Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 grudnia 202208:45

Samorządowa mijanka. Lenk zasmucony podejściem Polowego

Samorządowa mijanka. Lenk zasmucony podejściem Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dariusz Polowy nie pojawia się na posiedzeniach komisji Rady Miasta. Były prezydent nie kryje zasmucenia z tego powodu. Trwa omawianie budżetu na 2023 r.

Czwartkowe popołudnie w urzędzie przy Batorego przebiegało pod znakiem kolejnego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jej członkowie zajęli się między innymi uchwałą budżetową na rok 2023 oraz innymi uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

Ostatnie korekty i koszt ozdób

Na pierwszy ogień czwartkowego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego trafiła uchwała dotycząca zmian budżetu miasta na rok 2022. Przedstawieniem zagadnienia zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

- Projekt uchwały zakłada zwiększenie dochodów o 240 tys. złotych oraz zmniejszenie wydatków o ponad 9 mln złotych. Dzięki temu zmniejszeniu ulegnie deficyt, który zostanie pokryty z pożyczek. W ramach tej uchwały planowane jest zwiększenie dochodów z odszkodowań, zwiększeniu subwencji oświatowej po informacji z ministerstwa. Zwiększeniu ulegnie dzięki temu uposażenie nauczycieli i pracowników obsługi w szkołach. Cała uchwała jest tzw. czyszczącą, która przenosi niewykorzystane środki na przyszły rok i zapisuje je w wieloletniej prognozie finansowej – referował urzędnik.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Marcin Fica. - Najpierw nas przekonywano, że do Bema trzeba dołożyć, do Rodziewiczówny, a teraz okazuje się, że udało się zrobić w niższych cenach. Na spotkaniu w Markowicach obiecano, że zadanie naprawy dachu zostanie w przyszłym roku wykonane, a w budżecie tego nie widać. Chciałbym także wiedzieć, ile kosztował nas zakup i montaż ozdób świątecznych? - pytał rajca.

- Jeśli chodzi o pytanie, to zostało w podobnej treści złożone w formie pisemnej. Odpowiedź została przygotowana, ale ja jej jeszcze nie mam. Z pewnością je pan otrzyma, bo już jest podpisana. W każdym razie montaż ozdób kosztował w tym roku 100 tys. złotych – odparł Piotr Glapa, naczelnik Wydziału Komunalnego. Uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny głosował za, pięciu było przeciw, a pięciu nieobecnych.

Szanse na podwyżki raczej niewielkie

Radni pochylili się także nad uchwałą budżetową na rok 2023. - Projekt ten w formie zarządzenia zawiera sporo tabel w których wyszczególnione są wydatki i wpływy. Jest także opis. Przewidywane dochody to 245 mln, z kolei wydatki 265 mln. Jest to budżet deficytowy. Różnica zostanie pokryta z wolnych środków i pożyczek. Dochody w porównaniu z rokiem bieżącym zostały zwiększone o około 25 mln złotych. Cały projekt został zaopiniowany pozytywnie przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Nie zgłoszono uwag, poproszono jedynie o uściślenie pewnych informacji, które zostały przesłane do RIO – referował Oswald Schuderla w wydziału finansowego.

Do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. - Jak dobrze rozumiem, to wydatki bieżące będziemy mogli zwiększyć dopiero wtedy, gdy wzrosną wpływy bieżące? - dociekał radny z Ocic. - Tak – odparł O. Schuderla.

- Chciałbym wiedzieć, jakie jest wykonanie w tym roku przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności? To samo dotyczy wykonania dochodów od osób prawnych i fizycznych. Dodatkowo chciałbym wiedzieć, jak zamkniemy rok w gestii podatków od środków transportowych, podatków od osób fizycznych i prawnych oraz wykonanie funduszu remontowego wspólnot mieszkaniowych, utrzymania czystości, oświetlenia dróg i placów – mówił były prezydent, dodając, że nie oczekuje odpowiedzi natychmiast. - Przekażę zapytania do stosownego wydziału i udzielę odpowiedzi mailowo – odparł O. Schuderla.

- Muszę to zauważyć, ale nie widzę, by kwota na wypłaty pracowników szła w parze z ich sytuacją budżetową. W związku z regułą, o której mówił pan Oswald, to szanse na podwyżki i wyrównanie są raczej niewielkie – stwierdził Mirosław Lenk. Były włodarz zauważył także, że projekt budżetu nie zakłada także zbyt wieli inwestycji w oświacie. - Prócz przedszkola w Markowicach nie widzę nic poważnego. Mam jednak nadzieję, że inwestycja się uda – powiedział.

