Nasz Racibórz - Raciborski Portal Informacyjny i bezpłatny tygodnik drukowany. Wiadomości z Raciborza, aktualności, telewizja regionalna, ogłoszenia, baza firm, kultura, sport, biznes, zdrowie, noworodki i nieruchomości.
Zaloguj się | Zarejestruj się
Dzisiaj jest: środa, 27 marca 2019 r.Imieniny: Dory, Olgi i Teodora
Styl życia
Region:
Styl życia » Zdrowie » 08 czerwca 2008, godz. 22:53 » komentarzy: 0

Genealogia a zdrowie

Daj nam geny, a powiemy, co cię czeka! Oferta laboratoriów brzmi jak cygańska wróżba. Czy jest uczciwa? - Najważniejszym ogniwem poradnictwa genetycznego jest analiza naszego rodzinnego drzewa zdrowia - przekonuje dr Małgorzata Nowaczyk. A to drzewo możemy „wyhodować” sami, choć czeka nas trudna przeprawa przez familijne tabu. O rodzinnych drzewach zdrowia pisze Grzegorz Wawoczny.

Więcej »
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2008, godz. 18:50 » komentarzy: 0

Prawo miejskie w Raciborzu na przestrzeni wieków

Druga połowa XII, a zwłaszcza XIII wiek były dla Środkowej Europy okresem poważnych przemian demograficzno-ustrojowych. Na tereny Czech, Węgier i Polski napływać zaczęli w wielkiej liczbie koloniści z Zachodniej Europy, głównie z Niemiec, szukający nowych miejsc zamieszkania oraz poprawy bytu. Przybysze wykarczowali puszcze, zagospodarowywali nieużytki, osuszali bagna, a co najważniejsze, zakładali osady, które rządziły się własnymi zwyczajami, otrzymując od władców tychże państwa, prawem zagwarantowane ograniczone powinności na rzecz pana feudalnego a także własne sądownictwo. Uprawnienia, o których tutaj mowa, ogólnie nazywamy prawem niemieckim.

Więcej »
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2008, godz. 18:48 » komentarzy: 0

Zacny nauczycielski ród Onderków

W ubiegłym stuleciu - kiedy wysoki był prestiż nauczycieli w hierarchii społecznej a na wsi rektor był zawsze drugą osobą po proboszczu - zawód nauczyciela często przechodził z ojca na syna. Powstawały całe klany nauczycielskie. W XVIII i XIX w. na ziemi raciborskiej oświatę szerzyły znane rody Jauerników i Wolfów (po pięciu nauczycieli), Onderków i Weissów (po czterech); po trzech nauczycieli wydały rodziny Burszików, Fabianów, Krayczyskich, Kipkow, Lerchów, Stoklossów i inne - pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2008, godz. 18:45 » komentarzy: 0

Kłopoty oświaty w średniowiecznym Raciborzu

Obok dóbr materialnych w postaci sprzętu sakralnego, różnego rodzaju budowli oraz majątków ziemskich, średniowieczny Kościół posiadał również dobra duchowe, wśród których nauka i wiedza zajmowały poczesne miejsce. Były to skarby przekazywane innym bardzo ostrożnie, razem z opakowaniem, w postaci odpowiedniej formacji teologicznej - pisze dr Norbert Mika.

Więcej »
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2008, godz. 18:42 » komentarzy: 0

Kto finansował Nowiny Raciborskie?

Pieniądze na wydawanie Nowin Raciborskich dały polskie organizacje z Królestwa i Poznania. Skrzętnie ukrywano to przed niemieckimi władzami. W razie wpadki, gazecie groziło zamknięcie. W pierwszym numerze znalazł się ciekawy przegląd wydarzeń z całego świata - pisze Grzegorz Wawoczny.

Więcej »
Styl życia » Historia » 23 czerwca 2008, godz. 18:38 » komentarzy: 0

Administracja miejska po objęciu Śląska przez Prusy

Uprawnienia miast uzyskane na podstawie tzw. prawa magdeburskiego stanowiły ogromny postęp w stosunku do sytuacji poprzednio istniejącej. Z biegiem czasu panujący starali się jednak coraz bardziej ograniczać uprawnienia samorządowe miast. Cesarz Leopold, w latach 1683 oraz 1685, wydał dwa dekrety dotyczące ustroju miast. O obsadzie stanowisk burmistrzów i rajców miejskich miał teraz decydować starosta ziemski - pisze Paweł Newerla.

