuował radny.

Co z dachem przedszkola w Studziennej

Do dyskusji włączył się również radny Eugeniusz Wyglenda. - Chciałem zapytać o remont w Przedszkolu numer 5. Narodził się pomysł utworzenia sali na strychu. Wykonano projekt i na tym się skończyło. Jest to takie trochę niezrozumiałe, że nie idziemy dalej do przodu, tylko stajemy i stoimy. Tak samo daliśmy zgodę na wykup gruntu. Jak daleko jesteśmy w tej sprawie? Został on już wykupiony, czy dopiero się do tego przymierzamy? Jeśli się już za coś zabieramy, należałoby to zrobić, a takich zapisów w budżecie nie widzę. Jest także prośba od mieszkańców o uporządkowanie rowów. Mieszkańcy, którzy są właścicielami niektórych, oddadzą je, ale żeby to należało do jednej instytucji, w tym przypadku urzędu, by umożliwić lepsze czyszczenie. Mam też prośbę o zwiększenie budżetu z inicjatywy lokalnej. Wnioski się składa, zdobywa punkty, a potem się okazuje, że nie ma funduszy. Jeślibyśmy to zwiększyli to i zaangażowanie mieszkańców byłoby większe, a tak się zniechęcają składaniem wiecznie tego samego wniosku – mówił radny ze Studziennej.

Marcin Fica zwrócił uwagę na brak zadań dotyczących remontów budynków należących do miasta. - Przy omawianiu poprzedniego budżetu pan prezydent obiecał, że będzie więcej budynków remontowanych. Mówię tutaj o tym na Głubczyckiej, przy skrzyżowaniu z Cegielnianą. Zwykle robiliśmy trzy, cztery budynki, a teraz nie będziemy robili nic? Nie ma także zapisanych funduszy na remonty pustostanów – stwierdził rajca.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny głosował za, czterech przeciw. Dodatkowo dwóch radnych wstrzymało się od głosu, a kolejnych czterech było nieobecnych.

Puste ławy na komisjach

W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał Mirosław Lenk. - Nie mamy autobusu do Rafako, nie mamy do ZUS. Ja nie mówię, że co godzinę ma tam jeździć autobus, ale komunikacja by się przydała. W godzinach porannych na 6 lub 7 i po pracy po 14 lub 15. Zgłaszam to w imieniu pani pracującej w tamtym rejonie, która nie ma jak się dostać jak tylko autobusem. Proszę więc o zapisanie sprawy i przekazanie stosownemu wydziałowi – powiedział były prezydent, kierując swe zgłoszenie do naczelnika Wydziału Komunalnego, Piotra Glapy.

- Smuci mnie sposób, w jaki zmieniło się podejście do komisji branżowych. Po raz kolejny nie ma na nich prezydenta. Jego prawo, a my nie możemy mu nic zrobić. Zresztą, pan prezydent uprawa politykę informacyjną w inny sposób, na billboardach albo konferencjach – mówił były włodarz Mirosław Lenk.

Do dyskusji włączył się także Henryk Mainusz. - Panie przewodniczący, nie jest pan nowicjuszem, jak też nie. Ale przez ostatnie dwadzieścia lat nie pamiętam tak pustych ław w tej sali na komisjach. Zwykle ktoś bywał, czy to prezydenci, czy naczelnicy, a teraz jak do czegoś dochodzi, to jedynie do scysji – mówił rajca z Ocic.

- Może warto byłoby wprowadzić taką zasadę, by poprzez kierownika biura rady przekazywać informacje, w formie zaproszenia prezydentów na posiedzenia komisji. Zawsze możemy spróbować, nigdy nie jest za późno. Proponuję więc jeszcze raz wyciągnąć rękę – dodał M. Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202315:32

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz!

Drużyna męska KU AZS ANS Racibórz w futsalu na podium! Mamy brąz! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.