Trzy dekady współpracy Raciborza i Opavy. Piękny jubileusz płytkiego ostatnio partnerstwa
Dziś (7.11) w Raciborskim Centrum Kultury uroczyście świętowano 30 lat partnerstwa Raciborza i Opavy. Podczas obchodów jubileuszu Racibórz gościł delegację miasta partnerskiego, w tym zastępcę primatora Opavy Michala Jedličkę.
- W wydarzeniu uczestniczyli także byli prezydenci Raciborza (za wyjątkiem Andrzeja Markowiaka, któremu sprawy prywatne uniemożliwiły udział), którzy przyczynili się do rozpoczęcia i konsekwentnego kontynuowania współpracy z czeskim partnerem. Prezydent Dariusz Polowy poprosił o kilka słów każdego z nich. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że podjęta 30 lat temu decyzja o współpracy przyniosła wiele korzyści obu miastom, a dzięki partnerstwu możemy dziś wzajemnie inspirować się i wiele się od siebie nauczyć. Oficjalne świętowanie rozpoczęło się od wspólnego podpisania oświadczenia o chęci kontynuowania partnerstwa między miastami. Pod dokumentem podpisy złożyli Dariusz Polowy oraz zastępca primatora Opavy, Michal Jedlička - podał w komunikacie Urząd Miasta.
W I połowie XIV w., po wymarciu raciborskich Piastów, księstwa Raciborza i Opawy znalazły się po jednym berłem, dzierżonym przez Przemyślidów. Do 1742 r. znajdowały się w monarchii Habsburgów, formalnie jako część Korony Czech. Potem podzieliła je granica - Opava pozostała przy Habsburgach, Racibórz wszedł do Królestwa Prus. Obydwa miasta uznawane są za bliźniacze, w czasie rewolucji przemysłowej XIX w. mocno powiązane gospodarczo, kulturalnie i społecznie. Z końcem tegoż stulecia połączyła je linia kolejowa, istniejąca do dziś, choć czynna jedynie po stronie czeskiej.
Podpisanie w latach 90. XX w. partnerstwa stworzyło podwaliny pod współpracę szkół i placówek kulturalnych, a także samorządów gospodarczych i uczelni. Racibórz i Opava to stolice Euroregionu Silesia, dzięki któremu pozyskano miliony euro na współpracę transgraniczną.
Najlepsze lata współpracy to czasy Andrzeja Markowiaka i Adama Hajduka oraz primatora Jan Mrázka. Organizowano Dni Raciborza w Opavie i Dni Opavy w Raciborzu. Wychodziło szereg publikacji, a wśród ikon polsko-czeskiej integracji byli zmarli już historycy, dr Ryszard Kincel i dr Norbert Mika. Realizowano szereg miękkich projektów ze wsparciem unijnym. Planowano szybkie połączenie drogowe Racibórz-Opava.
Za czasów śp. Jana Osuchowskiego współpraca zamarła. Ożywienie, ale już nie takie jak w latach 90. przyszło w czasie rządów Mirosława Lenka. Obecnie współpraca pomiędzy władzami miast ma charakter incydentalny, na razie bez perspektyw na pogłębienie i poszerzenie o istotne, wspólne projekty.
Zawiązane w latach 90. partnerstwo kontynuują placówki oświatowe. Na przeszkodzie w realizacji projektów stanęła jednak w latach 90. epidemia koronawirusa.
Na październikowej sesji radni zdecydowali o poszerzeniu katalogu ośrodków partnerskich Raciborza o Porubę, dzielnicę morawskiej Ostravy.
Dodajmy jako ciekawostkę, że były primator Opavy, Zbyněk Stanjura wymieniany jest wśród kandydatów na nowego ministra finansów Republiki Czeskiej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz