Rudy. Wniebowzięta - taka Maryja jest nam bliska

Dziś w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach przeżywaliśmy wspólnie z wieloma wiernymi z całej Archidiecezji Katowickiej Metropolitalny Obchód Odpustu Wniebowzięcia NMP na szczeblu archidiecezji katowickiej. Jednocześnie uroczystość ta była obchodem odpustu parafialnego w Rudach w kościele WNMP.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół. Stąd też i o tym święcie liturgicznym popularnie mówi się, że jest to dzień „Matki Boskiej Zielnej”. W trakcie odprawionej Eucharystii zgromadzeni uczcili 60. święceń kapłańskich ks. Biskupa Seniora Jana Wieczorka z diecezji gliwickiej. W uroczystościach udział wzięli biskupi całej Archidiecezji Katowickiej – Diecezji Katowickiej, Gliwickiej i Opolskiej. Odpust metropolitarny w Rudach jak co roku zgromadził w Rudach wielu kapłanów i wielką rzeszę wiernych z terenu 3 diecezji. Uroczystości odbyły się tradycyjnie na dziedzińcu rudzkiego Opactwa. Uświetniły ją śpiew połączonych chórów, oraz muzyka orkiestry.
Eucharystię koncelebrowali biskupi Metropolii Katowickiej a przewodniczył jej ks. Biskup Andrzej Iwanicki, biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej. Homilię wygłosił ks. Biskup Jan Kopiec, biskup diecezjalny Diecezji Gliwickiej. To właśnie gliwicki metropolita wypowiedział w trakcie homilii słowa - Wniebowzięta. Taka Maryja jest nam bliska. To Maryja wytyczyła nam drogę do Nieba i pokazała, że można i warto przejść z życia ziemskiego do życia wiecznego.
Do Rud przybył również biskup nominat Grzegorz Olszowski. Bezpośrednio przed nominacją na biskupa archidiecezji był proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku. W końcowej części Eucharystii do uczestników zwrócił się Arcybiskup Wiktor Skworc metropolita Archidiecezji Katowickiej. To on w imieniu wszystkich zgromadzonych złożył gratulacje i życzenia na ręce ks. Biskupa Jana Wieczorka.
Na zakończenie Eucharystii nastąpiło poświecenie przyniesionych przez wiernych bukietów zawierających zioła, kwiaty i zboża.
Redakcja




























![Orszak Trzech Króli przeszedł nową trasą ulicami Raciborza [FOTO i WIDEO] Orszak Trzech Króli przeszedł nową trasą ulicami Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767712139dsc-9973-.jpg)




![Krzanowice dołączyły do Orszaków Trzech Króli w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Krzanowice dołączyły do Orszaków Trzech Króli w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767711794dsc-9876-.jpg)
![Groźne zdarzenie drogowe w Krowiarkach [FOTO] Groźne zdarzenie drogowe w Krowiarkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767773094photo-2026-01-07-08-53-21-2-.jpg)

![Koncert kolęd i pieśni Elżbiety i Andrzeja Biskupów powrócił do Raciborza [FOTO i WIDEO] Koncert kolęd i pieśni Elżbiety i Andrzeja Biskupów powrócił do Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767728208dsc-7526-.jpg)
![Zderzenie Forda i Toyoty w Kuźni Raciborskiej [FOTO] Zderzenie Forda i Toyoty w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767782548612947534-122116934109079676-8390672481762165846-n-2-.jpg)

![Rekordowa edycja Kolędników Misyjnych w Raciborzu-Brzeziu kończy Rok Jubileuszowy 2025 [FOTO i WIDEO] Rekordowa edycja Kolędników Misyjnych w Raciborzu-Brzeziu kończy Rok Jubileuszowy 2025 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767698208img-3180-.jpg)






















![Vulcan ostrzegał, urząd przespał - raciborską oświatę czeka bolesny zabieg [OPINIA] Vulcan ostrzegał, urząd przespał - raciborską oświatę czeka bolesny zabieg [OPINIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767824370img-2545-.jpg)




Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.