Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 202215:36

Drengowie założyli fundację, a gród będzie rósł w siłę

Drengowie założyli fundację, a gród będzie rósł w siłę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Było ognisko, średniowieczny poczęstunek i trunek dla przodków, by chronili przed wszelkim złem, a prezydent i przewodniczący Rady Miasta strzelali z łuku – Drengowie znad Górnej Odry oficjalnie zainaugurowali dziś działalność swojej fundacji, która wesprzeć rozwój repliki grodu pod Oborą i inicjatyw z tym związanych.

Do grodu zaproszono dziś m.in. posłankę Gabrielę Lenartowicz, prezydenta Dariusza Polowego, przewodniczącego Rady Miasta Mariana Czernera czy – reprezentującego starostę Grzegorza Swobodę – radnego powiatowego Piotra Olendra.

Gospodarz spotkania Marek Mansz (towarzyszyli mu Elżbieta Noga i Piotr Wideryński) wspominał początki. Projekt repliki średniowiecznego grodu przygotował powiat. Konstrukcja miała stanąć na terenie OSiR-u, za lodowiskiem. Na lokalizację nie zgodziła się jednak straż pożarna, więc starosta Adam Hajduk porozumiał się z ówczesnym prezydentem Mirosławem Lenkiem. Tak to ustalono, że gród powstanie przy lesie Obora. Powiat dał pieniądze na konstrukcję bramy. – Wtedy byłem sceptyczny, ale dziś podpisuję się pod tą lokalizacją – mówił P. Olender. Byli też przedstawiciele Zamku Piastowskiego. Podległa Starostwu średniowieczna siedziba Piastów czeka duża inwestycja – adaptacja słodowni na muzeum multimedialne oraz nowa aranżacja wnętrz domu książęcego.

Przez ostatnią dekadę, ze wsparciem poprzednich i obecnych władz miasta, sporo tu zainwestowano. Powstała chata przysłupowa i palisada. W planach chaty dla wojów, garncarza, snycerza, zielarki, ponadto mini gród dla dzieci, krąg legend i piec chlebowy.

Przyszłoroczny kalendarz wypełniają wycieczki i czerwcowy festiwal średniowieczny. Gród będzie w weekendy otwarty dla mieszkańców. – Chcemy, aby to była maszyna czasu – mówił Mansz, dodając, że Drengowie będą mieli filialną grupę w Opolu i nadal chcą rozwijać współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport18 grudnia 202520:53

Pierwsza gala sportowa Unii Racibórz w RCK. Nagrody, podziękowania i wzruszające pożegnania [FOTO i WIDEO]

Pierwsza gala sportowa Unii Racibórz w RCK. Nagrody, podziękowania i wzruszające pożegnania [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 grudnia, scena Raciborskiego Centrum Kultury wypełniła się emocjami. Tym razem nie za sprawą spektaklu teatralnego czy występu kabaretowego, lecz pierwszej w historii gali sportowej MKS Unii Racibórz. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania mijającego roku, uhonorowania zawodników oraz wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy na co dzień wspierają funkcjonowanie i rozwój klubu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.