Radny M. Lenk zwrócił także uwagę na naprawy na prawobrzeżnych bulwarach. - Dziękuję za poprawienie schodów, ale mym zdaniem nie zostały one należycie zakonserwowane przed zimą, a jakby nie patrzeć, jest to drewno. Wydaje mi się także, że zapisana w budżecie kwota na naprawy tej części bulwarów jest zaskakująco niska – kontynuował omawianie projektu budżetu na rok 2023 były prezydent.

- Nigdy nie byłem hojny, jeśli chodzi o ochronę zabytków, ale to, co jest zapisane na przyszły rok, to już w ogóle stawia pod znakiem zapytania to zadanie. 45,5 tys. złotych, to rozumiem, że po prostu jest już jakiś wniosek podmiotu w tej sprawie? - dociekał M. Lenk.

Były włodarz odniósł się także do Festiwalu Wiatraki i Memoriału. - Skoro stał się on częścią działalności RCK, to dlaczego jest on wpisany jako osobne zadanie? Wiemy, że strażacy mają kontynuować Memoriał, a dotacji dla nich nie ma w projekcie budżetu – kontynuował radny.

Co z dachem przedszkola w Studziennej

Do dyskusji włączył się również radny Eugeniusz Wyglenda. - Chciałem zapytać o remont w Przedszkolu numer 5. Narodził się pomysł utworzenia sali na strychu. Wykonano projekt i na tym się skończyło. Jest to takie trochę niezrozumiałe, że nie idziemy dalej do przodu, tylko stajemy i stoimy. Tak samo daliśmy zgodę na wykup gruntu. Jak daleko jesteśmy w tej sprawie? Został on już wykupiony, czy dopiero się do tego przymierzamy? Jeśli się już za coś zabieramy, należałoby to zrobić, a takich zapisów w budżecie nie widzę. Jest także prośba od mieszkańców o uporządkowanie rowów. Mieszkańcy, którzy są właścicielami niektórych, oddadzą je, ale żeby to należało do jednej instytucji, w tym przypadku urzędu, by umożliwić lepsze czyszczenie. Mam też prośbę o zwiększenie budżetu z inicjatywy lokalnej. Wnioski się składa, zdobywa punkty, a potem się okazuje, że nie ma funduszy. Jeślibyśmy to zwiększyli to i zaangażowanie mieszkańców byłoby większe, a tak się zniechęcają składaniem wiecznie tego samego wniosku – mówił radny ze Studziennej.

Marcin Fica zwrócił uwagę na brak zadań dotyczących remontów budynków należących do miasta. - Przy omawianiu poprzedniego budżetu pan prezydent obiecał, że będzie więcej budynków remontowanych. Mówię tutaj o tym na Głubczyckiej, przy skrzyżowaniu z Cegielnianą. Zwykle robiliśmy trzy, cztery budynki, a teraz nie będziemy robili nic? Nie ma także zapisanych funduszy na remonty pustostanów – stwierdził rajca.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Jeden radny głosował za, czterech przeciw. Dodatkowo dwóch radnych wstrzymało się od głosu, a kolejnych czterech było nieobecnych.

Puste ławy na komisjach

W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał Mirosław Lenk. - Nie mamy autobusu do Rafako, nie mamy do ZUS. Ja nie mówię, że co godzinę ma tam jeździć autobus, ale komunikacja by się przydała. W godzinach porannych na 6 lub 7 i po pracy po 14 lub 15. Zgłaszam to w imieniu pani pracującej w tamtym rejonie, która nie ma jak się dostać jak tylko autobusem. Proszę więc o zapisanie sprawy i przekazanie stosownemu wydziałowi – powiedział były prezydent, kierując swe zgłoszenie do naczelnika Wydziału Komunalnego, Piotra Glapy.

- Smuci mnie sposób, w jaki zmieniło się podejście do komisji branżowych. Po raz kolejny nie ma na nich prezydenta. Jego prawo, a my nie możemy mu nic zrobić. Zresztą, pan prezydent uprawa politykę informacyjną w inny sposób, na billboardach albo konferencjach – mówił były włodarz Mirosław Lenk.

Do dyskusji włączył się także Henryk Mainusz. - Panie przewodniczący, nie jest pan nowicjuszem, jak też nie. Ale przez ostatnie dwadzieścia lat nie pamiętam tak pustych ław w tej sali na komisjach. Zwykle ktoś bywał, czy to prezydenci, czy naczelnicy, a teraz jak do czegoś dochodzi, to jedynie do scysji – mówił rajca z Ocic.

- Może warto byłoby wprowadzić taką zasadę, by poprzez kierownika biura rady przekazywać informacje, w formie zaproszenia prezydentów na posiedzenia komisji. Zawsze możemy spróbować, nigdy nie jest za późno. Proponuję więc jeszcze raz wyciągnąć rękę – dodał M. Lenk.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
72
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.