Racibórz szedł na rekord!

„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób, także uczniowie raciborskich szkół we współpracy z filiami raciborskiej biblioteki. A jak było w tym roku?
Od 2016 roku uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. „Jak nie czytam, jak czytam” ma na celu promocję czytania dla przyjemności - w miłej atmosferze, bez przymusu. W akcję jak co roku włączyły się filie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Na Ostrogu, w Ocicach, na Żorskiej i w Markowicach książki czytało prawie 1000 osób!
Spotkania odbywały się w pomieszczeniach szkoły albo na podwórkach. Uczestnicy czytali przyniesione ze sobą ulubione książki, albo wypożyczali je z biblioteki. W Markowicach dzieci z kl. I-IV wykazały się kreatywnością i z własnych ciał utworzyły napis „Czytam”, w bibliotece przy Żorskiej po skończonym czytaniu, przy przygotowanych wcześniej stoiskach, bibliotekarze i uczniowie polecali ciekawe książki dostępne w placówce, Ocice zrobiły ciekawą sesję zdjęciową a biblioteka na Ostrogu, która zorganizowała spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, ogłosiła się wynalazcami nowej dyscypliny – czytania podczas chodzenia, czyli „nordic reading”.
Oprócz akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w bibliotece odbyły się ostatnie spotkania w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom. Na Płoni wiersze „Abecadło w rymy wpadło”, „W Ślimakowie” czy „Mysia Mowa” przeczytała emerytowana bibliotekarka Małgorzata Drobnicka. Z kolei gościem biblioteki na Ostrogu był radny Michał Kuliga, który przeczytał uczniom z klas II i III SP nr 8 wiersze „Dziury w serze”, „Dlaczego ciele ogonem miele” i jak sam przyznał wiersz o nim samym „Pan Bałagan”. Oprócz utworów Chotomskiej dzieci wysłuchały także „Legendy o pięknej pasterce i księciu z Raciborza”.
biblrac



























![Rusza rewitalizacja centralnej części Rynku w Raciborzu. Ratusz ogłosił przetarg [FOTO] Rusza rewitalizacja centralnej części Rynku w Raciborzu. Ratusz ogłosił przetarg [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773827025zrzut-ekranu-2026-03-18-o-10-39-08-.png)


![Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO] Program SAFE: Weto prezydenta a miliardy dla regionu. Co straci Racibórz? [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773918942img-20260319-111956-.jpg)



![Smutne obrazki z rezerwatu Łężczok [FOTO] Smutne obrazki z rezerwatu Łężczok [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773823750zrzut-ekranu-2026-03-18-o-09-48-45-.png)


































![Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774008354img-20260320-111454-.jpg)
![Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774016568dsc-1415-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany