Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202120:48

1001 drobiazgów odc. 562 i unikalne pamiątki z dawnego Ratibor

1001 drobiazgów odc. 562 i unikalne pamiątki z dawnego Ratibor - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Janusz Skrzypczak z popularnego kanału 1001 drobiazgów, ekspert od historii reklamy i kupiectwa, tym razem, w ramach swoich opowieści o antykach i starociach, pokazuje bogatą kolekcję pamiątek po firmie Sobtzick z Raciborza (Ratibor O.S.). Mogłoby jej pozazdrościć raciborskie Muzeum.

Niewielu raciborzan wie, że przy ulicy Nowej pod numerem 15 powstała pierwsza w raciborska cukiernia. W 1828 roku założył ją Feliks Sobtzick. Rychło przeszła do historii, kiedy 2 października 1846 roku zatrzymał się w Raciborzu król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Podane do stołu pieczywo Sobtzicka tak smakowało władcy, że kazał sobie przedstawić piekarza, któremu po kilku dniach przesłał w nagrodę srebrne puzderko.

Lepszego początku nie można było sobie wymarzyć. W 1852 roku syn naszego bohatera rozbudował warsztat, dając początek firmie Franz Sobtzick. Technologie produkcji podejrzał podczas swych młodzieńczych podróży po całej Europie. Jako jeden z pierwszych na Śląsku produkował „fabryczne” pierniki miodowe i słodycze.

W 1868 roku kupił półtora hektara terenu między Podwalem a obecnymi ulicami: Batorego, Środkową i Nowomiejską. Wybudował tu pierwszą na Górnym Śląsku fabrykę czekolady, w której do napędzania maszyn wykorzystano kotły parowe. Zastosowanie tego osiągnięcia techniki świadczyło o wysokim poziomie technologicznym. Chełpiły się tym tylko nowy browar książęcy na Ostrogu oraz browary w Tychach czy Żywcu. Po Sobtziku na maszyny stawiali i mniejsi raciborscy cukiernicy.

Firma miała w Raciborzu własną fabrykę opakowań z kartonu o rocznej mocy produkcyjnej około dwustu pięćdziesięciu ton. Przy ulicy Nowej, gdzie zrodziła się fortuna rodziny, znajdował się sklep firmowy nazwany „Café Wien”, czyli kawiarnia „Wiedeń”. Sam właściciel zyskał tytuł dostawcy nadwornego, który był osiągalny jedynie dla producentów najwyższej jakości słodyczy. Sobtzik nie poprzestał na raciborskiej fabryce. Od 1881 roku produkował również we Wrocławiu, a od 1904 roku w Monachium.

W 1910 roku raciborska fabryka zatrudniała 1250 pracowników. Pod koniec lat 20. XX wieku zakłady Sobtzicka, które nosiły już wówczas nazwę Roka-Werke, w wyniku kryzysu gospodarczego, rozrzutności potomków i błędów w zarządzaniu, ogłosiły upadłość. Główny budynek fabryki czekolady w Raciborzu istnieje do dziś. Mieści się tu teraz Urząd Miasta. Zachowało się również osiedle domów pracowniczych przy ulicy Czekoladowej.

ydarzenia związane z Sobtzikami nader często gościły w raciborskiej prasie przełomu XIX i XX wieku. Przykładowo 29 września 1891 roku Nowiny Raciborskie podały informację o wielkim pożarze w fabryce przy obecnej ulicy Batorego. Zapalił się w niej kocioł, w którym topiono cukier. 7 lutego 1905 roku gazeta odnotowała: „Racibórz. W czwartek w nocy zmarł tu znany powszechnie właściciel fabryki czokolady Sobtzik. W sobotę odbył się pogrzeb”.

Autor: tekst waw, zdjęcia zbiory wyd. WAW, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202412:25

Targ staroci i bazarek rzeczy używanych, który ma być teraz co miesiąc [FOTO i WIDEO]

Targ staroci i bazarek rzeczy używanych, który ma być teraz co miesiąc [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Organizatorka bazarku, Joanna Turkiewicz, zapowiada, że przy sprzyjającej pogodzie będzie stale towarzyszył comiesięcznemu targowi staroci.

red.
Aktualności17 maja 202413:21

Strażacka akcja na raciborskim zamku

Strażacka akcja na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202409:00

PTTK zaprasza na wyprawę. Cel to Orlica i Jagodna

PTTK zaprasza na wyprawę. Cel to Orlica i Jagodna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe arch. PTTK
Reklama
Aktualności18 maja 202412:16

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie rozpisano na trzy dni, 17-19 maja. Przygotowano wykłady, panel dyskusyjny, wspólne Eucharystie i uwielbienie, ale nie zabraknie też poczęstunków i pikniku rodzinnego. – Serdecznie zapraszam do wspólnego poznawania tej niezwykłej postaci – mówi s. Małgorzata Cur ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Dni na żywo relacjonuje EWTN.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202410:02

Trwają działania PRĘDKOŚĆ

Trwają działania PRĘDKOŚĆ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
KPP Racibórz
Aktualności18 maja 202421:18

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Placówka z ul. Chopina i Gimnazjalnej przygotowała dziś, 18.05., sporo atrakcju, a jej progi przekroczył tłum zwiedzających. Bracia kurkowi tradycyjnie zaczęli od trzech armatnich wystrzałów.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.