Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 października 202123:03

Folkowe rytmy na sobotni finał Wiatraków. Co w niedzielę?

Folkowe rytmy na sobotni finał Wiatraków. Co w niedzielę? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwa dni turystycznych opowieści za nami. Na deser organizatorzy zapewnili dużą porcję folkowych rytmów. Przed nami niedzielne spotkania z podróżami.

Diri Levsky - polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i Etno, założona w 2017 roku w Krakowie wystąpiła dziś na finał sobotnich Wiatraków. Muzycy tworzący zespół koncertowali ze sobą na wielu koncertach i festiwalach na terenie kraju oraz za granicą. Postanowili, że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z folku bałkańskiego i muzyki klezmerskiej oraz własne kompozycje. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne łamańce i niebanalne rytmy. Ditri Levsky wykonuje autorskie utwory i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach. W swoim dorobku posiadają singiel „Bałkański Pociąg”. Zespół obecnie pracuje nad swoim pierwszym – debiutanckim albumem. ditri Levsky to siedmiu muzyków ubranych w folkowe instrumentarium takie jak klarnet, saksofony, flet, trąbka, gitara, akordeon, kontrabas oraz sekcja rytmiczna: baraban, cajon i doumbek.

24 Październik 2021 | godz. 12:00 | Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)

12:00 - Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”
13:30 - Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”
15:00 - Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”
16:30 - Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi - duchów”
18:00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim: „Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

12:00 Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”

Podczas pokazu wyruszymy w podróż od Zagorja do Dalmacji. Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), w Korczuli zobaczymy słynny taniec z szablami, zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów i szpital dla ptaków oraz odkryjemy atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów. Krzysztof Kobus: pisze, fotografuje, prowadzi warsztaty i bywa zalatany dronem. Autor zdjęć do albumów oraz wielu książek podróżniczych m. in. cyklu kreatywnych przewodników i pamiętników dla dzieci „Podróżownik”, "Poradnik młodego podróżnika" oraz książek „Namibia. Przez pustynię i busz” i "USA. Droga 66 i Dziki Zachód:. Zdjęcia i relacje z wypraw zamieszcza na portalu MałyPodróżnik.pl oraz TravelNamibia.pl

13:30 Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać na Islandię? Fotograficzno – filmowa opowieść o Islandii, w której autor spędził i zimę i lato. Islandia to osobliwe miejsce, słynące z oszałamiającej przyrody. Największą mniejszością w kraju są Polacy, ale i tak najwięcej jest tam owiec – kilka razy więcej niż ludzi. Osobliwym przysmakiem jest hekarl, czyli popsute mięso rekina. Do 1989 roku nie można było kupić tu piwa, a do 2014 uprawiać… boksu! I chociaż przez większość roku ciemno tu i chmurno, Islandczycy to urodzeni optymiści, a emigranci wpadają tu w depresję. Kapitan tutejszej reprezentacji w piłce nożnej prowadzi przetwórnię ryb, dziewczyny chodzą wędkować, zaś jeden z islandzkich siłaczy robi karierę w Grze o Tron. Gdy w IX w. dotarli tu pierwsi osadnicy – Wikingowie – zastali ciężkie warunki: chłód, wulkaniczną skałę, wiatr, deszcz i śnieg. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Islandia wciąż słynie z nieprzewidywalnej, srogiej aury. I mocno zakrapianych weekendów. Piotr Trybalski: dziennikarz, fotograf, podróżnik, pisarz. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, "Gdyby to nie był Everest", "Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje". Prowadzi warsztaty fotograficzne i fotowyprawy, Pisał i fotografował m.in dla: “Outside”, „Polityka”, “Przekrój” „National Geographic”, National Geographic Traveler, „Podróże”, „Focus Historia”, „Magazynu Górskiego”, „Ski”, “Witaj w podróży”. Finalista i laureat konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, URBAN Street Photo), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year.

15:00 Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”

Czy możliwe jest wejście „solo” w gąszczu agencji? Skąd bierze się magnetyzm ośmiu tysięcy? Gdzie leży granica między pasją do gór, a obsesją zaliczania coraz to nowych szczytów? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć podczas spotkania z Łukaszem Kocewiakiem, który wszedł solo na Manaslu. Łukasz opowie także o przedsięwzięciu „8 solo” jako alternatywie do Korony Ziemi, czyli o ciekawej ścieżce rozwoju zamiłowania do gór. Łukasz Kocewiak: podróżnik i himalaista. Autor książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasją popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Od wielu lat wspina się w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pociągiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

16:30 Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów”

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata. Samotna ponad 500-kilometrowa podróż kajakiem po wodach Pacyfiku to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Esencja wyprawy to bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.Wyprawa została nagrodzona przez National Geographic Traveler oraz Kolosem w kategorii „Podróż Roku” i uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów. Kamila Kielar: samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkała i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami. Za podróże została nagrodzona Kolosem (najbardziej prestiżowa nagroda i największy festiwal w Polsce) oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jest też członkiem Rady Kolosów. Występuje na największych festiwalach i konferencjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywała nagrody za najlepsze wystąpienie. Jej artykuły znajdziecie w magazynach podróżniczych i reporterskich, wydała dwa albumy fotograficzne i zorganizowała kilka wystaw. Obecnie pracuje nad książką. Specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.

18.00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim:„Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

Spotkanie z legendarnym polskim himalaistą, które nie może nie zacząć się od Everestu. W trakcie opowieści o pierwszym zimowym zdobyciu najwyższego szczytu świata Leszek Cichy przedstawi fragment książki „Gdyby to nie był Everest…”. Jednak pamiętając, że góry w życiu Leszka Cichego to nie tylko Himalaje rozmowa przeniesie nas zarówno w Karakorum (elementy z Korony Ziemi), jak i na…. Antarktydę! Zobaczymy fragmenty filmu z Mount Vilsona (Antarktyda), film z wyprawy na najwyższą górę Grenlandii oraz film z wyprawy w Góry Ruwenzori (Afryka). Nie zabraknie ró(a)wnież czasu na pytania od publiczności! Leszek Cichy: taternik, alpinista, himalaista, w latach 1995-1999 prezes Polskiego Związku Alpinizmu. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim, w czasie wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, jako pierwsi na świecie stanęli zimą na najwyższym szczycie ziemi – Mount Evereście (8848 m). W 1974 roku dokonał pierwszego wejścia na Shispare Sar (7611 m), rok później wszedł nową drogą (północno-zachodnią ścianą) na Gasherbrum II (8035 m). Także nową drogą wspiął się w 1984 r. na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m). Uczestniczył w wielu ekspedycjach w Karakorum i Himalajach, których celem były między innymi ośmiotysięczniki Makalu (8481 m) i K2 (8611 m). Na ten ostatni wspinał się pięciokrotnie, w 1982 roku doszedł do wysokości 8250 m. Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Karierę w górach najwyższych zawiesił, by oddać się pracy w branży finansowej. Dziś wciąż dużo podróżuje - szczególnie na Islandię, którą szczególnie sobie ukochał.

Bilety w cenie 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/ uczniowie, studenci) do nabycia w kasie RCK, ul. Chopina 21 lub na https://biletyna.pl/inne/XVII-RACIBORSKI-FESTIWAL-PODROZNICZY-WIATRAKI-2021-24-pazdziernikaniedziela/Raciborz Honorowane raciborskie karty:,,Senior 60+'', ,,Rodzina+''

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.