Nasz Racibórz - Raciborski Portal Informacyjny i bezpłatny tygodnik drukowany. Wiadomości z Raciborza, aktualności, telewizja regionalna, ogłoszenia, baza firm, kultura, sport, biznes, zdrowie, noworodki i nieruchomości.
Zaloguj się | Zarejestruj się
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20 maja 2019 r.Imieniny: Bazylego, Bernardyna i Krystyny
Styl życia
Region:
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:38 » komentarzy: 0

Niezwykłe znalezisko archeologiczne z okolic Raciborza

Podczas zabawy w przygranicznej wiosce Owsiszcze (gmina Krzyżanowice), Dominik Drużbicki - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, znalazł w polu duży przedmiot wykonany z kamienia o bardzo charakterystycznym kształcie wielkiego migdała. Oboje z siostrą Olą ustalili, że jest to bardzo stare narzędzie z epoki kamienia, nazywane przez archeologów pięściakiem, gdyż przypomina zaciśniętą pięść. O pięściaku pisze dr Jan Michał Burdukiewicz z Wrocławia (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:34 » komentarzy: 0

Rudzki park krajobrazowy

Kiedy wojewoda katowicki Wojciech Czech wydał 23 listopada 1993 r. stosowne zarządzenie o powołaniu  Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, obszar ten stał się piątym co do wielkości tego typu obiektem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 505 km2 (= 50 500 ha), a  prawem chronione jego otuliny mają około 140 km2 (=14 000 ha). Aby nie nużyć czytelnika zrezygnowano ze szczegółowego podawania terenów włączonych w obszar tego parku i jego otuliny, ponieważ leżą one w granicach administracyjnych 19 gmin i miast z czterech powiatów! O walorach przyrodniczych tego obszaru pisze dr Jan Duda (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
O wielkopostnym kłapaniu w Borucinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:28 » komentarzy: 0

O wielkopostnym kłapaniu w Borucinie

Kłapanie należy zaliczyć do archaicznych zachowań zwyczajowych pielęgnowanych do dziś w niektórych miejscowościach powiatu raciborskiego w okresie Triduum Paschalnego. Pisze o tym dr Kornelia Lach (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:26 » komentarzy: 0

Stroje ludowe Raciborszczyzny

Dziwimy się czasem, gdy chodząc po ulicach Raciborza i okolicznych wiosek spotkamy jeszcze babcie ubrane całkiem inaczej niż większość sędziwych pań. Widok tych starszych kobiet, w długich do ziemi, suto marszczonych spódnicach i chustkach zarzuconych na ramiona, wywołuje u nas refleksję, a u osób bardziej wrażliwych pojawia się łezka w oku. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że widok strojów ludowych wraz z ich właścicielkami coraz szybciej znika z naszego krajobrazu kulturowego. O ginących strojach ludowych pisze Julita Ćwikła (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:24 » komentarzy: 0

Z dziejów powiatu raciborskiego

Zaczątkiem powiatu był istniejący w średniowieczu tzw. okręg miejski (Weichblid), w którym obowiązywało prawo mili zapowiedniej, gwarantujące miastu monopol na wszelką wytwórczość i handel mieszczan raciborskich w obrębie jednej mili (około 7.5 km) od murów obronnych. Relikty prawa mili przetrwały do początku XIX w. np. w zakresie zbyt piwa z browaru książęcego. O dziejach powiatu raciborskiego pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Frant czy bohater? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:18 » komentarzy: 0

Frant czy bohater?

Czyli barwne życie i okrutna śmierć Feliksa Lichnowskiego z rodziny właścicieli Hradca za Opawą oraz kluczy majątków Krzyżanowice i Kuchelna w Kraju Hulczyńskim. Był to osobliwy ród, bodaj żadna inna familia spośród śląskiej arystokracji nie miała takich ciągot artystycznych jak Lichnowscy: książę Karol (1756 - 1814) był uczniem Mozarta, mecenasem i przyjacielem Beethovena, którego na jego salony wprowadził Haydn; książęca małżonka była uczennicą Beethovena ; ich syn Edward był poetą i historykiem, nasz bohater był poetą, pisarzem i przyjacielem Liszta; sto lat później Mechtylda była poczytną powieściopisarką; inni Lichnowscy też opiekowali się artystami i zbierali dzieła artystyczne. O Lichnowskich pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:11 » komentarzy: 0

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl

Marszałek Polski Józef Piłsudski zmarł w maju 1935 roku. Jego zgon stał się okazją do manifestowania patriotyzmu Polaków zamieszkujących ziemię raciborską. Związek Polaków w Niemczech oraz organizacje z nim współpracujące urządzały uroczyste imprezy żałobne ku czci wybitnego polityka. Informowały o tym „Nowiny Codzienne” organ prasowy Dzielnicy Śląskiej ZPwN, które reagowały na każdy przejaw polskiej działalności. Gazetę tę potraktujmy jako główne i jedyne źródło w interesującej nas problematyce - pisze Benedykt Motyka (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:08 » komentarzy: 0

