Podpisano porozumienie w sprawie majątku Rafako. Premier o produkcji zbrojeniowej w Raciborzu

- ARP S.A., Polimex Mostostal S.A. i TF Silesia Sp. z o.o. wspólnie wzmacniają raciborski przemysł – podpisano porozumienie w sprawie majątku Rafako S.A. - podano w komunikacie. Następca Rafako to RFK sp. z o.o. Premier w Hucie Częstochowa mówił o produkcji zbrojeniowej w Raciborzu.
29 kwietnia 2025 r. spółka, w której udziały posiadają: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.), Polimex Mostostal S.A. oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia Sp. z o.o.” – podjęła decyzję o zawarciu wiążącego porozumienia w sprawie dzierżawy majątku Rafako S.A. To strategiczne porozumienie stanowi impuls rozwojowy dla całego regionu raciborskiego, wzmacniając lokalny łańcuch dostaw, kooperantów i przedsiębiorców związanych z działalnością Rafako S.A.
Inwestorzy wcześniej uzyskali zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na koncentrację, polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy. ARP S.A. sprzedała 2/3 udziałów swojej spółki ARP Doradztwo Sp. z o.o. partnerom – Polimex Mostostal S.A. oraz Towarzystwu Finansowemu Silesia Sp. z o.o. (po 1/3 udziałów). Następnie spółka, po podwyższeniu kapitału o 27 mln zł i zmianie nazwy na RFK Sp. z o.o., po uzyskaniu zgody na koncentrację przejmie kluczowe aktywa Rafako S.A., tworząc nowe możliwości dla lokalnego biznesu. Działalność RFK w sektorach kolejowym i zbrojeniowym nie tylko zabezpieczy miejsca pracy, ale także zaktywizuje regionalnych dostawców i usługodawców, przyczyniając się do wzmocnienia konkurencyjności całego śląskiego przemysłu.
- Porozumienie to przede wszystkim szansa na rozwój raciborskiego przemysłu i lokalnej przedsiębiorczości. Poprzez nowy podmiot RFK Sp. z o.o., wspólnie z naszymi partnerami – Polimex Mostostal S.A. i Towarzystwem Finansowym Silesia Sp. z o.o. – tworzymy warunki do odbudowy i modernizacji lokalnego ekosystemu gospodarczego. Jako lider partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, ARP S.A. szczególnie docenia zaangażowanie obu spółek w tworzenie rozwiązań, które przekładają się nie tylko na wsparcie Rafako S.A., ale przede wszystkim na wzmocnienie pozycji regionu jako centrum kompetencji przemysłowych. Dziękuję Zarządom obu firm za efektywną współpracę, która pozwoliła wypracować model biznesowy, gwarantujący długofalowe korzyści dla raciborskich firm i pracowników. Wierzę, że RFK stanie się katalizatorem rozwoju, otwierając nowe możliwości przed miejscowymi przedsiębiorcami i potwierdzając znaczenie Śląska dla polskiego przemysłu – powiedział Prezes Zarządu ARP S.A., Wojciech Balczun.
- Przyjmujemy z zainteresowaniem możliwość uczestnictwa w tym strategicznym projekcie, który otwiera perspektywy rozwoju w sektorach kolejowym oraz obronnym. Wierzymy, że nasze doświadczenie oraz zaangażowanie dadzą istotny wkład w efektywne wykorzystanie potencjału nowej Spółki. – skomentował Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A., Jakub Stypuła.
Dalsze działania będą realizowane w ścisłej współpracy z organami nadzoru, z zachowaniem pełnej transparentności i zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odgrywa kluczową rolę w procesach restrukturyzacyjnych i inwestycyjnych, łącząc narzędzia publiczne i prywatne na rzecz rozwoju strategicznych sektorów gospodarki. Działania ARP S.A. koncentrują się na zapewnieniu długoterminowej stabilności przedsiębiorstw, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesu społecznego i publicznego.
W Hucie Częstochowa premier zapewnił, że Rafako „będzie zakładem produkującym rzeczy opłacalne”. Rząd podjął we wtorek decyzję o przekazaniu ponad 700 mln zł do Agencji Rozwoju Przemysłu na pomoc m.in. dla Rafako i firmy Rafamet. - Te pieniądze posłużą pomocy (...), między innymi dwóm firmom raciborskim. Oczywiście Rafako i chodzi tam o nowe uruchomienie produkcji. Będziemy definiować, co jest możliwe. (...) Natomiast środki, aby to stało się faktem, zapewnimy poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu - cytuje szefa rządu rp.pl. Dodał, że drugą firmą, która otrzyma wsparcie, jest Rafamet, a środki pomocowe powinny umożliwić nie tylko przetrwanie, ale i rozwój.
Podczas konferencji prasowej został zapytany o to, czy możliwa jest synergia produkcji Huty Częstochowa z produkcją Rafako. - Byłem w Rafako, już i trochę czasu minęło. (...) Wtedy liczyłem na dużo lepszą synergię i współpracę, szczególnie na poziomie właścicielskim. I nie ukrywam rozczarowania" - ocenił. Jego zdaniem musi to być „mapa synergii obejmująca cały kraj". „Jeśli my wiemy, że województwo śląskie to są dziesiątki, jeśli nie setki potencjalnych miejsc dobrze przygotowanych do produkcji, (...) to ta przestrzeń na zbudowanie tej synergii, być może także w niedalekiej przyszłości między Hutą Częstochowa a Rafako, (...) będzie gotowa" - podkreślił.
- Pracujemy - nie ukrywam - nad tym, aby umieścić w Raciborzu, być może właśnie tam, gdzie produkowano kotły, bardziej wyspecjalizowaną produkcję zbrojeniową. Pracujemy nad kilkoma wariantam - powiedział . - Jak będziemy gotowi z konkretnym projektem, to w Raciborzu przedstawimy szczegóły tego projektu - zadeklarował.
Komentarze (22)