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:42 » komentarzy: 0

Dzieje pierwszego ratusza

Racibórz należy do najstarszych miast na Śląsku, a jednocześnie do tych, które nie posiadają położonego centralnie starego ratusza, choć znacznie młodsze i mniejsze miasta tego regionu mają takie budowle. Bodaj właśnie miasta później powstałe, zarządzane od początku przez rady miały większy komfort w umiejscawianiu siedzib władz pośrodku Rynku. Miejsca te były z góry zaplanowane na lokalizację ratusza. O ratuszu pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:38 » komentarzy: 0

Niezwykłe znalezisko archeologiczne z okolic Raciborza

Podczas zabawy w przygranicznej wiosce Owsiszcze (gmina Krzyżanowice), Dominik Drużbicki - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, znalazł w polu duży przedmiot wykonany z kamienia o bardzo charakterystycznym kształcie wielkiego migdała. Oboje z siostrą Olą ustalili, że jest to bardzo stare narzędzie z epoki kamienia, nazywane przez archeologów pięściakiem, gdyż przypomina zaciśniętą pięść. O pięściaku pisze dr Jan Michał Burdukiewicz z Wrocławia (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:34 » komentarzy: 0

Rudzki park krajobrazowy

Kiedy wojewoda katowicki Wojciech Czech wydał 23 listopada 1993 r. stosowne zarządzenie o powołaniu  Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, obszar ten stał się piątym co do wielkości tego typu obiektem w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 505 km2 (= 50 500 ha), a  prawem chronione jego otuliny mają około 140 km2 (=14 000 ha). Aby nie nużyć czytelnika zrezygnowano ze szczegółowego podawania terenów włączonych w obszar tego parku i jego otuliny, ponieważ leżą one w granicach administracyjnych 19 gmin i miast z czterech powiatów! O walorach przyrodniczych tego obszaru pisze dr Jan Duda (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
O wielkopostnym kłapaniu w Borucinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:28 » komentarzy: 0

O wielkopostnym kłapaniu w Borucinie

Kłapanie należy zaliczyć do archaicznych zachowań zwyczajowych pielęgnowanych do dziś w niektórych miejscowościach powiatu raciborskiego w okresie Triduum Paschalnego. Pisze o tym dr Kornelia Lach (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:26 » komentarzy: 0

Stroje ludowe Raciborszczyzny

Dziwimy się czasem, gdy chodząc po ulicach Raciborza i okolicznych wiosek spotkamy jeszcze babcie ubrane całkiem inaczej niż większość sędziwych pań. Widok tych starszych kobiet, w długich do ziemi, suto marszczonych spódnicach i chustkach zarzuconych na ramiona, wywołuje u nas refleksję, a u osób bardziej wrażliwych pojawia się łezka w oku. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że widok strojów ludowych wraz z ich właścicielkami coraz szybciej znika z naszego krajobrazu kulturowego. O ginących strojach ludowych pisze Julita Ćwikła (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:24 » komentarzy: 0

Z dziejów powiatu raciborskiego

Zaczątkiem powiatu był istniejący w średniowieczu tzw. okręg miejski (Weichblid), w którym obowiązywało prawo mili zapowiedniej, gwarantujące miastu monopol na wszelką wytwórczość i handel mieszczan raciborskich w obrębie jednej mili (około 7.5 km) od murów obronnych. Relikty prawa mili przetrwały do początku XIX w. np. w zakresie zbyt piwa z browaru książęcego. O dziejach powiatu raciborskiego pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej).

Więcej »
Frant czy bohater? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:18 » komentarzy: 0

Frant czy bohater?

Czyli barwne życie i okrutna śmierć Feliksa Lichnowskiego z rodziny właścicieli Hradca za Opawą oraz kluczy majątków Krzyżanowice i Kuchelna w Kraju Hulczyńskim. Był to osobliwy ród, bodaj żadna inna familia spośród śląskiej arystokracji nie miała takich ciągot artystycznych jak Lichnowscy: książę Karol (1756 - 1814) był uczniem Mozarta, mecenasem i przyjacielem Beethovena, którego na jego salony wprowadził Haydn; książęca małżonka była uczennicą Beethovena ; ich syn Edward był poetą i historykiem, nasz bohater był poetą, pisarzem i przyjacielem Liszta; sto lat później Mechtylda była poczytną powieściopisarką; inni Lichnowscy też opiekowali się artystami i zbierali dzieła artystyczne. O Lichnowskich pisze dr Ryszard Kincel (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Reklama
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:11 » komentarzy: 0