Żydzi raciborscy

Racibórz ma prawdopodobnie najstarsze na Górnym Śląsku tradycje żydowskie. Pierwsza wzmianka o wyznawcach religii mojżeszowej na ziemi raciborskiej dotyczy II połowy XI wieku. Według niej na Starej Wsi już wówczas znajdowała się synagoga. O Żydach z Raciborza piszą Kazimierz Świtliński i Grzegorz Wawoczny (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:04 » komentarzy: 0

Hazard w średniowiecznym Raciborzu

Gra w warcaby i w kości znana już była w starożytnym Egipcie. Tak o niej pisze w książce pt. „Życie codzienne w epoce Ramessydów XIII-XII w p.n.e.” Pierre Montet: Ulubioną rozrywką była dla małżonków gra w warcaby. Grywano na szachownicy prostokątnej, podzielonej na 30 lub 33 pola. Pionki czarne lub białe mają mniej więcej kształt taki, jak nasze pionki do szachów. Nie wiemy jaki był przebieg gry. Zdaje się, że decydowały o niej rzuty kośćmi, a nie dowolne pociągnięcia jak w naszej grze w warcaby”. O hazardzie w Raciborzu wieków średnich pisze archeolog Krystyna Kozłowska (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:16 » komentarzy: 0

Początki Raciborza, jego nazwa i położenie

Początki Raciborza giną w mrokach dziejów wczesnego średniowiecza. Gdy pojawia się po raz pierwszy na kartach kroniki tzw. Galla Anonima jest już grodem - castellum, czyli siedzibą kasztelana (1108 r.). Jak notuje źródło, mieszkańcy należącego wówczas do Moraw Raciborza, zostali zaskoczeni przez wojów księcia polskiego Bolesława Krzywoustego, którzy zajęli gród. Odtąd przez kilka wieków Racibórz pozostawał w granicach Polski piastowskiej. O początkach naszego miasta pisze dr Norbert Mika (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:13 » komentarzy: 0

Czy dawniej w Raciborzu chroniono przyrodę?

Rośliny i w naszych czasach stwarzają nie tylko potencjalne ale i realne niebezpieczeństwo dla nieostrożnych oraz  dla dzieci. Toksyczność szaleju jest tak wysoka, że  i w dobie współczesnej do 50% przypadkowych zatruć kończy się śmiercią. O pladze wilków, o dawnych i współczesnych roślinach trucicielkach Ślązaków, o inwazji stonki ziemniaczanej sprzed 131 lat oraz o tym, że moda na edukację ekologiczną w górnośląskich szkołach  trwa już prawie dwa wieki pisze dr Jan Duda (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:09 » komentarzy: 0

Zamek Ratibor w Roth

Od 1994 roku stoi znowu w Raciborzu przy ulicy Mickiewicza pomnik wybitnego poety romantycznego Józefa von Eichendorffa, urodzonego w podraciborskich Łubowicach syna naszej ziemi. Otoczenie dzisiejszego pomnika nosiło historyczną nazwę "plac Zborowy". A pochodzi ona od niewątpliwie słowiańskiego określenia ewangelickiego domu modlitwy. Władysław Dziewulski („Dzieje Raciborza od najdawniejszych czasów do zaboru Śląska przez Prusy” w „Szkice z dziejów Raciborza”, Katowice 1967) utrzymuje, że na późniejszym placu Zborowym od 1545 roku znajdował się drewniany zbór ewangelicki. W roku 1574 padł on ofiarą pożaru. Powstanie tego zboru historycy wiążą z osobą margrabiego Jerzego von Brandenburg-Ansbach z rodu Hohenzollernów. O zamku Ratibor w Roth niedaleko Norymbergii pisze Paweł Newerla (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:06 » komentarzy: 0

Hotelarstwo górnośląskie sprzed półtorej wieku

Dr Friedrich Weidemann był w swoim czasie znanym człowiekiem; w latach czterdziestych XIX stulecia zajmował stanowisko komisarza sądowego przy Królewskim Wyższym Sądzie Krajowym w Raciborzu, obsługującym od 1817 roku całą Rejencję Opolską, czyli Górny Śląsk. Przybyły do południowo-wschodniej prowincji Prus z głębi Niemiec należał do tych nieszczęśliwych urzędników i oficerów, którzy w listach do znajomych jakby mimochodem skarżyli się „obecnie rzucony na Górny Śląsk” (jetzt in Oberschlesien geworfen). O krytycznym obrazie hotelarstwa górnośląskiego sprzed półtora wieku w tekście nieżyjącego już raciborskiego historyka dr. Ryszarda Kincla (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 08 czerwca 2008, godz. 23:00 » komentarzy: 0

Wyprawa po złoto Sędziwoja

Polskie poselstwo odebrało tu kandydatkę na żonę Mieszka I, alchemik Sędziwój próbował przerobić w złoto zwykły metal, Beethoven komponował swoje symfonie, a Franciszek Liszt spędził dwa urocze tygodnie ze swoją kochanką. Zaledwie trzy zamki ziemi opawskiej kuszą swoją historią, wspaniałą architekturą i bogatymi wnętrzami. O najciekawszych pałach ziemi opawskiej pisze Grzegorz Wawoczny.

Więcej »
Styl życia » Gotowanie » 23 czerwca 2008, godz. 18:30 » komentarzy: 0

Grochówka wojskowa wedle receptury stosowanej w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu

Co sprawia, że wojskowa grochówka jest lepsza od każdej innej? Duży kocioł i drewno na podpałkę - twierdzą w Śląskim Oddziale Straży Granicznej. Dobrą grochówkę można ugotować według różnych receptur. Każdy rejon Polski ma swoją. W Raciborzu dodaje się dużo wędzonek. Na przygotowaniem zupy czuwał kpt. Piotr Neumann.

Więcej »
Partnerzy portalu
 • Dentica 24
 • ostrog.net
 • Szpital Rejonowy w Raciborzu
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa
 • Ochrona Partner Security
 • PGL DOM Sp. z o.o.
 • PWSZ w Raciborzu
 • Zajazd Biskupi
 • Kampka
 • Margomedia - studio graficzne, projektowanie stron internetowych, reklama, druk
 • Ciepły dom
 • USG Ostrowicz
 • Hotel Racibor
Numery archiwalne
Pokaż listę wszystkich numerów »
Numer archiwalny Nasz Racibórz 19-2019-[533]
Nasz Racibórz 19-2019-[533]
dodano: 16.05.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 18-2019-[532]
Nasz Racibórz 18-2019-[532]
dodano: 09.05.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 17-2019-[531]
Nasz Racibórz 17-2019-[531]
dodano: 25.04.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 16-2019-[530]
Nasz Racibórz 16-2019-[530]
dodano: 18.04.2019
Reklama
Dziś w Raciborzu
poniedziałek | 20 maja 2019 | 08:11
14.1°C
zamglenie
wiatr słaby 1.5 m/s
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie:1002 hpa
Wilgotność:93%
Wschód słońca:04:54
Zachód słońca:20:32
wtorek
21.05.2019
17.6°C
11.8°C
środa
22.05.2019
14.3°C
11.8°C
czwartek
23.05.2019
12.3°C
11.4°C
Partnerzy portalu
 • Dentica
 • Euro Group
 • Roman Weiser
 • Nasz Racibórz - Nasza ekologia
 • Materiały RTK
 • Drukarnia
 • PWSZ Racibórz
 • Agencja SCG
Najnowsze oferty
Zobacz wszystkie
Tygodnik Nasz Racibórz
największy regularny nakład w powiecie raciborskim.
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Kliknij i Czytaj wydanie cyfrowe »
Noworodki
Pokaż wszystkie »
Lena i Amelia Krzykała
04 maja 2019, godz. 22:56
Lena i Amelia Krzykała
Siostry przyszły na świat 16 kwietnia 2019 roku. O ich narodzinach informują rodzice Anna i Daniel.
zobacz więcej »
Regulamin | Kontakt i reklama | Raciborska Telewizja Kablowa | Polityka PRYWATNOŚCI oraz dot. plików cookies | Akronis | Aktualności | Biznes | Drukarnia NaszRaciborz.pl | Ekologia | Felietony | Filmy | Baza firm | Foto na płótnie | Głubczyce | Gotowanie | Grud | Historia | Kącik dietetyka | Książki | Kultura i edukacja | Metamorfozy | Moda & uroda | Motoryzacja | Nabór do przedszkoli | Raciborski Rynek Nieruchomości | Noworodki | Raciborski Bazar | Ogłoszenia urzędowe | Patrol24 | PGL DOM | PK Racibórz | PRD | Raciborskie drogi do polskości | Rafako | SM Nowoczesna | Sport | Strony Partnerskie | Styl życia | Szpital Rejonowy | Telegraf | Turystyka | Wiara | Zdrowie | Zwierzęta
Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności.
Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek") w celu: administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług, w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). W tym przypadku, cookie przechowuje informację o unikalnym identyfikatorze sesji. "Ciasteczka" nie przechowują danych prywatnych dotyczących użytkownika, takich jak: imię, nazwisko, hasło, lokalizacja lub adres IP. Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. Wtedy też, okienko z tą informacją nie będzie pojawiać się ponownie. Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Przejdź do serwisu