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej

Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl

Marszałek Polski Józef Piłsudski zmarł w maju 1935 roku. Jego zgon stał się okazją do manifestowania patriotyzmu Polaków zamieszkujących ziemię raciborską. Związek Polaków w Niemczech oraz organizacje z nim współpracujące urządzały uroczyste imprezy żałobne ku czci wybitnego polityka. Informowały o tym „Nowiny Codzienne” organ prasowy Dzielnicy Śląskiej ZPwN, które reagowały na każdy przejaw polskiej działalności. Gazetę tę potraktujmy jako główne i jedyne źródło w interesującej nas problematyce - pisze Benedykt Motyka (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Styl życia » Historia » 09 czerwca 2008, godz. 18:08 » komentarzy: 0

Żydzi raciborscy

Racibórz ma prawdopodobnie najstarsze na Górnym Śląsku tradycje żydowskie. Pierwsza wzmianka o wyznawcach religii mojżeszowej na ziemi raciborskiej dotyczy II połowy XI wieku. Według niej na Starej Wsi już wówczas znajdowała się synagoga. O Żydach z Raciborza piszą Kazimierz Świtliński i Grzegorz Wawoczny (z archiwum Ziemi Raciborskiej)

Więcej »
Partnerzy portalu
 • Dentica 24
 • ostrog.net
 • Szpital Rejonowy w Raciborzu
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa
 • Ochrona Partner Security
 • PGL DOM Sp. z o.o.
 • PWSZ w Raciborzu
 • Zajazd Biskupi
 • Kampka
 • Margomedia - studio graficzne, projektowanie stron internetowych, reklama, druk
 • Ciepły dom
 • USG Ostrowicz
 • Hotel Racibor
Numery archiwalne
Pokaż listę wszystkich numerów »
Numer archiwalny Nasz Racibórz 12-2019-[526]
Nasz Racibórz 12-2019-[526]
dodano: 21.03.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 11-2019-[525]
Nasz Racibórz 11-2019-[525]
dodano: 14.03.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 10-2019-[524]
Nasz Racibórz 10-2019-[524]
dodano: 07.03.2019
Numer archiwalny Nasz Racibórz 9-2019-[523]
Nasz Racibórz 9-2019-[523]
dodano: 28.02.2019
Reklama
Dziś w Raciborzu
środa | 27 marca 2019 | 01:07
2.4°C
pochmurno z przejaśnieniami
wiatr słaby 3.6 m/s
z kierunku północnego
Ciśnienie:1024 hpa
Wilgotność:80%
Wschód słońca:05:35
Zachód słońca:18:09
czwartek
28.03.2019
7.0°C
1.4°C
piątek
29.03.2019
9.8°C
4.6°C
sobota
30.03.2019
14.5°C
-0.6°C
Partnerzy portalu
Najnowsze oferty
Zobacz wszystkie
Tygodnik Nasz Racibórz
największy regularny nakład w powiecie raciborskim.
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Kliknij i Czytaj wydanie cyfrowe »
Noworodki
Pokaż wszystkie »
Brajan Kleszczyński
22 marca 2019, godz. 18:24
Brajan Kleszczyński
Rodzice Nicola i Mateusz przywitali na świecie synka. Brajan przyszedł na świat 11 marca 2019. Waży 2670 gramów i mierzy 52 cm.
zobacz więcej »
Akronis | Aktualności | Biznes | Co to jest konto prenumeratora? | Drukarnia NaszRaciborz.pl | Ekologia | Felietony | Filmy | Baza firm | Foto na płótnie | Głubczyce | Gotowanie | Grud | Historia | Kącik dietetyka | Kontakt i reklama | Książki | Kultura i edukacja | Metamorfozy | Moda & uroda | Motoryzacja | Nabór do przedszkoli | Raciborski Rynek Nieruchomości | Noworodki | Raciborski Bazar | Ogłoszenia urzędowe | Patrol24 | PGL DOM | PK Racibórz | Polityka PRYWATNOŚCI oraz dot. plików cookies | PRD | Raciborska Telewizja Kablowa | Raciborskie drogi do polskości | Rafako | Regulamin | SM Nowoczesna | Sport | Strony Partnerskie | Styl życia | Szpital Rejonowy | Telegraf | Turystyka | Wiara | Zdrowie | Zwierzęta
Projekt i wykonanie © Margomedia Sp. z o.o.
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności.
Ta witryna internetowa wykorzystuje technologię plików cookie (tzw. "ciasteczek") w celu: administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług, w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). W tym przypadku, cookie przechowuje informację o unikalnym identyfikatorze sesji. "Ciasteczka" nie przechowują danych prywatnych dotyczących użytkownika, takich jak: imię, nazwisko, hasło, lokalizacja lub adres IP. Zamykając poniższe okienko, automatycznie wyrażasz zgodę na wysyłanie cookies do Twojej przeglądarki. Wtedy też, okienko z tą informacją nie będzie pojawiać się ponownie. Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Przejdź do serwisu